Yeni Konular

Belçika’da iki yolcu treni çarpıştı 18 kişi öldü

Belçika’da Halle Garı çıkışında iki yolcu treni kafa kafaya çarpıştı. Halle Belediye Başkanı Dirk Pieters, feci kaza sonucu 18 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı, demiryolları yetkilileri ise ölü sayısını 25 olarak açıkladı.

Belçika’da başkent Brüksel’in 15 kilometre güneybatısındaki Halle tren garı Buizingen istasyonunda iki yolcu treninin kafa kafaya çarpışması sonucu en az 18 kişi hayatını kaybetti. Vagonların kâğıt gibi savrulduğu feci kazanın ardından Fransa ve İngiltere’ye tren seferleri iptal edilirken, vagonlarda sıkışan bazı yolcular dondurucu soğukta saatlerce kurtarılmayı bekledi.

Resmî açıklamalarda, kazada en az 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Bazı kaynaklar ise ölü sayısını 25 olarak veriyor. Belçika’nın Belga haber ajansı, Leuven-Braine-Le-Comte seferini yapan trenin kırmızı ışıkta geçtiği iddiasında bulunurken, böyle bir durumda treni otomatik olarak durduran sistemin neden çalışmadığı sorgulanıyor. Kaza ülkenin en çok ölüme neden olan tren kazası olarak tarihe geçti. 1974’te bir trenin raydan çıkması nedeniyle meydana gelen kazada 18 kişi hayatını kaybetmişti.

Halle kentinde meydana gelen kazada trenlerden birinin Leuven’den Brüksel tarafına, diğerinin Brüksel’den Liege yönüne hareket halinde olduğu öğrenildi. Dün sabah saatlerinde yaşanan çarpışmanın ardından kriz merkezi oluşturuldu, 20’ye yakın ambulans ve arama kurtarma görevlileri olay yerine sevk edildi. Trenlerin büyük hasar gördüğü faciada, lokomotiflerin çarpmanın şiddetiyle havaya kalktığı görüldü. İtfaiye ekipleri, sıcaklığın sıfırın altında seyrettiği bölgede vagonlarda sıkışan yolcuları kurtarmak için büyük çaba sarf etti. Halle Belediye Başkanı Pieters, ağır yaralıların olay yerinde ilk müdahalesi yapıldıktan sonra sonra hastanelere sevk edildiğini, hafif yaralıların ise bir spor merkezinde tedavi edildiğini belirtti. Üçüncü bir trenin kazaya karıştığı söylentisi ise SNCB yetkilileri tarafından yalanlandı. Yapılan açıklamada, paralel yolda seyreden bir trenin fren yaparak son anda kurtulduğu bildirildi. 2001 yılında Pecrot şehrinde meydana gelen benzer bir kazada, kırmızı ışıkta geçen bir kondüktör sadece Flamanca bildiği için Fransızca yapılan uyarıyı anlamayıp treni zamanında durduramamıştı. Bir yolcu treninin boş bir trenle çarpıştığı kazada 8 kişi ölmüş, olaydan sonra kırmızı ışıkta geçen trenleri otomatik durduran bir sistemin geliştirilmesi kararlaştırılmıştı

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir