ana sayfa > Kültür ve sanat > Anıtkabirde kimlerin mezarı var

Anıtkabirde kimlerin mezarı var

Salı, 13 Kas 2012 yorum ekle yorumlara git

Anıtkabirde kimlerin kabri var, Anıtkabirde Atatürk’ten başka kimler gömülüdür, Anıtkabirde kaç kişinin kabri var,

Atatürk’ün ebedi mezarı Anıtkabir’in yapımına 1944 yılında başlandı.İnşaat aşaması oldukça uzun sürdü ve 1953 ylında tamamlanabildi.Ölümünden 15 yıl sonra 10 Kasım 1953’te Atatürk’ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’nden alınarak törenle Anıtkabir’e getirildi ve toprağa verildi.Onbeş yıl boyunca Etnografya Müzesi?ndeki geçici kabirde kalan cenaze 10 Kasım 1953 günü Anıtkabir’e nakledildi. 15 yıl önce kapatılmış olan kurşun tabutun kapağı o gün devletin en üst düzeyinin önüne açıldı, tek bir kare fotoğraf çekildikten sonra yeniden kapatıldı ve Anıtkabir’de toprağa verildi.Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Anıtkabir’de Atatürk’ün kabrinden başka başka mezarlarda var.

Anıtkabir’de dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988’de çıkartılmıştır). 1973’den beri İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’dedir.

Barış ve Zafer Kuleleri arasında yanları açık kolonların oluşturduğu galerinin ortasında 25 Aralık 1973 tarihinde vefat eden Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı, Türk Millî Mücadelesi’nin Batı Cephesi Komutanı ve İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün sembolik lahdi bulunmaktadır. Mezar odası alt kattadır. Mezar odasına ahşap bir kapı ardından bronz bir kapı ile girilir. Mezar odası kare olup, kesik pramidal tavanla örtülüdür. Beyaz granit kaplı zemin üzerinde kıble yönünde sanduka yer almaktadır. İsmet İnönü, Anıtkabir’e 28 Aralık 1973’te Bakanlar Kurulu Kararı ile defnedilmiştir.

Categories: Kültür ve sanat
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

%d blogcu bunu beğendi: