Yeni Konular

Artikülasyon Bozukluğu Nasıl Düzeltilir ?

artikulasyon-konuma-bozuklugu

Konuşma Bozukluğu Nasıl Düzeltilir ?

Artikülasyon ya da diğer adıyla boğumlama konuşmamızda faydası olan tüm organların birlikte çalışmasıdır. Daha anlamlı olarak açıklamak gerekirse, boğumlamayı; dil, dişler, boğaz, alt çene ve damağın birlikte çalışmasıyla, bir sözcükteki heceleri bir araya getirerek düzgün şekilde seslendirmek olarak tanımlayabiliriz.

Tiyatro’da Verilen Artikülasyon Eğitimi

Sadece tiyatro sahnesinde emek harcayan bir oyuncu için değil, her meslek dalındaki insan için düzgün bir artikülasyona sahip olmak son derece önemlidir. Bir araya getirdiğiniz kelimeler ne kadar anlamlı olursa olsun, artikülasyonunuzun bozukluğu nedeniyle karşınızdaki kişiye doğru şekilde aktaramazsanız kurduğunuz cümleler iyi bir şekilde anlaşılamayacaktır. Bu da bir süre sonra insanların sizi yanlış anlamasına ya da dinlememesine sebep olur.

Artikülasyon sorununu tiyatro sanatı yönünden inceleyecek olursak, bir oyuncu için kesinlikle kabul edilemeyecek bir problemdir. Oyuncu, 500 kişilik bir salonda Vişne Bahçesi oyunundaki Trofimov karakterinin uzun tiradını tek nefeste ve en arka koltuktaki seyirciye dahi duyurucak gürlükte bir sesle okusa bile söylediği bir kelimenin bile artikülasyonu sebebiyle anlaşılamamasından ötürü seyircinin tirat üzerindeki dikkatını dağıtmış olur. Üstelik yapmış olduğu boğumlama hatası canlandırdığı karaktere değil de kendi karakterine ait olduğundan, oyuncu rol üzerindeki hakimiyetini kaybeder.

Tiyatro oyunculuğu her ne kadar yetenek ile ön plana çıksa da, eğitim bu sanat dalının çok önemli bir parçasıdır. Her konuda olduğu gibi artikülasyon bozukluğu da düzenli ve doğru çalışarak tamamen sıfıra indirilebilir. Ancak burunda et fazlalığı, çenenin önde ya da arkada olması, dişlerin ayrık olması gibi doğuştan gelen sorunlarınız var ise, çalışmaların yanında artikülasyon hatası yapmanıza sebep olan bu sorunları da gidermeniz gerekir. Eğer bu çalışmayı tek başınıza yürütüyorsanız kendiniz için doğru çalışmayı yapmak sizin elinizdedir.

Örneğin, p ünsüzünü içeren kelimeleri söylerken zorlanıyor iseniz, y ünsüzünü içeren tekerlemelerde zaman harcamanız anlamsız olacaktır. Öncelikle temel çalışmaları yapıp, sonrasında sorununuzla yüzleşmelisiniz.

Boğumlama hataları dediğimizde ilk akla gelenler, gevşeklik, gılama ve ıslıklamadır.

Gevşeklik, dudak tembelliğidir. Sözcüklerin anlaşılmasını güçleştiren bu özellik, düzenli olarak yapılacak bir egzersizle birlikte kısa sürede giderilebilir. Yuvarlak hatlı bir kurşun kalemin dişlerin arasına alınarak okuma yapılması ilk çalışmalar için yeterlidir. İlerleyen çalışmalarda düz metinler yerine tekerlemeler denenmelidir.

Gılama ise R ünsüzünün boğazda meydana gelmesidir. Uzun süre damağa doğru kaldırılan dilin ucunu titretmeye çalışarak R sesi çıkarmaya çalışılmalıdır.

Islıklama, s sesini çıkarmaya çalışırken havanın dişlerin arasından geçmesiyle sesin abartılı olarak çıkmasından kaynaklanır.

Artikülasyon bozukluklarını düzeltmek için yapılması gereken ilk çalışmalar dilden başlamalıdır. Dili çiğnemek, dil üzerindeki partiküllerin yok olmasını böylece seslerin daha düzgün çıkmasını sağlar. Aynı zamanda dil sağa, sola, yukarı, aşağı uzatılarak dil kasları güçlendirilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz kalem çalışması da bir diğer önemli çalışmadır.

Tüm bunlar birer başlangıç çalışması olarak son derece faydalı olmakla beraber, aşağıdaki tekerlemeleri tamamen düzgün ve tek nefeste söyleyene dek tekrarlamak artikülasyon çalışmalarının olmazsa olmazıdır.

Konuşma Bozukluğunu Gidermek ve Geliştirmek İçin Tekerlemeler

ÜNSÜZLER: (f) Farfaracı Fikriye ile favorili fasa fiso Fahri Fatsalı Fatma´yı görünce, fesleğenci feylesoy Feyyaz´ı, fındıkçı Ferhunde´yi anımsayarak feveran ettiler. Felemenkte Felemenklerin Felemenkçe mi konuştuklarını düşûne düşüne fertliği çektiler.

(p) Pohpohçu pinti Profesör pofur pofur pofurdayarak hınçla tunç çanak içinde punç içip pûlverizatör prospektüsünû papazbalığı biblosunun berisindeki papatpa buketinin bu yanına bıraktıktan sonra pâlas pandıras Pülümürle Pötürgeden getirdiği pörsük pötikare pöstekiyi Paluluların Pıtırcık pazarında partenogenes pasaparolası ile pertavsız pervasız pervaz peysajını ve peronospora pestenkerani pestilini posbıyıklı pisboğaz pedegoga Pınarbaşında beş etti.

(m) Marmara´daki Karmarisli mermerciler mermerciliği meslek edinmişler, ama Mamak´taki mamacılar manyetizmacılıkla marmelâtçılığı meslek edinememişler.

(v) Vırvırcı Vedia ile vıdı vıdıcı Veli velinimeti vatman Vahit e vilâyette veda edip Vefâ ya doğru vaveylâsız, velevasız velespitle volta vururlarken voleybolcu Vatran virtüöz Vicdanî ve Viranşehirli vatansever viyolonselist Vecibe ile karşılaştılar.

(b) Babaeskili babacan Bahri Beberuhi Bedri ile bıyıksız bıçkıcı bıngıldak Bahir´in Bigadiç´teki bonbon bonmarşesine varmışlar, o adadakilerin yüzlerine bön bön bakarak, büyülü büyük buhurdanlığı buğulu buğulu boşaltıp bomboş bırakmışlar, sonra da Bodrumda gözden kaybolmuşlar.

(s) Sazende Şazi ile zifoz Zihni zaman zaman sizin sokağın sağ köşesinde sinsi sinsi fiskoslaşarak sizî zibidi Suzi´ye sonsuz ve sorumsuz sorgun ederler. Sason´un susuz sazlıklarında badece soğanla sarmısak yetişebileceğini söyleyen Samsunlu sebzecilerin sözüne sizler de sessizce ve sezgilerinize sığınarak inanabilirsiniz.

(ş) Şavşatlı Şaban, Şarkışlalı şipşakçı Şekip, Şişhaneş´den şeytankuşunu, şiş şiyeyi şişlemiş, şiye keşişe şiş demiş.

(ç) Çatalağzı´nda çatalsız Çatalcalı çatalcının çarpık çurpuk çalçene Çoruhluya çarptırmasına ne dersin? Çatalca´da topal çoban çatal yapıp çatal satar, nesi için Çatalca´da topal çoban çatal yapıp çatal satar? Karı için Çatalca´da topal çoban çatal yapıp çatal satar. Çarık çorap dolak, ben sana çarık çorap dolak mı dedim.

(l) Leyla ile Lalelili Lale´ye leblebi ile likör ikram etmiş. Lüpçüler,1ütfen lüzumlu lüzumsuz lakırdıları bırakın da lüzferle rızk, rot, rop, rint, ring, ray, radyoaktivite nedir diye konuşun.

(z) Zonguldaklı Zaloğlu Zöhre´nin kızı Zühal zibidi Zeki´ye ziyafet zerketti.

(s, t, z) Sedat Tınaz´ın tasası suratsız teyzesine rastlama sezen sıska sülük tazısını tuz tortusu tütsüsüııe tutmasıydı.

(ş, s) Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, 0rtadaki soğuk su su şişesi.

(c) Cemil, Cemile, Cemal cumaları cilacı cüce Canip´in cicili bicili cumbalı ciltevinde cümbür cemaat cacıklı civcivle cücüklü cacık yerler sonra da Cebecili cingöz coğrafyacının cinci ciciannesinin cırcırböceğini dinlerler. Ocak kıvılcımlandırıcılarından mısın, kapı gıcırdatıcılarından mısın? Ne ocak kıvılcımlandırıcılarındanım, ne kapı gıcırdatıcılarındanım.

(d) Dadaylı dadımın Dodurgalı düdük delisi dedesi diline doladığı dedbebeli dedim dedisiyle dırdırını dilinden düşürüp de bir kez olsun doya doya düden diyemeden, düdenin dallara doldurduğu doyumlu yemişlerden doyasıya yiyemeden darıdünyadan göçüp gitti.

(k -i-u) Kilisli kikirik kilimci Kilizmanda´ki kilitli kilisede kimliğini kimseye sezdirmeden kucak kucak kuskuslu kuşkonmazı kukumav kuşuna, kişiliksiz kulağakaçan kirliğ kirloz kirpiye de Kuşadası´nın kuşhanesindeki kuşbaşlı kuşbazla birlikte önce kişnişli kuşüzümünû, sonra da Kumla´nın kumlu kumlu kuşkirazını yutturmuş.

(k-ı-i) Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkır kıkırdatarak küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat´ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi.

Kırıkhandaki kırıkçı kırçıl kargın kırgın kırıkçısı kırmızı kırda kıkır kıkır kıkırdayarak Kırımlı kıkırdakçının kızıl kırlangıçlarını kışın kırlarda Kırgızlı kırpıntıcı kırışık Kırımtov´un kırıkkıraklarıyla besliyormuş.

(k-o-ö) Koca kokoz kokainman kokorozlana kokorozlana Kazablankalı kozmonota kök, kok, köken, kokot, kök sökmek, kokoreç, kökmantar, köknar, köçekçe, körkandil, krematoryum, kösnüklük ne demek diye sormuş.

(y) Yalancıoğlu yalıncık yayladığının yahnisini yağsız yiyebilirse de yayladığının yağlı yoğurdundan, Yüksekova´nın yusyumru yumurta yumurtlayan tavuklarından, bir de yörük ayranıyla yufkasından asla vazgeçemez.

(g) Güneyli girgin gammaz Galip Gavurdağı´nda güpegündüz galeyana gelmiş de Gülgiloğlu Gaziantepli gazup gazinocuyu Gölköylü gitaristle birlikte Gümüşhane´ye göndermiş. Geçen gece Gemerek´ten Gediz´e gelen Gebzeli gezginci gizemcilerden gitarist general Genzel, gençlere, gerçekdışılıkla gerçeklik dışı ilişkiler arasında ne gibi bir geçerlilik gerçekliği olduğunu sordu.

(k, g) Galata kulesi kapısı karşısındaki kuru kahvecinin gıgısı çıkık, dişi kırık, kurbağa kafalı, karakoncolos kalfası Hakkı karışıklığa getirip kahveye kavruk kakule kırığı kattı.

(h) Hahamhanede hahambaşı hahamı homur homur homurdanır görûnce, hemencecik heyecanlandı, hızlandı, hoşnutsuz hırçın halhallarla halkaları, halatları hallaçlara verdi.

(b- p- d-y) Batı tepede tahta depo dibinde beytutet eden pullu dede tekkesinden matrut bitli Vedat, dar derede tatlı duttan dürülü pide yutup pösteki dide dide dört ayda dört türlü derde tutuldu.

(b-p)Bir pirinci birinci buluşta bir inci gibi birbirlerine bağlayıp Perlepe berberi bastıbacak Bedri ile beraber Bursa bağrına parasız giden bu paytak budala, basası topal Badi´den biberli bir papara yedi.

(b-d) Baldıran dalları ballandırmalı mı, ballandırılmamalı mı? Sonra o bala daldırılan baldıran dalları dallandırılmalı mı, ballı dalla dallandırılmamalımı?

(t-d) Titiz, temiz, tendürüst dadım; tadını tattığı tere demetini dide dide dağıttı da hiddetinden hem dut dalında takılı duran dırıltı düdüğünü öttürdü, hem de didine didine dedim dedi, dedim dedi dedi durdu.

(t-ç-s) : Ûstü üç taşlı taç saplı üç tunç tası çaldıran mı çabuk çıldırır, yoksa iç içe yüz ton saç kaplı çanı kaldıran mı çabuk çıldırır? Üç tunç tas has kayısı hoşafı.

(t-k) AI bu takatukaları takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı takatukaları takatukalamam derse, takatukacıdan takatukaları takatukalatmadan al gel.

(l-d-n) Elalem bir aladana aldı aladanalandı da biz bir aladana alıp aladanalanamadık.

(k-r) : Kırk kırık küp, kırkının da kulpu kırık kara küp.

(k-r-d) A be kuru dayı, ne kuru sarı darı bu darı a be kuru dayı?

(b-m-ş) : Ibiş´le memiş mahkemeye gitmiş, mahkemeleşmiş mi, mahkemeleşmemiş mi?

(d-l-t-r-k) Şu karşıda bir dal, dalda bir kartal; dal sarkar, kartal kalkar; kartal kalkar, dal sarkar. Dal kalkar, kartal sarkar, kantar tartar. Şu karşıdaki kara kuru kavak, karardın mı ey kara kuru kavak, sarardın mı ey kara kuru kavak!

(s-k) Bu yoğurdu sarmısaklasak da mı saklasak, sarmısaklamasak da mı saklasak.

(m-y-l) Bu yoğurdu mayalamalı da mı saklamalı, mayalamamalı da mı saklamalı?

(b-ş-z) Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek, bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe : siz de bizcileyin beş boz başlı beş boz ördek misiniz demiş.

(d-p-k) Değirmene girdi köpek, değirmenci çaldı kötek; hem kepek yedi köpek, hem kötek yedi köpek.

ÜNLÜLER: (A) Abana´dan Adana´ya abarta abarta apar topar ahlatla ağdalı avuntucu ahmak Ahmet´in avandanlıklarını aparanlardan Acar Abdullah ile akıllı Abdi akşam akşam bize geldi. Al bu takatukaları, takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı takatukaları takatukalamam derse takatukacıdan takatukaları takatukalatmadan al getir.

(ı) Iğdır´ın ığıl ığıl akan ılıman ırmağının kıyıları ıklım tıklım ılgın kaplıdır.

(o) Okmeydanı´ndan Oğuzeli´ne otostop yap; Oltu´da volta at, olta al; Orhangazi´de Orhanelili Orhan´a otostopluk öğret; sonra da Osmancıklı Osman´a otoydu, totoydu, fotoydu, dök!

(u) Uluborlulu utangaç Ulviye ile Urlalı uğursuz Ulvi uğraşa uğraşa Urfa´daki urgancılara uzun uzun, ulam ulam urgan sattılar.

(i) Ibibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için Istinyeli istifçi Ibiş´in istif istiridyeleri mi, yoksa, Iskilipli Ispinoz işportacı Ishak´ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi, bilemiyorum. İbişle Memiş, mahkemeye gitmiş, mahkemeleşmiş mi, mahkemeleşmemiş mi?

(e) Eğer Eleşkirtli eleştirmen Eşref ile Edremitli Bedri´yi Eğe´nin en iyi eğercisi biliyorlarsa, ben de Ermenekli Erdem Ergene´nin en iyi elektrikcisidir derim.

(ö) Özbezön´ün özbeöz Ödemişli öngörülü öğretmeni Özgüraslan ile Özgüluslan özellikle özerk ön öğretimde öylesine özverili, övünç verici ve övgüye değer kişiler ki, hani tüm öğretim örgütleri içinde en özgün örnek onlardır diyebilirim.

(ü) Ürdünlü ûnlü üfürûkçü Üryani, Ünye, Üsküdar, Ürgüp üzerinden ûlküdeşlerine üstüpü, üstübeç, üvez, üzûm, üzengitaşı ve üzünç götürürken, Üveyik´ten ürûyerek, ûvendirelerini sürüyerek yürüyen ûçkağıtçı ütücülerin ürkûntü ûreten ünü batasıca ünlemleriyle ürküverdi.

Çıkarmakta zorluk yaşadığınız seslerin bulunduğu tekerlemeleri önce tane tane, daha sonra hızlıca ve ezberden okumaya başladığınızda, artikülasyonunuzu düzeltmede önemli bir adım atmış olacaksınız.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

56 yorumlar

 1. you are actually a good webmaster. The web site loading velocity is incredible.

  It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents
  are masterwork. you have done a fantastic process in this topic!

 2. I’ve been looking high and low, and it seems that most liberal arts schools are populated by heavy drinkers and partiers, which I am not interested in. If I can, I’d like to double major in creative writing and journalism.. Thank you!.

 3. Yes! Finally someone writes about website.

 4. I was curious if you ever thought of changing the layout of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 5. I got this web site from my buddy who shared with me concerning this site and now this
  time I am browsing this web page and reading very informative content at this time.

 6. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.

  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty quick. I’m thinking about making my own but
  I’m not sure where to start. Do you have any
  points or suggestions? Appreciate it

 7. Hello, this weekend is fastidious in support of me, as this point in time i am reading this impressive informative paragraph here at my residence.

 8. I got this web site from my pal who shared with me concerning this web page and at the moment this time I am visiting this website and reading very informative posts at this time.

 9. Hi everybody, here every person is sharing these kinds of knowledge, therefore it’s fastidious to
  read this webpage, and I used to pay a quick visit this weblog daily.

 10. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 11. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your site.
  It appears as though some of the text in your posts are running off
  the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to
  them too? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Many thanks

 12. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 13. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for wonderful info I was looking for this
  info for my mission.

 14. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

 15. Great site. Lots of helpful information here. I am sending it
  to some friends ans additionally sharing in delicious.
  And certainly, thank you on your effort!

 16. Thanks for finally talking about > Artikülasyon Bozukluğu Nasıl Düzeltilir ?
  – Aymoli.com potatoes diet

 17. It’s actually a nice and helpful piece of info. I’m satisfied that
  you simply shared this useful info with us. Please keep us up to date like this.

  Thank you for sharing.

 18. I always spent my half an hour to read this weblog’s posts daily along with a mug of coffee.

 19. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.

  I will make sure to bookmark it and return to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I will certainly
  comeback.

 20. My partner and I absolutely love your blog and find
  the majority of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest
  writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write about here.
  Again, awesome website!

 21. I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 22. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I have read this post and if I could I desire to suggest you some
  interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this
  article. I wish to read even more things about it!

 23. Great blog you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 24. Hi! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or
  vice-versa? My site goes over a lot of the same topics as yours and I think we could
  greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 25. Incredible story there. What occurred after? Good luck!

 26. Highly energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?

 27. It’s awesome to pay a quick visit this web page
  and reading the views of all colleagues about this post, while I am also keen of getting familiarity.

 28. Hi there, just became alert to your blog through Google, and
  found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels.

  I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 29. Today, I went to the beach with my kids. I
  found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely
  off topic but I had to tell someone!

 30. Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from
  this website, and your views are good designed for new visitors.

 31. For most recent news you have to visit the web and on web I found this web page
  as a best web site for newest updates.

 32. Hi, i think that i noticed you visited my website thus i came
  to go back the want?.I am attempting to in finding things to improve my site!I guess
  its good enough to make use of a few of your ideas!!

 33. Highly descriptive article, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 34. Hi there! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new initiative
  in a community in the same niche. Your blog
  provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 35. Great weblog right here! Also your site quite a
  bit up fast! What web host are you the usage of?

  Can I get your affiliate link to your host? I want
  my site loaded up as quickly as yours lol

 36. This article presents clear idea designed for the
  new people of blogging, that genuinely how to
  do blogging.

 37. Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this post. It was practical.
  Keep on posting!

 38. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way
  keep up the excellent quality writing, it is
  rare to see a nice blog like this one nowadays.

 39. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise a few technical issues using this
  web site, as I experienced to reload the web site a
  lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow
  loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and could damage your high-quality score
  if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding
  this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again soon.

 40. It’s appropriate time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve learn this put up and if I may I wish to counsel you few interesting things or suggestions.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn even more issues approximately it!

 41. My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought
  I might check things out. I like what I see so i am
  just following you. Look forward to going over your web page again.

 42. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and
  I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are
  looking to trade strategies with others, why not shoot me
  an email if interested.

 43. We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with useful info to work on. You’ve performed an impressive activity and our entire group can be grateful to
  you.

 44. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored
  myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it
  up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop
  content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 45. Hello, yes this post is actually pleasant and I have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 46. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog
  posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Reading this information So i’m satisfied to show that I’ve a very
  good uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot certainly will make sure to don?t disregard this web site and provides
  it a look on a relentless basis.

 47. Hello my loved one! I wish to say that this article
  is awesome, great written and include almost all important
  infos. I would like to see more posts like this .

 48. This is very fascinating, You’re an excessively
  skilled blogger. I’ve joined your feed and sit up for in the hunt for
  extra of your magnificent post. Also, I’ve shared your
  web site in my social networks

 49. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this
  website, since I experienced to reload the
  site many times previous to I could get it to
  load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and could damage your high
  quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail
  and could look out for a lot more of your respective fascinating
  content. Make sure you update this again very soon.

 50. First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to
  ask if you do not mind. I was interested to find
  out how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting my
  ideas out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the first
  10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Thanks!

 51. What’s up it’s me, I am also visiting this website daily, this website is really good and
  the visitors are really sharing good thoughts.

 52. Its not my first time to pay a quick visit this web page, i am visiting this web page dailly and
  obtain nice facts from here all the time.

 53. whoah this blog is excellent i like studying your articles.
  Keep up the good work! You already know, a lot of individuals are looking around for this information, you could aid them greatly.

 54. Elegant wooden chests, leather totes and storage containers or a
  ceramic basin can be used after her spas for storage
  or decoration.

 55. Great site you have here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours these
  days. I really appreciate individuals like you!
  Take care!!

 56. bookmarked!!, I like your web site!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir