Yeni Konular

Beden Kilo İndeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

beden-kilo-indeksiBeden Kilo İndeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Diyet uzmanlarından yardım alarak diyet yapmak isteyen kişilere ilk başvurularında bazı tetkikler ve testler uygulanır. Bu testlerin amacı kişinin kısaca kişinin vücut ve sağlık durumu hakkında bilgi almak ve o kişiye uygun diyetin belirlenerek kendisine sunulmasıdır. Beden kilo İndeksi de bu testlerden bir tanesidir.

beden-kilo-indeksi

Bu testin amacı diyet verilecek kişinin vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen sayıyı öğrenmektir. Bu sayıya göre kişi zayıf, fazla kilolu ya da obezite durumlarından birisini taşımaktadır. Beden kilo indeksi hesaplaması sonuçlarına ve kişi ile ilgili planlanan diğer şartlara göre uzmanlar tarafından kişilere uygun olan diyetler verilir. Test sonucu zayıf ise boyunuza göre uygun ağırlıkta olmadığınız anlaşılır. Sonucun normal olması boyunuza göre ağırlığınızın normal olduğu anlamına gelir. Fazla kilolu sonucu boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu gösterir. Gerekli önlemler alınmaz ise başta obezite olmak üzere bir çok rahatsızlığa yakalanma riskini arttır. Testin obez sonucu ise şişman sınıfına girdiğinizi gösterir. Obez üç farklı sonuçta değerlendirir. ilk sınıf boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu yani şişman olduğunuzu gösterir. İkinci obez sınıfı da boyunuza göre kilonuzun daha fazla olduğunu gösterir. Üçüncü sınıf ise boyunuza göre ağırlığınızın çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Obezite bir çok hastalık için risk faktörü oluşturabilecek bir rahatsızlıktır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir