Yeni Konular

Baharatın faydaları çeşitleri Baharat Yolu tarihi

Bugün, birkaç çuval tarçın veya karabiber ele geçirmek için insanla­rın birbiriyle çarpışacağını, canını tehlikeye atacağını düşünemiyoruz bile. Oysa yüzyıllar boyu, baharat, son derece az bulunduğundan, batı ülkelerinde, gümüş veya altın kadar değerliydi. Zaten birçok büyük gemi­ci, baharat aramağa çıktıkları zaman, yeni yeni topraklar bulmuş ve bura­larda sömürgeler kurmuşlardı. Bu­nun Avrupa ulusları arasında yarat­tığı rekabet, bazen kanlı savaşlara bi­le yol açmıştır. Şu halde baharatın, üretimin sanayileştirildiği ve taşıma kolaylıklarının sağlandığı XIX. yy.a kadar tarihte önemli bir yeri olduğu­nu rahatça söyleyebiliriz.

Baharat, iştah açıcı veya sindirimi kolaylaştırıcı özellikleriyle tıpta, özel­likle gastronomide (mutfak bilimin­de) kullanılan, koku verici bitkiler­dir. En çok kullanılanlar, karabiber, zencefil, tarçın, kimyon, vanilya, kırmızıbiber, Gine karabiberi denen Af­rika küçük hindistancevizi, karanfil ve pimentadır.

Avrupa’da ilk tanınan baharat Hint karabiberiydi. Eski tarihçiler, Hint karabiberinin o çağlarda, altın değe­rinde olduğunu yazarlar. O kadar ki,

Karabiber gibi pahalı cümlesi, pa­halılığı ölçen bir deyim olmuştur. Zencefili, Yunanlılara Persler tanıtmıştı. Romalılar hemen her yemek­lerine zencefil koyacak kadar bu ba­haratı sevmişlerdi. Soğutucu aygıtla­rın bulunmadığı o çağlarda, özellikle etlerin korunması için baharat çok gerekliydi. Baharat satışı özellikle Ve­nedikli tacirlerin tekelindeydi ve belgelere göre, bu tacirler 288 kadar baharat türü satıyorlardı.

İştah açıcı özellikler

Baharatın beslenmede ve mutfak­taki yeri, her ülkenin mutfak alışkan­lıklarına göre değişir. Genellikle, sı­cak bölgelerde daha çok kullanılır, yemeklerin tadını ve sıcaktan azalan iştahı arttırır. Başka yerlerde baha­rat daha az kullanılmakla birlikte, gene de en seçkin yemeklerin vazge­çilmez bir parçasıdır.

Tıp alanında, baharatın sindirim işini kolaylaştırdığı kabul edilmiştir, ama aşırı derecede kullanılması cid­dî rahatsızlıklara yol açabilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir