Yeni Konular

Çizgi Film Nasıl Yapılıyor?

Çizgi Film YapılışıÇizgi Film Nasıl Yapılıyor?

Hepimizin keyifle izlediği çizgi filmlerin arkasında düşünmediğimiz kadar fazla emek yatıyor. Sadece küçüklerin değil aynı zamanda büyüklerinde ilgisini çeken çizgi film sektörü nasıl oluşuyor hiç düşündünüz mü?

 

Çizgi filmlerin mantalitesi fotoğrafların ard arda hareket etmesi ile oluşuyor.

 

Çizgi Film Yapılışı
Çizgi Film Yapılışı

Tabi ki bundan önce yapılan çok daha önemli bir çalışma var ki bu da eskiz ile senaryoları hazırlamak için ön çalışma yapılması… İlk zamanlarda kağıtları ardı ardına çizilir ve üst üste aynı ölçüde kağıt olarak koyulurdu. Daha sonra el yardımı ile başparmak ile bırakılması sureti ile animasyon yaratılırdı. Yani kağıtlar hızlı hareket ettiğinden ve ardı ardına düzgün senkronizasyon ile çizimler yapıldığında küçük bir çizgi film oluyordu.

Çizgi Film Hareketlendirmesi
Çizgi Film Hareketlendirmesi

Çizgi filmler sadece çizimler ile bitmiyordu tabi ki. Bir de bunun boyaması vardı. Bu da boyama sanatçıları tarafından yapılıyordu.

2015-04-09_023221

Çizgi filmlerde 24 kare kuralı uygulanmaktadır. Yani saniyede 24 kare işlenmektedir. Eski zamanlarda kara kalem kullanımı yaygın olduğundan ve bilgisayar programları kullanılmadığı için büyük bir el emeği vardı. 1980’lerden sonra bilgisayar hayatımıza girdi. Ancak el becerisi yine değişmeyen ve gerekli bir yetenektir. Eğer modern günümüze bakarsak halen Teknik Ressam gibi bölümlerde iyi bir el beceresi ve kara kalem becerisi olmayanlar yetenek sınavından geçemezler.

Çizgi filmlerde ana çizim yapan kişiler dışında bir de ara çizimciler vardır. Ana çizimciler yani ustalar yapılacak hareketin detayını çıkarır ve ara çizimciler yani kalfalar aradaki boşlukları doldururlar.

 

Peki Çizgi Filmlerin Yapım Süreleri Ne Kadar?

Çizgi filmlerde 1 saniye için 24 kare var demiştik. Eski zamanlardaki hesaplamaya göre devam edersek 60 saniye yani 1 dakikalık çizgi film için 1440 kare gereklidir. Bu da ortalama bir çizgi filmin hazırlanışı (kadroya göre değişmekle birlikte) 1 hafta sürebilir. Çizgi Sinema olarak düşünürseniz 2 saatlik bir çizgi film için ortalama 1 yıl süre geçmektedir. Disney gibi büyük bir şirketi ele alırsak giderler fazla olduğu gibi gelirlerde milyon dolarları bulabiliyor. Maliyet olarak çizgi film 1 dakikalık bir animasyon için 4,000 Dolar gözden çıkarılabilmektedir.

 

 İlk Çizgi Filmler Nasıldı?

Tarihin gelişiminde Taş devrinden ele alırsak yetenekli çizerler olduğu kesin. Ancak animasyonu keşfedebildiklerini sanmıyorum. Aslında çizgi film sektörüne Çin ve Türklerin parmağı olduğunu bilmeniz gerek. Evet Karagöz Hacivat oyunları ile el yordamıyla animasyonlar gerçekleştirilmekteydi.

Karagöz Hacivat Animasyonu
Karagöz Hacivat Animasyonu

Tabi ki aslında en büyük animasyon çocukken oyuncaklar ile veya onlarsız oynarken yarattığımız hayali kahramanlardır.

Gerçekçi yaşama dönersek ilk çizgi filmlerde adını duyuran kişi Emile Cohl’dur.

 

Emile Cohl
Emile Cohl

Çizgi filmlerini beyaz bir kağıt üzerinde çalışılmış küçük siyah beyaz çöp adamlar çizerek yaratmıştır. İlk çizgi filmler sessiz olduğu için ve renksiz olduğundan size çok fazla sıcak gelmeyebilir. Sonraları ses ve renk girince çizgi filmlerin izlenme oranı epey arttığı kesin.

Emile Cohl yaptığı çizgi filmi videodan görebilirsiniz.

Sesli çizgi film sektörü animasyon devi olan Disney ile başladı. 1923 yılında kurucusu Walt Disney adını da koyduğu Disney şirketinde özellikle önemli yeri olan Mickey Mouse (Miki Fare) ile başlamıştır.

Disney Kurucusu Walt  Disney
Disney Kurucusu Walt Disney

Daha sonra Donald Duck, Prenses ve Yedi Cüceler ile devam etmiş ardından da 3D sektöründe birçok pahalı ve çocukların sevdiği animasyonlar yapılmıştır.

2015-04-09_031739

Türkiye’de Çizgi Film Sektörü Ne Durumda

Dünyada çığır açan çizgi film ne yazık ki bir çok etkisiz üretimimizden nasibini alan sektörlerdendir. Fazla emek gerektiren çizgi film sektöründe fazla ücret alamayan emekçiler ve takım olmayı başaramayan gruplar yüzünden önemli bir başarı gerçekleşememiştir.

Kocayusuf Çizgi Filmi
Kocayusuf Çizgi Filmi

Oğuz Aral, Ferruh Doğan gibi isimler kurdukları yer ile kendi grubuna çizerleri dahil etmişlerdir. Kocayusuf ve Direklerarası gibi çizgi filmler çok sonra yapılabilmiştir. Çizgi filmlerde istediğimiz verimi alamadık. Ancak 3D sektörüne geçince daha etkin bir rol almaya başlayabildik.

Çizgi Film Hangi Programlar İle Yapılıyor?

Gelişen teknoloji ile bir çok program da kullanılmaya başlamıştır. İnternette bir çok program bulabilirsiniz. Temel programlar olarak Photoshop, Illustrator, After Effects, Flash, Toon Boom kullanılmaktadır. Daha basit programlarda bulunmaktadır. Çöp adam çizgi film yapma programı gibi … Bunun dışında 3D programlarda kullanılıp daha sonra 2D efekti uygulanmaktadır.

İyi günler ve iyi seyirler diliyoruz.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir