24 Kasım öğretmenler günü anlamı ve önemi

10
16 Kasım 2013 at 20:57  •  Kategori Eğitim by  •  10 Yorum

24 Kasım öğretmenler günüAtatürk, Ulus Okulları denen Millet Mektepleri’nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verirdi.Bu yüzden  Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü aldığı kararla Atatürk’e Ulus Okullar Başöğretmenliği ünvanını verdi. Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün 24 Kasımdır.
Atatürk öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok sever, yurt içi gezilerinde okulları ziyaret ederdi.Burada Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.
 
 Atatürk yeni Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde anlatmıştır.Bu yüzden  Atatürk’ün 100. Doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Öğretmenler Günü’nde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri anlatılır ve öğretmen sorunları tartışılır. Öğretmenler Günü’nde; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasımda Öğretmen Andı içerek göreve başlarlar.

Öğretmenler yapıcı ve ve insan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözleriyle öğretmene verdiği sorumluluğu ve değeri ifade etmiştir.

Öğretmenler sevgi verir,içimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir.

Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz,dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.
Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar.

10 Yorum

 1. hunter / 23 Kasım 2010 at 18:58 /

  çok güzel

 2. kenfbm / 15 Şubat 2011 at 20:37 /

  bu güzel mişşşşşşşşşşşş

 3. ı dont / 08 Kasım 2014 at 14:18 /

  ne güzellllllllllllllllllll

 4. irem çimen / 11 Kasım 2014 at 20:44 /

  Benc çok guzel bir yazı omus ellrine saglık
  ;))

 5. kübra / 21 Kasım 2014 at 16:05 /

  Çoooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkk güüüüüzzzzzzzzzzzzzzellllllllllllllllllllllmmmmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiişşşşş

 6. kübra / 21 Kasım 2014 at 16:06 /

  Çok güzelmişsssssssssssssssssssss

 7. kübra / 21 Kasım 2014 at 16:07 /

  Çok kötüymüşssssssssss

 8. kübracimen / 21 Kasım 2014 at 16:08 /

  Garagara dert yorum yazmak istemiyorum

 9. oğuz / 21 Kasım 2014 at 21:09 /

  çççççççççççççççççççççççççççççççççççoooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkekkkkkk gggggggggggggggggggggggggüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

 10. BÜLENT / 24 Kasım 2014 at 10:39 /

  çok güzelmiş

Yorum yazmak istermisiniz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>