Yeni Konular

Andrew Young Kimdir

2015-03-15_230014Andrew Young

(Doğumu : 12 Mart 1932, New Orleans, ABD), ABD’li rahip ve siyasetçi.

Orta halli bir Siyah ailedendi. Güney’de yalnız Siyahların gittiği okullarda okudu. Washington, D.C.’deki Howard Üniversitesi’nde başladığı tıp öğrenimini bırakarak Connecticut’taki Hartford İlahiyat Okulu’na girdi ve 1955’te buradan mezun oldu. Güney’de çeşitli Siyah kiliselerde papazlık yaparken, medeni haklar hareketine katıldı. Bu dönemde tanıştığı Dr. Martin Luther King, Jr. ile birlikte Güney Hıristiyan Önderliği Konferansı’nın (SCLC) toplan­masını sağladı. King’in 1968’de suikasta uğramasından sonra, Ralph Abernathy ile birlikte harekete önderlik etti. 1970’teki başarısız denemenin ardından 1972’de Kongre’ye girdi. Sosyal program fonlarında kısıntılara karşı çıktı. Vietnam Savaşı için ek fonlar ayrılmasını önlemeye çalıştı. İlk destekleyicileri arasında yer aldığı Jimmy Carter’ın 1976’da başkan seçilmesinden sonra ABD’nin Birleşmiş Milletler daimi büyük elçiliğine atandı.

Üçüncü Dünya’ya açık sempatisiyle ABD kamuoyunda eleşti­rilere hedef oldu. 1979’da Filistin Kurtuluş Örgütü’nün bir temsilcisiyle görüşmelerde bulunduğu ortaya çıkınca istifa etmek zo­runda kaldı. 1981’de Atlanta belediye baş­kanlığına seçildi.

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Mencius ve Felsefesi

Mencius ve Felsefesi

Mencius MÖ 372-289 yılları arasında bugünkü Shandong Eyaleti sınırları içerisinde yer alan Zou bölgesinde yaşadı.Babasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir