Yeni Konular

ÇAM FISTIĞI FAYDALARI NELERDİR

2015-12-07_100237ÇAM FISTIĞI FAYDALARI NELERDİR
Çam fıstığı ve dolma fıstığı olarak da ifade edilen bu kuru yemiş tarzının birden fazla şifa veren bitkisel gibi zamanında noktada doğru vakitte kullanılmasından sonra yarar veren niteliklere neden olur. Yan etkisiz olan ancak yine de fazla tüketilmemesi gereken besindir.

Çam fıstığı çam kozalak bitkilerinin dolaylarında bulunabilen yarıklarında olabilmektedir. Bu fıstıklar mutfağınızdaki seçiminize göre pişmemiş şekilde yenilebilmektedir, dolmalıklara ilave edilebilir, pilav ve yemeklerinizde de bulunabilirler. Ne olursa bu tadın dışında farklı yararlarını da öğrenmenizi istiyoruz. Ve burada ki makalede yerli ve yabancı konulardan etraflıca bir derleme uyguladık ve dolma fıstığını ne sebeple diyetlerinize bulunması gerekeceğini bulduk ve yazımıza işledik. Faydalı olması dileği ile .

Artık bu zamanda şifa veren bitkiler büyük önem arz eder. bedeniniz adına bilinmeyen olarak teşkil eden kimyasal türlerinden ne kadar arındırarak yok edebilirsiniz. İlave olarak da ilaç antibiyotik de kullanımlarından sonra kullanımı gereklidir nedeni ise antibiyotik türleri gösterdiği iyileşme dışında bedeninizden çıkması da süreç gösterilmektedir, ve yer etmektedir bir o bir de bakımlı, sağlık dolu bir yaşam için sağlamlık yer etmiş olur. Önemine binaen ünlü İslam doktoru Razi; “felce yakalanmış kişilerin çam fıstığı tüketmeleri yerinde olur” sözünü söyleyerek bir çok kişinin tüketmesine yön vermiştir.

 

GENEL OLARAK KULLANILAN ALANLARI

200’ÜN ÜSTÜNDE sene durabilen çam fıstığı ağaçlarının en çok bereketli zamanı 25-80 yaşları aralığındadır. Bir kozalağın yetişip büyümesi 3 sene olduğu için güç ve zor olan zahmetli bir üründür. Çam fıstığı senelerdir evrensel dolayında mutfak lezzetleri adına yer etmeye başlamış ve kullanımı değer görmüştür.
Eski Yunan’da cinsel duyguları veya isteği uyaran veya artıran madde (afrodizyak) özelliğe mevcut olduğu ileri sürüldü ve bu mevzu bahis konularda tüketilmeye başlanmıştır. Hopi ve Navajo topluluğu da protein bazlı bazında alınmaya başlanmıştır. Roma yerlileri ise peynire güzel koku eklemek maksadıyla kullanmaya başlamışlardır.

cam-fistigi

Türk lezzetleri için mutfakta yer etmesi ise nerdeyse bir çok konularda eşlik etmektedir. Bir çok yemeğe, pastalara, böreklere, çöreklere ilave ediliyor niteliğindedir. Çoğunlukla kuş üzümü ile beraber ortak olarak dolma fıstığının pilavdaki tadına eşliği doyum olunamaz. Ayrıca ilave etmek gerekirse tam anlamıyla kendinizin yapacağı ekmek ile yaptığınızda içine dolma fıstığı koymayı deneyerek güzel bir lezzet elde edebilirsiniz. İrmik hem un helvaları, baklavalar ayrıca tatlıları süslendirmek için de evdeki bayanlar olarak çoğunlukla kullanılabilmektedir. Muazzam tadlara nokta atarak inanacaksınız.

 

KARIŞIMI
proteinsel bazda amino asit ve yağsal bakımından oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Dolma yada çam fıstığı olarak bilinen bu kaynakta lif, E ve K vitamin, demir magnezyum, niasin bakımından iyi bir kaynaktır. Pignoli (Avrupa çam fıstığı) ve pifiions (Amerikanca) vitamin B1 ve B3, manganez, bakır, çinko, molibden için harika bir besindir. Ayrıca B2 vitamini ve potasyum adına güzel besindir.
Kıymetli ziyaretçiler, bu sözü edilen kaynakların bedenimizdeki etki durumları tek analiz ettiğinizde çam fıstığının önemi bir kez daha artacaktır. Bütün vitamin ve mineral değişik bir enzimin yapısına girerek farklı bir biyokimyasal durumu katalize eder. Altta 100 (YÜZ) gr. çam fıstığında bulunan bilgiler huzurunuza sunulmuştur.

 

Enerji  673 kcal (2816 kJ)
Karbonhidratlar 13,08 g
Diyet lifi 3.7 g
Yağ 68,37 g
Protein 13,69 g
A vitamini 29 IU
Lutein ve zeaksantin 9 mcg
Tiamin (B1 Vit.) 0,364 mg
Riboflavin (B2 Vit.) 0,227 mg
Niasin (B3 Vit.) 4,387 mg
Pantotenik asit (B5) 0,313 mg
Vitamin B6 0,094 mg
Folik asit (B9 Vit.) 34 mcg
C Vitamini 0,8 mg
E vitamini 9.33 mg
Kalsiyum 16 mg
Demir 5.53 mg
Magnezyum 251mg
Fosfor 575 mg
Potasyum 597 mg
Çinko 6.45 mg
Manganez 8,802 mg

 

ÇAM FISTIĞININ FAYDALARI NELERDİR

çam fıstığı vücudumuzda pek çok iyi gelen ve tamir eden sonuca etki eder. Burada ki özellikleri belirtecek olur isek;
Dolma fıstığı açlığınızı durdurma özelliğine etki eder. Bu şekilde kilo stabilliğine yardımcı olur. Çam fıstığı pinolenic asit anlamıyla biliniyor olan doymamış yağ adına güzel bir besindir. Dolma fıstığı tükettiğinizde CCK(Cholecystokinin) şeklinde ifade edilen bağırsak yoluyla salınan bir hormon salgılanmasını uyarmaktadır. Bu hormon beyninize sinyaller ileterek açlığınızın kapatılmasını sebep olur. İlave edilen şimdi ki durumda ve uzunca bir müddet midenizi boşaltım sistemini harekete geçirir. Benliğinizi hafif hissettirmeye neden olabilir.
Dolma fıstığı kuvvetli bir besleyici besindir. Yer yer protein durumunda ayrıca da mineral bakımından oldukça güçlü besin olarak karşımıza çıkar. İçeriğindeki (mineral ve potasyum) bakımlı, sağlık dolu bir kalp ve tansiyonunuzun korunabilmesi adına gereklidir.

pismis-cam-fistigi
Kalbinizin sağlık dolu durumda olmasını sağlayabilmektedir. Çam fıstığı tek olarak doymamış yağ miktarı çok olabilmesi sebebi sayesinde sağlık dolu bir kalp adına önem arz eden durumdadır. Dolma fıstığı zeytinyağı ve fındık yağı civarında da etki ettiğinden kalp için faydalıdır. Bu yağlar sadece kan kolesterol durumunu(yapısındaki pinolenik asit sayesinde) azaltmak adına değil bunun dışında kalp krizlerene yol açan arterlerin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesine destekçi olabildiği söylenebilir.
Dolma fıstığı kuvvetli antioksidan oluyor. Dolayısı ile bu antioksidan vesilesi ile serbest kritik hasarlara aleyhinde bedeninizdeki hücrelerini muhafaza edilmesinde rol almakta olursunuz. Çam fıstığı yağı da salatalarınıza ilave ederek değer sağlar ve antioksidan güç etmesinde sebep olabilmek adına kimi doğal gıda reyonlarından para ile alabilirsiniz.

Cam-Fistigi-Degerleri

Bunun dışında etkilerini vurgulayacak olursak;

 • Bedeninize zindelik ve güç sağlar.
 • Cinsel bakımdan ve cinsel ifadeyi yükseltir, sperm miktarında yükselme sebep olabilmektedir. Bundan dolayı da kısır olanların iyileşmesinde mümkün mertebe önem kazanmaktadır.
 • Annelerin süt miktarını çoğaltır.
 • Romatizmaya, siyatiğe, mafsallar, vücudunuzun arkası, belinizde olan ağrıları ve zayıflığına güzel gelebilmektedir.
 • Mesane taşı, yarası ve kumunda fayda sağlamaya tekabül eder.
 • Kadın doğumunda rahatlık sağlar.
 • İçermiş olduğu yüksek değerdeki demir mahiyeti ile kanın oksijen sürklase miktarını olumlu yönde etki eder.
 • Bağışıklık yönetimini güçlendirir.
 • Kıymetli dişler ve kemik için uygun bir besindir.
 • Kas krampları, dirençsizlik ve huysuzluk ve psikolojik gerginlik adına yok edilmesi adına destekçi yapıdadır.
 • Akciğer iltihabı, verem, kan tükürebilme, grip, öksürük ve soğuk etkilenmesi, balgamda sökme, solunum yolu kısıtlığı, astım ayrıca bronşit, göğüs sertliğini atmaya güzel gelebilmektedir.

 

Çam Fıstığı Yenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük olarak 2 kaşıktan fazlası tüketilmesi önerilmez. Fazlası başınızda ve midenizde ağrı oluşturabilir. Çiğ olarak da tüketilebilir. Günlük 20-25 gr. dan fazla tüketmenize gerek yoktur. Her şey de olduğu gibi bunun da fazlası zarar olmaktadır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir