Yeni Konular

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

Tekstil ve ev eşyası satan mağazaların tezgahlarında duran birbirinden güzel, neşeli veya şık kırlentleri gördüğümüzde içimiz gider ve hangisini alacağımızı şaşırırız. Üstelikte fiyatları 30-40 Tl den aşağı olmayan bu yastıkları evde kendi ellerinizle yapabilmeniz mümkündür. Sadece tuhafiye dükkanına giderek bir miktar elyafla yapacağınız yastık tasarımıyla ilgili malzemeleri almanız yeterli olacaktır. Hatta bu konuda elinizin altında bulunan eski yastık yüzlerini bile yeniden işleyerek restore edebilmeniz mümkündür.

Hemen ilk yastık tasarımımıza başlayalım.
2016-06-09_102947RENGARENK PONPONLU YASTIKLAR: İçini elyaf doldurarak kare yastık kılıfını hazırlayıp ağız kısmını dikin.(hazır eski bir yastıkta olur) Tuhafiyede satılan hazır rengarenk ponponlardan alın. Ve bunları tek tek dikerek sırayla yastığınızın üzerine işleyin. İşlediğiniz renk sıralamasını yapabilirsiniz. Rengarenk ponponlu bir yastığınız oldu.
2016-06-09_103042ÇİLEK YASTIK MODELİ: Kırmızı üzerine beyaz puantiyeli bir kumaşı alarak, kalp formunda diktiğiniz yastığın üzerine geçirerek ağız kısmını da dikerek kapatın. Yeşil renkli keçelerle çilek yaprağı formunda yapraklar kesin ve çileğin yaprak kısmına 3-4 adet çilek yaprağı dikin. Çilek yastığınız hazır.

 

 

2016-06-09_103120TIĞLARLA RENGARENK ÇİÇEKLERİN BİRLEŞİMİYLE PACHWORK-KIRKYAMA YASTIKLAR: Eğer sabırlı biriyseniz ve tığ işi gibi el işlerine de yatkınlığınız varsa, tığ ipleriyle birbirinden neşeli, rengarenk çiçekler örerek, en sonunda yastıklarınızın üzerinde bu kırkyama çiçeklerini birleştirerek, rengarenk çiçeklerle kaplı yastıklar edinebilirsiniz. Hatta bunlarla yapacağınız kare yastık, yuvarlak yastık, silindir yastık ve baton yastık takımlamaları, evlerinizde çok hoş görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır. İsterseniz aynı örgü şeklinde renkli çiçekli diz battaniyeleri de örerek, kanepeleriniz üzerinde bulundurur ve hoş bir görüntü sağlarsınız. Hem bu sayede keyifli diz battaniyeleriniz olacaktır.

 

2016-06-09_103211GÜLEN EMOJİ YASTIKLAR: Yuvarlak formda oluşturduğunuz yastık kalıbınıza göre sarı bir kumaşla kılıf dikerek, yastığınızı içine geçirip ağzını dikin. Sonra kırmızı keçeden kalp şeklinde 2 adet göz kesin ve yastığınızın göz hizasına dikin. Siyah keçe ile de gülen ağız yaparak yine yastığınızın ağız kısmına dikin. Emoji yastığınız hazır.
 

 

2016-06-09_103323KABARTMA GÜLLÜ YASTIK YAPIMI: Yastığınızı dilediğiniz bir renkte kılıfla kaplayın. Odanızı hangi renk kombinasyonuyla canlandırmak istiyorsanız o rengi seçebilirsiniz. Sonra tuhafiyeden organze şifon tülden oluşan metrelik fistolardan alın. Ve yastığınızın üzerinde muhtelif yerlerde dolayarak, güller oluşturun ve yastığınıza dikerek sabitleyin.

 

 

2016-06-09_1038093-D AĞAÇ RESİMLİ YASTIKLAR: Yastığınızı dilediğiniz tek renk bir kumaşla kılıf kaplayın. Sonra elinize kahverengi kumaş boyası alarak yastığın sol alt köşesinden, sağ üst köşesine uzanan ağaç gövdesi ve dalları çizin ardından kurumasını bekleyin. Daha sonra tuhafiyeden aldığınız hazır mini çiçek motiflerini kabartma olarak tek tek dilediğiniz biçimde dalların üzerine dikin. Bu işlemi parlak payetler ya da boncuklarla yaparsanız da, parlak çiçekler açmış ağaç dallarınız olacaktır. Tablo gibi harika bir sonuç çıkıyor ortaya.
2016-06-09_103910KENDİNDEN FLORAL DESENLİ, HAYVAN DESENLİ, ROMANTİK KELEBEK FİGÜRLERİ, KADIN FİGÜRLERİ, KUŞ FÜGÜRLERİ TAŞIYAN YASTIKLAR: Bu yastıkları mefruşatçılardan aldığınız hazır kumaşlarla dikebilirsiniz. Yastık fiyatlarını göz önünde bulunduracak olursak, sizler evlerinizde sadece biraz elyaf ve bir metrelik kumaş aldığınız takdirde, uygun fiyatlara birçok kırlent dikmiş olacaksınız. Üstelik bu tarz yastıklarda kullanılan, baykuşlu kumaşlar, çiçek desenli kumaşlar, kelebek desenli kumaşlar, hayvan desenli kumaşlar, retro desenli kumaşlar, tribal kumaşlar, geometrik desenli kumaşlar, romantik desenli kumaşlara şimdilerde çok uygun fiyatlara erişmek mümkün. Hele ki parçacılarda sadece birkaç TL.

 

2016-06-09_103949PORTAKAL-KARPUZ DİLİMİ GİBİ ŞEKİLLİ YASTIKLAR.: Bu yastıkların tasarımı için kalıplarının düzgün olması gerekliliğinden dolayı,  meyveli yastığınızı ne ebatta istiyorsanız, o büyüklükte sünger almalısınız. Sonra süngerinizin üzerine oturulabilecek ebatta bir daire çizin ve mümkün olduğu kadar muntazam bir daire şeklinde keserek, dışarıda kalan fazlalıkları atın. Şimdi buna uygun ebatlarda ölçü alarak, alt ve üst parçası için 2 adet beyaz kumaştan daire ve kenarlar için turuncu kumaştan sünger kenarı kalınlığında şerit kesin. Kumaşları keserken birer cm kadar dikiş payı bırakmayı unutmayın. Ardından turuncu portakal dilimi kenarı olacak parçayı düzgün şekilde bir daireyle dikerek birleştirin ve daire şeklindeki süngeri içine yerleştirin. En sonunda da portakal diliminin üst parçası olacak 2. Daireyi dikerek dilimin kılıfını tamamlayın. Şimdi portakal diliminin efektlerini yapacağız. Turuncu bir kumaş boyası ile, portakal dilimlerinin üçgen yuvalarını çizerek içlerini boyayın. Ama en ortasını ve en dışlarını beyaz bırakın zira portakal diliminin en ortası ve dışa yakın kısmı beyazdır. Portakal dilimi formatındaki yastığınız hazır. Aynı şekilde yeşil kenar ve kırmızı alt-üst oluşturacak kumaşlarla karpuz dilimleri formatında minderler yapabilirsiniz. Siyah kumaş boya kalemiyle de karpuz çekirdeklerini yapmayı unutmayın. Bu şekilde istediğiniz meyve dilimlerinden minderler yapabilirsiniz.

2016-06-09_104105TRÜKOLARLA YASTIK GİYDİRME: Bu yastıklar ünlü ev tekstili mağazalarında son senelerde çok trend  ve çok satan yastık modellerinden. Üstelik yapımı da çok kolay. Giymediğiniz ya da kenara ayırdığınız bir triko kazağınızı alın. Kollarını kesip atın. Geriye kalan kısmını yastığınıza göre ölçülerde dikin ve yastığa giydirin. Yastığınızın orta kısımlarına da büyükçe 2 adet düğme diktiğinizde işlem tamamdır. Kanepe ve koltuklarınızda çok hoş duracaklar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eski Bisiklet Tekerleğinden Saat Yapmak

Evde pratik bisiklet yarışı jantından saat inşa etmek amaçlı paylaştığım bu harika çalışmayı sizde zorlanmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir