Yeni Konular

Bir Sosyopat Mıyım?

Sosyopat eğilimleriniz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu sizi gerçek bir sosyopat yapar mı? Testi çözün ve bunu kendiniz öğrenin. Testin yanı sıra bu metin size sosyopatları tanımanız için bazı bilgiler de sunmaktadır.

Sosyopatlar vicdanı olmayan bireylerdir. Kendisini görkemli biri olarak görmek, bencil davranışlar, diğer insanlara kıyasla daha çekici olduğunu düşünmek gibi belirli karakteristik özellikler gösterirler. Bu davranışlar genellikle onların etrafındaki kişiler ve toplumun geneli için zararlı olarak kabul edilir. Sosyopatlık anti sosyal kişilik bozukluğunun bir alt rahatsızlığıdır. Her ne kadar “sosyopat” kelimesi psikiyatri alanında eskimiş olarak kabul edilse de, genel sözlüklerde ve pop kültürü içerisinde hala kullanılmaktadır.

Benzer baskın karakteristik özelliklere sahip olan sosyopat ve psikopat terimleri genellikle birbiri ile karıştırılmaktadır. Birçok yönden birbirine benzer durumda olsalar da onları birbirinden kesin hatlarla ayıran bir ana etken vardır. Psikopat doğuştan olarak bu rahatsızlığa yatkınken, sosyopatlar bulundukları ortamlardaki bazı etkenlerin neticesinde böyle bir rahatsızlığa sahip olurlar. Sosyopatlar, sosyopat olarak doğmazlar, kötü bir çocukluk veya ergenlik dönemi yaşamak (istismarın tüm biçimleri dâhil olmak üzere) ve benzeri gibi dış etkenler sonucunda bu hale gelirler. Yanlış bilinen bir gerçek daha vardır ki, sosyopatlar seri katillerle aynı değildirler. Aslında sosyopat bireylerin çok azı gerçekten bir seri katile dönüşmüşlerdir.

Sosyopatların sahip olduğu özellikler bir hayli fazladır (metnimizin son kısmında daha detaylı olarak ele alacağız) ve bir kişinin sosyopat eğilimlerinin olup, olmadığı sonucuna varmak bir hayli kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden hemen aşağıda sosyopat olup, olmadığınıza dair bazı temel sorulardan oluşan bir test bulunmaktadır.

Lütfen Dikkat: Şunu bilmek gerekir ki bir sosyopat çok üretken bir yalancının en gerçek halidir ve bu yüzden test üzerinde çok kolay bir şekilde hile yapabilir. Böylece sosyopatlar için bir öz değerlendirme testinin yapılması temel olarak faydalı bir olgu değildir.

 

Soruları cevaplarken “Asla”, “Bazen”, “Her Zaman” olarak not alınız.

Sosyopat Olup, Olmadığınızı Test Edin

* Duygusal tepkilerinizi düşünüp, hesaplayıp mı veriyorsunuz?

* Nihai hedeflerinize ulaşmak için genellikle insanları (hatta size çok yakın olanları bile) kullanıyor ve onları manipüle mi ediyorsunuz?

* Başka insanları “ne kadar iyi olduğunuza” ikna etmek için bir çekiciliğe sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

* Yalan için doğuştan gelen bir ihtiyacınız veya dürtünüz mü var?

* İçinizde gizli bir düşmanlık besliyor musunuz?

* Bağımlı olduğunuz ihtiyaçlarınız giderilmediğinde kendinizi kötü hissediyor ve giderildiğinde kendinizi ödüllendirilmiş mi hissediyorsunuz?

* Kaybetmek zorunda olduğunuz bir dizi ilişkiniz ve arkadaşlığınız oldu mu?

* Yasa ile ilgili düzenli sorunlar yaşıyor musunuz?

* Başkaları için yıkıcı etkileri olsa bile eylemlerinizi sadece işiniz gereği hayata geçirdiğinize mi inanıyorsunuz?

* Çok kısır da olsalar anlık kaprislerinizle mi davranış sergiliyorsunuz?

* Kendinizi diğer insanlardan üstün görüyor ve başkalarını sizin şartlarınıza uyduklarını veya başkalarının davranışlarını kontrol ettiğinizi mi düşünüyorsunuz?

* Çok mu gizlisiniz ve başkalarının sizin planlarınızı öğrenmesine çok nadir olarak mı izin veriyorsunuz?

* Eşinizi aldattıktan sonra kendinizi çok vicdansız hissediyor ve şüpheli cinsel faaliyetler konusunda hiç çekinmiyor musunuz?

* Davranışlarının genellikle despotik (gücü elinde bulundurmaya çalışan) ve bencil bir eğilimde midir?

Test Sonuçları

Yukarıda bahsedilen sorulara vermiş olduğunuz yanıtlar ile kendinizi kıyaslayın.

Aslalar fazla ise: Eğer cevaplarınızın çoğu olumsuz ise bu durumda sizin davranışlarınız toplumsal normların kabul edebildiği bir sınır içerisindesinizdir.

Bazenler fazla ise: Eğer cevaplarınızın çoğu “bazen” ise bu durumda bazı sosyopatik eğilimleriniz var demektir. Ancak bunları düzeltmek için çalışabilirsiniz.

Her zamanlar fazla ise: Eğer cevaplarınızın çoğu “her zaman” ise, bu durumda kesinlikle bir sosyopatsınızdır.

 

Sosyopatın Özellikleri

Vicdan Eksikliği: Sosyopatlar diğer insanlara, hayvanlara veya nesnelere verdikleri zarar yüzünden hiçbir zaman suçlu hissetmezler. Asla acı, keder ve diğer insanlar için endişe hissetmezler. Her şeyi hesaplarlar, soğukkanlıdırlar ve son derece anlayışsızdırlar. Gerçek anlamda hiç duyguları yoktur. Her zaman hatalı eylemlerinin doğru olduğunu düşünür ve savunurlar.

Etkileyicilik: Oyunculukta gerçekten iyidirler ve diğer insanların duyguları ile çok rahat oynayabilirler. İşlerini yaptırtmak için etrafındaki herkesi manipüle edebilirler. Onların aldatıcı çabalarına yardımcı olan iyi bir akıcılık yeteneklerine sahiptirler.

Patolojik Yalancılık: Tutarlı bir biçimde sosyopatların dürüst olması olanaksızdır. Bazı sosyopatlar yalanlarını öyle bir inançla söylerler ki, yalan makinelerini bile aldatabilmektedirler. Bu kişiler kurnaz, aldatıcı ve vicdansızdır.

Sorumsuz: Sosyopatlar dürtüleri ile hareket ederler ve sorumsuzdurlar, hiçbir zaman diğer insanlara ne yaptıklarını önemsemezler. Bağlılıklarını veya sözlerini çok zor ve çok az bir şekilde yerine getirirler. Onlar insanları hedeflerine ulaşmak için kullanırlar.

Kesintili İlişkiler: Genellikle eşlerini sıklıkla değiştirirler ve kısa vadeli ilişkileri severler. Rastgele cinsel ilişkide bulunan kişilerdir ve eşleri konusunda pek ayrım gözetmeyen bir seçimleri vardır.

Çocuk Suçluluğu: Genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde sapkın bir davranış geçmişleri vardır. Kimi zaman, diğer insanlara kıyasla garip saplantıları vardır.

Sevme Duyguları: Onların tek sevdikleri kişiler kendileridir. Bazı sosyopatlar aynı zamanda kendilerinin diğerlerinden daha iyi olduğuna inanan narsistlerdir. Ancak eğer amaçlarına hizmet edecek ise kesinlikle duygularını gösterebilme yeteneklerine de sahiptirler.

Dominant Yapı: Ne pahasına olursa olsun kazanmayı severler ve başardıkları şeyleri diğerlerine göstermek için büyük çabalar harcarlar. Yalan söyledikleri kanıtlanmış olsa bile hevesle yalanlarını savunmaya devam ederler. Kendilerini kurtarmak için yeni bir dizi yalana başlayabilmeleri için çok az veya hiç zaman gerekmeyebilir.

Sonuca hemen ulaşmadan önce şunları aklınızda bulundurmanız gerekir; bu özelliklerden birkaçına sahip olmak sizi gerçek bir sosyopat haline getirmez. Kelimenin tam anlamıyla bir sosyopat olabilmeniz için bir insanın tüm bu eğilimleri bir bütünlük içerisinde gerçekleştirmesi gerekmektedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir Yorum

  1. cevaplarımın tamamı her zaman oldu. Terapistimle sık sık üzerinde durduğumuz bir konu. Genel anlamda hayattaki her şeye karşı hissizim, insanları sevdiğimi düşündüm hep hiç hissettiğim olmadı. Sinirlendiğimde dahi inanılmaz kontrollüyüm , tuhaf olan bu asla kontrolü kaybetmiyorum. Her hareketim, düşüncem, davranışım ve sözde duygularım kontrolüm altında. Hiçbir hissiyatım saf değil dolayısıyla hepsi düşüncelerimle kirlenmiş. Tedavisi yok fakat MR üzerinden limbik sistemde kontrol edilebilir mi bu? Duyguları ne kadar işleyip işleyemediğim veya yanlış işlediğim? Bunu öğrenme ihtimalim var mı bir test vs.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir