Yeni Konular

Atatürk Hakkında Fazla Bilinmeyenler

Mustafa Kemal Atatürk, sadece bizim değil tüm dünyadaki tarih kitaplarının olmazsa olmaz ismi, ülkemizin kurucusu ve bugün Türk olduğumuzu belirtebilmemizi hatta Türk olarak doğabilmemizi sağlayan bir liderdir.

Bugüne dek bize tarih kitapları ne anlattıysa onları okuduk. Savaşlar, kazançlar, mağlubiyetler… peki, böyle bir liderin özel yaşamı, kişisel seçimleri, zevkleri hakkında ne biliyoruz? Gelin, bunları öğrenelim.

Mustafa kemal Atatürk yıllarca savaş meydanlarında ömür tüketmiş bir adamdır. Buna rağmen kitap okumayı asla ihmal etmemiştir. Hayatı boyunca 3997 kitap okuduğu kayıtlara geçmiştir. Okuduğu kitaplarda önemli gördüğü yerlerin altını çizmiş, küçük notlar bırakmıştır. Baş ucundan ayırmadığı kitap Çalıkuşu idi.

Atatürk kitap okumasının yanısıra, başarılı bir kitap yazarıdır. Ordu ile ilgili 6 adet kitap yazmıştır. Bunun yanısıra Nutuk, Vatandaş İçin Medeni Bilgiler ve bir çok terimi ayrıntılarıyla açıkladığı Geometri Kitabı başarılı eserler arasındadır.

Atatürk’ün boyu 1.74, sağlığında kilosu 76 ve ayak numarası da 43 idi. Düzgün bir Türkçe konuşurken bazı kelimeleri Rumeli Şivesine kayardı.

Atatürk 6 kardeştir.  Makbule dışındaki kardeşleri çok küçük yaşlarda vefat etmiştir. Ablası Fatma, ailenin ilk çocuğudur. Ağabeyi Ahmet, 9 yaşında o dönemin salgın hastalığı nedeniyle vefat etmiştir. Ağabeyi Ömer’in de aynı nedenle vefat ettiği düşünülmektedir. Küçük kız kardeşi Naciye 10 yaşındayken vefat etmiştir. Makbule ise 18 Ocak 1956’da 71 yaşındayken vefat etmiştir.

Atatürk, Ali Rıza Paşa ile birlikte Fransa’da Picardie manevralarını izlemeye gitmiştir. Bu uçak gösterilerine bir komutanın da katılabileceği söylenmiş, Atatürk katılmak istediğinde Ali Rıza Paşa ona engel olmuştur. O malum uçak da bu gösteri esnasında düşmüştür. O günden sonra Atatürk bir daha hiç uçağa binmemiştir. Uçak fobisinin olduğu söylemi burdan gelmektedir.

Atatürk kahvaltı yapmayı sevmezdi. Bunun yerine her sabah odasında bağdaş kurar kahvesini ve sigarasını içerek güne başlardı.

Atatürk lacivert takım elbiseyi hiç sevmezdi, tercih etmezdi. Ayrıca tüm gömlekleri istisnasız beyazdı.

Atatürk’ün simetri takıntısı vardı. Gittiği yerlerde yamuk gördüğü şeyleri mutlaka düzeltirdi.

Norveç’te “Atatürk gibi olmak” deyimi kullanılmaktadır.

Atatürk’ün köşkte bir güvercinliği vardı ve onlarla zaman geçirmeyi severdi.

Atatürk’ün hayatı savaş meydanlarında geçmiş olmasına rağmen normal hayatta kan görmeye dayanamazdı, görünce fenalaşırdı.

Albert Einstein’in Atatürk’e yazdığı bir mektup vardır ve kendisine övgülerde bulunmaktadır.

Atatürk dünyada başöğretmen sıfatlı tek liderdir.

Atatürk’ün İhsan, Ömer, Zehra, Abdurrahim, Afife, Afet, Sabiha, Rukiye, Ülkü, Nebile ve Sığırtmaç Mustafa isimlerinde manevi evlatları vardı. İlk Türk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’dir.

Atatürk, Türk Dili hakkında araştırmalar yapmak üzere dünya turuna çıkmak istiyordu. Bu onun hayallerindendi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Atatürk'ün Vasiyeti...

Atatürk’ün Vasiyeti…

  Uzunca bir aranın ardından tekrar bu kendi şahsına münhasır sitemizde sizlerle kavuşmanın heyecanını yaşıyorum. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir