Yeni Konular

Baykuş Puhu Kuşu ve Kukumav Kuşu

Baykuş Puhu Kuşu ve Kukumav Kuşu; Tanrıça Athena’nın amblemi olan kukumav, Eski Yunanlılara göre bir sağduyu simgesiydi. Buna karşılık Ortaçağ’da korkunç görünüşü ve gece avlanışı yüzünden baykuşlar uğursuz sayılmış ve bu boş inanç uygar denilen pek çok yörede bile, günümüze kadar sürüp gelmiştir.

Halbuki geceleri avlanan yırtıcı kuşlar insanlar için zararsızdır. Çünkü olağanüstü avcılık yeteneklerini özellikle kemirgenlere, sürüngenlere ve zararlı böceklere karşı kullanırlar. Baykuş gündüzleri uyur, gün batarken, şafak sökerken veya dolunay varsa bütün gece avlanır.

Çok iyi işittiği için en ufak hışırtıyı bile duyabilir. O zaman, sessiz uçuşu sayesinde, avına uyandırmaksızın yaklaşır, sonra güçlü tırnaklarıyla donanmış pençelerini öne doğru uzatarak onun üstüne çullanır ve kurban, bu tırnaklarla adeta hançerlenir ve boğulur.

Baykuşlarla kukumavlar birbirine çok benzerler. Bunlar ancak başının üstünde bulunan ve boynuzu andıran (tepelik) tüylerin varlığına ya da yokluğuna göre birbirinden ayırt edilebilir.Baykuşlar (büyük puhu, küçük puhu veya cüce baykuş) tepeliklidir, kukumav ise tepelik yoktur.

2015-07-22_174756

Büyük puhu gece kuşlarının en büyüğü ve en görkemlisidir ve kanat açıklığı 1,60 metreye varabilir. Büyük puhu küçük avları, hasta ve yaralı kuşları yer.Küçük puhu yada cüce baykuş adından da anlaşılacağı gibi, oldukça ufaktır: ancak bir ardıçkuşu kadardır.

Kukumavlar arasında, en iyi bilineni, Alaca Baykuş’tur vetepeliği yoktur,Bizde pençeli baykuş gibi buna da baykuş denir. Kendine özgü bir ötüşü olan alaca baykuş değişik besinlerle beslenir, bu arada yumuşakçaları, kurbağaları ve kuşları da yer. Kuzey Afrika’da, kuzey ve Orta Avrupa’da, Kuzey Asya’da yaşayan asıl kukumav yırtıcı gece kuşlarının en küçüğüdür ve kanat açıklığı 30 cm’yi geçmez

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

20 yorumlar

 1. çok güzel herkese tavsiye ederim

 2. evımde besledıgım baykus puhu kusunu acıl satmam lazım ılgılenenler
  05313988001 bu numaran ulasabılır..

 3. Ben burhan konya altinekin arifler yaylasinda yasiyorum bizim bahcemiz orman gibi 40 tane puhu kusumuz var kuslarin ne yedigini bilmiyorum bizide yermi.ben11 yasindayim.ben davsan istiyorum

 4. How Long Does Cephalexin Last

 5. picture of kamagra st

 6. Acheter Cialis Securite

 7. Finasteride 20mg Internet Low Price

 8. Online Prescription Propecia

 9. Keflex Antimicrobial Spectrum

 10. Amoxicillin Liquid No Prescription

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir