Yeni Konular

Çikolata Sivilce Yapar mı?

cikolata-sivilce-yapar-mi

 

Akne adındaki cilt hastalığı kızarıklık ve sivilce dökmeyle kendini gösterdiği gibi bu durumun oluşmasında etkili birçok unsurda bulunmaktadır. Stres ve yaş bu etkenler arasında yer almaktadır. 1960’lı yıllarda birçok bilim adamı çikolatanın sivilceleri azdırdığı görüşündeydi. Ancak bu tez 1940 ve 1950’lerde yazılan birçok tıp kitaplarında da akne tedavisinin bir parçası olduğu ve çikolata da dahil olmak üzere daha birçok şekerli sıvı veya yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini ortaya çıkardı.

 

 

Ayrıca yapılan bir test ile birçok insanın saldırarak tükettiği çikolatanın sivilce çıkarttığı görüşünü kanıtlamak için, deneklere fazla miktarda çikolata da tükettirilmiştir. Deney sonrasında da fazla çikolata tüketenlerin yedikleri oranda sivilcelerinin de çıktığı da görülmüştür. Daha sonrasında ise kakao kapsülleriyle tekrarlanan araştırmalarda ise benzeri bir sonuç alınmış. İleride ise uzmanlar çikolata ve kadınlar arasındaki bağı anlamak içinde çeşitli deneyler yapacaklarını açıklamışlardı. Fakat günümüzde ise henüz saf olsun veya olmasın çikolata ile akne arasında kesin sonucu olan bir bağlantı kurulabilmiş değil. Fakat bilim adamları araştırmalarında çikolata ile insanların arasındaki bağın ne derece kuvvetli olduğunu anlamak içinde çeşitli deneyler yapacaklarını da belirtmektedirler. Fakat farklı araştırmalarda ise tatlandırıcı veya şeker bulunan çikolataların değil, %100 içinde kakao içeren saf çikolataların sonuçlarda etkili çıktığı da görülmüştür. Çikolata tüketimini fazla oranda yapmamanın da önemli olduğunu belirten bilim adamları, ilerleyen zamanlarda ne gibi rahatsızlıkları da beraberinde getireceğini de kestiremediklerinin altını çizmektedirler.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın