Yeni Konular

Adres değişikliği bildirmeyenlere 329 TL ceza geliyor

Değişik sebeplerden dolayı ev değiştirmek zorunda kalanların dikkatli olması gerekiyor.İkametgâh değişikliği yapan vatandaşlar, 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine başvurup yeni adreslerini kayıt ettirmeleri gerekiyor.Aksi takdirde evine 329 lira para cezası geliyor.Vatandaşların, taşınma masrafları dışında, adres bildirmeme nedeniyle cezai uygulama ile karşı karşıya kalmamaları için dikkatli olmaları gerekiyor

Ayrıca, çocuğunu istediği okula kayıt ettirmek veya icradan kurtulmak gibi gerekçelerle gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 660 lira para cezası veriliyor.

Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliğine göre, ikametgâhını değiştiren vatandaşların, 20 iş günü içinde ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, yeni adreslerini kayıt ettirmeleri gerekiyor. Önceden muhtarlıklara bildirimde bulunmakla yeterken artık bu bildirim doğrudan ilçe nüfus müdürlüklerine yapılması gerekiyor.20 gün içinde bu bildirimi yapmayan vatandaşlara ise bu yıl için 329 lira para cezası tahakkuk ettiriliyor. Adreslere tebliğ edilen bu ceza, 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapıllarak 240 TL ye indiriliyor. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulanıyor. Trafik cezalarında olduğu gibi, vatandaşlar bu ceza için mahkemelere belgelerle itiraz edebiliyorlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

6 yorumlar

 1. apartmanlara matbu duyuru dağıtılmadı, herkes sadece muhtarlık ilanlarını biliyor.

 2. 20 gün süre az ve duyuru yeterince yapılmadı. Bu süre 2-3 aya çıkarılmalı; çünkü 20 gün, bence, biryerden ayrıldıktan başka bir yerde geçici olarak kalınılabilecek bir süre ( mesela memlekette). Özellikle öğrenciler için de büyük sıkıntı.

 3. nakil yaptığımın haftası olmadan muhtarlığa gittim bildirmek için muhtar nufus müdürlüğü ne yolladı nufusta yeni kiracıda olamayacağı evraklar istedi derimisiniz bana hangi kiracının üzerinde elektrik su vs faturası olur hepsi evsahibinindir evde üç adet cep telefonu olduğu halde adres için sabit telefon aldım fakat zamana yetişemedimki buarada cezayıda yedim

 4. Iyi günler!
  Ben Rus vatandasıyım ve şu an Rusya da ıkamet etmekteyım.Esım Turk vatandası.En yakın zamanda Rusya ya gelecektır.Bu durumda eşım ilçe nüfus müdürlüklerine Rusya dakı ıkametgah adresını bıldırmek zorundamı?

  Saygılarımla,
  Yasemın Abdulla kızı

 5. ya bu ne biçim iş ben muhtara söledim de muhtarda yasalar sürekli degişiyo bizim bile 1 sene sona haberimiz oldu dedi . muhtarın bilmedigini biz nereden bilcez üstelik ödicek dururumumda yok böle bi parayı canımımı alcaklar ……

 6. ya almanyada bulunduğum sürede gördüğüm şu: adresini bildirirsin ve A4 ebatında bi ikamet belgesi verirler başka bir yere taşındığında onu alır taşındığın yerdeki kuruma götürürsün bu adresten şu adrese taşındım dersin ve yeni düzenlenen belgeni alır evine gelir dosyalarsın o dosyada bir dahaki taşınmaya kadar kalır .Biz de ise her gittiğin yerde,iş başvurularında v.b. her kurumda isterler bir ikametgah belgesi her defasında koşturursun muhtara! ya muhtar yoktur ya değişmiştir.
  Ya bu ne aymazlık bu ne ayıp, insanların cebine el uzatmanın ayrı bir utanmazca yolu daha. kahrolasınız! trafikte de böyle katı olsanız ya! Umarım bu tür cezalar hafifletilir veya kalkar adil bir uygulama değil ! hangi vatandaşın haberi var?
  Hangi vatandaş önceden uyarılmış?
  duyan varmı? yok! öyleyse ödemeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir