Yeni Konular

Bahar Aylarında Çiçek Bakımı

BAHAR AYLARINDA ÇİÇEK BAKIMI

Baharın gelmesiyle birlikte doğa da renklenmeye, mis çiçek kokuları ile dolmaya başladı. Parklarda, bahçelerde, evlerin balkonlarında mis kokularıyla renk renk açan çiçekler adeta renk şöleni yaşatmaya başladı. Beton yığınlarından sıkılanlar evlerinde saksılarda yeni çiçekler yetiştirebilir, zaten var olan çiçeklerin bakımını yaparak bitkilerini yaza hazırlayabilir.

cicek-bakimi1

Bahar aylarında çiçek bakımı nasıl olmalıdır?

  • Mart ayının gelişi ile birlikte yeni tohumlar alınıp ekilebilir. Mart ayı özellikle yeni tohum ekmek için oldukça uygundur. Saksı değişimi de yine bu zamanlarda yapılmalıdır. Saksısına sığmayan bitkilerinizi daha büyük saksılara alabilirsiniz.
  • Bahçelerdeki ve saksılardaki toprak, kış aylarındaki soğuklar nedeniyle sertleşir. O yüzden toprakları havalandırılmalıdır. Ayrıca gerekliyse bitkilerinize besin takviyesi yapılmalıdır. Saksılarınızı çubuk ya da çatal yardımıyla havalandırabilirsiniz.
  • Bitkiler için önemli bir husus da budamadır. Bahar aylarında çiçek bakımı için budama oldukça önemlidir. Bitkilerin daha sağlıklı büyüyebilmesi için kuruyan dallarının budanması gerekmektedir. Budama gereklidir, çünkü tomurcuklanma için yer açılmalıdır.
  • Bahçelerde ve saksılarda oluşabilecek her türlü zararlılara karşı da bahar aylarında önlem alınmalıdır. Türüne göre zararlıların gerekli ilaçlamaları yapılmalıdır. Bahçe bitkilerinin ve gerekli olan saksı bitkilerinin gübrelemeleri yapılmalıdır.

bahar-aylari2

Çiçeklerin ihtiyaçları nelerdir?

  • Çiçek yetiştirmek için gerekli olan en önemli şey sudur. Bitkiler ihtiyaçlarına göre sulanmalıdır. Bazı bitkiler çok su, bazı bitkiler az su istemektedir.
  • Bitkiler kısmen de olsa güneş ışığından mahrum bırakılmamalıdır.
  • Çiçekler narindir. O yüzden rüzgarı sevmezler. Bol güneş ışığı alıyor bile olsa rüzgardan korunmaları gerekmektedir. Rüzgar almayan yerlerde ya da rüzgardan korumalı olarak yetiştirilmelidir.
  • Bazı bitkiler soğuğa fazla dayanıklı değildir. O yüzden donmaması için soğuktan korunmalıdırlar.

bahar-aylari1

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ Tekstil ve ev eşyası satan mağazaların tezgahlarında duran birbirinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir