Yeni Konular

Bukelamunlar Ne Kadar Çabuk Renk Değiştirebilir?

14-10-2015_213223Bukalemunlar gündüz yapraklı bir dalda dururken etraflarındaki çalılıkların gölgesine benzer şekilde siyah ve uçuk kahverengi lekelerle yeşil renkler alırlar. Akşam yaklaştığında ve ışıklar sönükleşmeye başladığı zaman ise bukalemunun rengi grimsi yeşil renge döner.Daha sonra sarı lekeli donuk sarımsı kahverengi renklere dönüşür. Karanlıkta ise bukalemun tamamen siyah olabilir. Bütün bu renk değişimleri çok az zaamaniçinde gerçekleştirir. Bukalemun sadece bulunduğu yere uymak için rengini değiştirmeyebilir. Eğer kızmışsa üzerinde diğer hayvanlara uyarı olacak şekilde koyu turuncu benekler ve koyu kırmızı lekeler de çıkarabilir.

Bukalemunu ilginç kılan tek özellik kendi rengi üzerindeki şaşırtıcı değişiklik de değildir. Bukalemun onu yırtıcı bir hayvan kılan pek çok yetenek vardır.Hareketli gözleriyle avını çok iyi gözleyebilir. Tek başına diğerinden bağımsız hareket edebilen gözleri konik bir kas yapısının içindedir ve böylece 1800’lik bir açıyla öne arkaya ya da tam aşağıya bakacak şekilde başını çevirebilir. Bukalemun böylece çevredeki böceklerden bir gözünü ayırmazken  diğeriyle de sürekli olarak gelebilecek tehlikeleri kollayarak kendini korumuş olur.

Bukalemunlar çok ağır hareket ederler ve ağaçlarda çalılar üzerinde yaşarlar.Derilerinde renk maddesi denilen “kromatoforlar” vardır. Bu sayede bulundukları ortama renk uyumu sağlayarak düşmanlarından korunmuş olurlar. Bukalemunlarda sempatik sinir sisteminin salgısı ile pigmentlerin dağılması ve toplanması sağlanarak renk değişimi oluşur. Böylece çok ağır hareket eden bu hayvan bulunduğu ortamda fark edilmeden güvenli bir şekilde yaşayabilir.

İşte bukelamunlarınbukalemunların nasıl hızlı renk değiştirdiğini anlatan bir video izleyin.Çok ilginç gelecektir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir