Yeni Konular

Bilgisayarınızda Lisans Ücreti Ödememenin 6 Püf Noktası !

freeware-programBilgisayarınızda lisans ücreti ödememenin 6 püf noktası !

Bilgisayarınızdaki yazılımların lisansları çok mu pahalı? İşte size hayat kurtaran tamamen (freeware) ücretsiz altı yazılım.

Yeni bir dizüstü (Notebook) bilgisayar aldınız ve bilgisayarınızda işlemlerinizi yapabilmeniz için birçok yazılıma ihtiyacınız var ama bunlara ekstradan lisans ücreti de ödemek istemiyorsunuz. Bilgisayar üzerinde işletim sistemiyle beraber birçok program zaten gelmekte diye düşünebilirsiniz fakat birçok insan daha ekonomik olmasından dolayı notebook’unu freedos yani işletim sistemsiz satın almakta.  Fakat bedava programlara güvenemiyorsunuz, yüzlerce binlerce sahte yazılım internet ortamında cirit atıyorken “bedava ise vardır bir hinliği” diye düşünmek gayet doğal. Fakat bu programlar tamamen güvenilir ve her birini kullanma fırsatı bulduk.

 

AVG AntiVirus FREE 2015 antivirüs yazılımı veya Avast Antivirüs Programı

İyi bir antivirüs ihtiyacınız var ama bu bedava olan gerçekten koruma sağlar mı? Evet. Avg antivirüs programı yeni trojan, virüs ve solucanlar vs. bakımından gayet başarılı bir savunma sunmakta. Bilgisayarınıza bulaşan zararlı yazılımları daha aktif olmadan yakalayabilmekte. Güncel zararlı yazılım veri tabanını ise siz hiç farkına varmadan otomatik olarak kendisi güncellemekte. Güncelleme zaman sınırlaması olmaması da cabası. Eğer zararlı yazılım olarak algılanan program yada dosyalarınız varsa bunları görmezden getirebilirsinizde. Diğer antivirüs yazılımlarına göre öne çıkaran özelliği ise geri planda sürekli bir dosya taraması yapması.   Aslında ücretli olan çok detaylı sürümleri de var ama zararlı yazılımların saldırılarından korunmak için Avg antivirüs programı tek başına gayet başarılı. En az 2 gb ram ile kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

ToolWiz Time Freeze

Cankurtaran niteliğinde olan bu program özellikle internet kafeler başta olmak üzere kişisel bilgilerin saklanmaması ve bilgisayarlarında herhangi bir değişiklik yapılamamasını isteyenler için biçilmiş kaftan. Deepfreeze özelliği sunan bu yazılımla bilgisayarınızda ne değişiklik yaparsanız yapın neyi silerseniz silin eski haline getirmek için tek yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmak. Ayrıca kalıcı değişiklik yapabilmek için deepfreeze özelliği aktif ve pasif edilebilmekte. Yazılım firması internet sitesinde ev kullanıcıları ve ticari kullanıcılar dahil herkes için tamamen ücretsiz olduğunu özellikle belirtmekte. Özgürce download edebilirsiniz. Ayrıca yazılımın Windows tabanından hariç Mac ve Android sürümleri de mevcut.

 

Libre Office Özgür Ofis Yazılımı

Malum Office yazılımlarına ne kadar aşina ve alışkın olsak da yüksek lisans ücretleri nedeniyle birçok kişi korsan Office yazılımı kullanmakta, bu da sık sık yazılım sahtekârlığı olarak karşımıza çıkabiliyor. Libre açık kaynak kodlu bir tabana sahip olduğundan içerisinde yazılan kod satırlarının da ne yaptığından emin olabilirsiniz. İçerisine yabancı kod girerek lisansı kırılan bir Office yazılımının nereye ne gönderdiğini nasıl bir sinsilik peşinde olduğundan emin olamazken Libre açık kaynak kodlu Office yazılımında içiniz rahat olsun. Eğer içinde bir korsan kod satırı olsaydı onlarca yazılım geliştirici tarafından incelenirken fark edilirdi. Peki mevcut dosyalarımızı Libre Office ile açabilecek miyiz? Kesinlikle evet. Mevcut bütün Office programlarının formatını da desteklemekte. Ayrıca Tubitak Libre Office yazılımına büyük destek veriyor.

 

Pardus (Milli İşletim Sistemi)

Virüslerin barınamadığı en güvenilir işletim sistemi. Sistem Lunix tabanlı oluğundan Windows tabanlı yazılan hiçbir zararlı yazılım etkileyemiyor. Pardus için zararlı yazılım yazılamaz mı? Tabi ki yazılır ama atılan taş ürkütülen kurbağaya değmez denecek kadar zahmetli ve zor olur. Pardus işletim sisteminin 2013 sürümünün güncellenmiş halini internetten çok kolay olarak download edebilirsiniz. İçerisinde ihtiyacınız olan programların tamamı gömülü olarak gelecektir. Eğer hard diskinizde yer yok yada Windows işletim sisteminize dokunmak istemiyorsanız cd’den, dvd’den yada flash belleğinizden bile çalıştırabilirsiniz. Zararlı yazılım nedeniyle çökmüş sisteminizden önemli dosyalarınızı kurtarmak için en sağlam ve güvenilir yardımcınız olacaktır. Yine Libre’de olduğu gibi Tubitak’ın desteği bulunmakta.

 

7-zip (Sıkıştırma Programı)

Sıkıştırma işlemi yapan programlar bilgisayarında arşiv yapanların vazgeçilmezidir. Hem dosyaların boyutunu azaltarak kapladığı alandan tasarruf edersiniz hem de sıkıştırılması sayesinde birçok zararlı yazılımın arşiv dosyanızı bozmasının önüne geçmiş olursunuz. Bir sıkıştırma işleminin içine birden fazla dosyanın eklenebilir olması ve şifrelenebilir olması da üzerine bal kaymak 🙂

Haydi, doluluktan yavaşlamış diskinizde ferah bir alan açın.

 

Easyplanner (Hatırlatma programı)

Malum Office programlarını kullanmadık diye özelliklerinden mahrum mu olalım. İşte size çok güzel bir hatırlatma programı. Her haftanın, ayın yada yılın belirli günlerinde rutin işlerinizi unutmamanız için hatırlatmalar oluşturarak belirlediğiniz zaman aralıklarıyla ekranınızda görebilirsiniz. Ayrıca olayları gruplandırarak hangi gün hangi tür işinizin daha yoğun olduğunu görsel grafiklerle görebilirsiniz, isterseniz uyarıları belirli sürelerle ertelersiniz. Programın kurulumu oldukça basit. Kullanmak için ise başlangıç seviyesi İngilizce yeterli olur. Şimdilik İngilizce ve İtalyanca dil desteği mevcut.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir Yorum

  1. çok işime yaradı bu yazı, süper valla para vermekten kurtuldum resmen.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir