Yeni Konular

Atatürk’ün Okutulmasını Emrettiği Kitap : BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE/ G. Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde” Kitabı Ne Anlatıyor ?

Atatürk’ün Okutulmasını Emrettiği Kitap : BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE/ G. Petrov

 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, bir bataklık ve sefilliğin ülkesini, öğretmenlerin, din adamlarının, doktorların ve aydınların nasıl yeniden inşa ettiğini anlatan efsanevi bir kitap. Okumaya başlanılan ilk andan,  kitabın bittiği son ana kadar, kendimize ve toplumumuza ilişkin pek çok aydınlanma yaşayıp, fikirler oluşturuyoruz. Atatürk’ün bu kitabı askeri okullar müfredatına koyulmasını neden emrettiğini anlıyoruz. Bu kitap sadece Fin halkını değil, gelişim sürecinde olan tüm ülkelerin yaması gerekenleri anlatıyor.
Kitabın en etkileyici kısımlardan birisi olarak, kabalık ve küfürden başka bir şey öğretmeyen kışlaların nasıl halk okulu haline getirildiği bölüm sayılabilir. Herkes tarafından büyük bir azimle kışlalar eski halinden yeni haline döndürülür. Küfür etmekten geçilmeyen kışlalarda artık kabalık ve boş konuşmalar utanç vermeye başlamıştır. Önceden halk kışlaya kötü gözle bakarken, artık orası bir ıslah evine çevrilmiştir. Yaramaz gençlere kışla seni akıllandırır denmesi bu değişimin özeti gibidir.
Kitapta daha bunun gibi yapılan pek çok değişim anlatılır. Bu değişimleri yapan öncüler sıradan halk adamlarıdır. Bir lider yada komutan onlara yol göstermiyordur. Halkın içinden çıkan bireyler, içinde bulundukları toplumun yaşam standartları ve düzen yokluğundan sıkıntı çekmektedirler. Bir öğretmen, bir doktor, bir rahip verdiği konuşmalarla, yazdığı yazılarla halkı aydınlatmaya çalışmaktadır. Halkın bunlara verdiği tepki ise takdir edilesidir. Finlandiya tarihte belkide en hızlı gelişen ülke ve bu gelişimin nasıl gerçekleştiğini kitabı okuduğumuzda anlıyoruz. Bir toplum medeniyetini ilerletmek istiyorsa bunu ancak okuma, araştırma ve çalışmayla başarabilir. Finler, her köye kütüphane kuruyorlar, en güzel kitapları topluyorlar. Üretmeye başlıyorlar.
Gelişimlerinin bir diğer unsuru da inanç.  İnanmadan hiçbir başarı gerçekleştirilemez. Kitapta, halkın öğretmeni Snelman, rahiplere verdiği bir konuşmada şu sözlere yer veriyor: ‘’ İnançsız ruhla halkın kurtuluşunu sağlamak mümkün değildir. ‘’
Bir bölümde geçen Tatlıcılar Kralının hikayesi bize azmin ve çalışmanın gücünü gösteriyor. Küçük yoksul bir çocukken, çalışarak nasıl bir krallık kurduğunu, hayatını sıkıcı bulurken tesadüfen katıldığı bir konferansla hayatının nasıl değiştiğini bize kendi ağzından anlatıyor. Ben burada bir şeye daha dikkat çekmek isterim ki o da, halk eğitiminin önemidir. Kişinin kendisini nasıl geliştirebileceğine dair verilen eğitimler, küçük çapta bireye katkı sağlıyor gibi görünse de, temelde toplumun ilerlemesinde bir basamak görevindedir.
Bir milletin bağımsızlığını kazanmasından sonra en önemli şey kendi ayakları üzerinde durabilmesidir. Bunu ancak üreterek, geliştirerek başarabilirler.Bizim toplumumuzda da eksik olan şeylere kitapta yer verilmiştir. Halkı hor görmeyi bırakıp, onlara eğitimi, girişimcilik ruhunu ve ruhu doyurmayı aşılamak gerekmektedir. Bu en temel olarak okullarda ve devlet dairelerinde başlamalıdır. Köylere, kırsallara ulaşılmalıdır. Bir disiplin içinde devamlı olarak çalışılmalıdır. Bu uzun bir süreç olsa da uzun vadede bize çok büyük yararlar sağlayacaktır.
Kitapta Lev Tolstoy’un bir sözüne de yer verilmiş. ‘’ Hayattaki düzensizliklerin en büyük nedenlerinden biri şudur ki herkes önce kendi hayatını düzen sokmaya çalışır, hiç kimse hayatı ‘düzene’ sokma ihtiyacı hissetmez ve gayret göstermez. Bu söz bir tokat gibi insanın yüzüne çarpıyor. Kişi bencil olmaya devam ettiği sürece, içinde yaşadığı toplumdan kendisine bir getiri beklememeli.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir