Yeni Konular

Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yöntemleri

372089253e88ce59deef4747e628257fDiyet yapmadan zayıflamanın yolları nelerdir? Diyet yapmak, birçok insanın yanlış bildiği gibi aç kalmak veya öğün atlayarak kilo vermek değil, bilakis dengeli ve düzenli beslenmedir. Kilo vereceğim diye aç kalmak metabolizmayı yavaşlattığı için ters etki yaparak vücutta birikmiş yağların daha az yakılması anlamına gelmektedir. Dengeli beslenmeyen bir insanın gün içerisinde tükettiği gıdalar kadar gıda tüketerek zayıflamak mümkündür. Önemli olan dengeli beslenmenin ne anlama geldiğini iyi bilmek gerekmektedir.  Dengeli beslenirken günlük öğün miktarını altıya çıkarmalısınız. Üç ana öğün ve üç de ara öğün olmak üzere altı öğünü de geçiştirmeden beslenmelisiniz. Ara öğündeki minik atıştırmalar metabolizmanızın durmadan çalışması için son derece önemlidir.

Hızlı Kilo Verdiler Protein Diyeti

Hızlı kilo verdireceği söylenen “sadece protein diyeti” veya “sadece sebze diyeti” gibi tek yönlü beslenme ile zayıflama formüllerine itibar etmemek gerekir. Çünkü zayıflamak için tek taraflı beslenmeler sağlığınızdan olmanıza neden olmaktadır.Günlük alınması gereken kalori miktarının %50’si karbonhidrattan, %25’i yağdan ve %25’i proteinden temin edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir vücut için kalorinin içeriği verilen oranlarda olmalıdır.

Günlük Alınan ve Yakılan Kalorilerin Dengesi

Formunu korumak isteyen kişiler günlük aldıkları kalori miktarı kadar kalori yakmalılar. Fazla kilolarından şikayet edip diyet yapan kişiler ise mutlaka günlük aldıkları kalori miktarından daha fazla kalori yakmalılar. Şimdi bir örnekle bunu daha iyi perçinleyelim. 35 yaşında, 167 boyunda ve 60 kilo olan ve hareketli bir yaşamı olan bir bayan denek 58 kiloda olmalıdır. İdeal kilosunun 7 kilo üzerinde olan bu denek günde 2377 kalori aldığında kilosunu muhafaza eder. 90 gün içerisinde ideal kilosuna ulaşması için günde 1840 kalori almalıdır. Diyetisyenlerin yaş, boy, kilo, cinsiyet ve hareketlilik durumlarına göre belirledikleri günlük ideal kalori ve hedef kalori bahsettiğimiz verilere göre değişmektedir.

Glisemik İndeksi Düşük Karbonhidratlar

İdeal kilonuza ulaşmak için beslenme alışkanlığınızda küçük değişiklikler yaparak ilk adımı atabilirsiniz. Beyaz ekmek, bal ve pirinç gibi basit karbonhidratlar yerine glisemik indeksi düşük kompleks karbonhidratları tercih etmeniz tokluk süresini uzatacaktır. Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar nelerde vardır? Tam tahıllı veya çavdar ekmeği, bulgur ve meyve glisemik indeksi düşük karbonhidratlara en güzel örneklerdir.

Altı Öğün Yemek Tüketin

Yemek atlayarak kilo vereceğini zanneden çok insan var. Ama bu tamamen yanlış bir bilgidir. Öğün atlamak sindirim sisteminin durmasını sağlayacağı için sindirim sistemindeki besinlerin daha fazla emilmesini ve vücuda yağ olarak girmesini sağlayacaktır. Bu nedenle sürekli sindirim sisteminin çalışması için üç ana ve üç ara öğün yapmalısınız.

Sabah Kahvaltısınız Önemi

Sabah kahvaltısı metabolizmanızı çalıştırması açısından oldukça önemli bir öğündür. En geç saat 08,00 gibi kahvaltı ile metabolizmanızı çalıştırmalısınız. Kahvaltıyı pas geçerseniz metabolizmanın çalışmamasının dışında ikinci bir darbeyi de öğlen yemeğini çok yiyerek yaşarsınız. Kahvaltıyı iyi yapıp öğlen yemeğini hafif geçmelisiniz.

Ara Öğünleriniz Mutlaka Olsun

Her ana öğünden iki saat sonra ara öğün yapmalısınız.  2,5 saat sonra bir bardak süt, bir diyet lifi yüksek meyve veya bir avuç fındık gibi besinlerin sadece birini tercih edebilirsiniz. Bunlar hep protein kaynaklıdır hem de doymamış yağ içerir.

Uykudan Önce Bir Adet Meyve

Gece metabolizmanızın bir süre çalışmaya devam etmesi için 22,00 gibi bir adet büyük meyve veya bir porsiyon küçük meyve tüketerek metabolizmanızın çalışmaya devam etmesini sağlayın.

Uyuma pozisyonunuza Dikkat!

Yaratılış gereği insanların midesinden besinlerin çıkma kapısı olan piylor midenin sağ tarafındadır. Sağ tarafınıza dönüp yatmanız midenizin gece boşalarak besinlerin sindirim kanalına inmesini sağlar. Aynı zamanda gece hazımsızlık yaşamaz ve rahat bir uyku çekersiniz. Sağa dönüp yatmazsanız mideden besinler zor çıkacağı için metabolizma ne kadar hızlı çalışsa da besinler daha fazla emilim sağlayacağı için vücutta yağ deposu haline gelir.

Yeşil Çay Tüketin

Yeşil çay, bitkisel çaylar arasında en faydalı ve metabolizmayı en iyi çalıştıran bitkisel çaydır. Bu nedenle siyah çay yerine yeşil çat tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Tabi çaya şeker atmayı hayatınızdan çıkarmalısınız. Çünkü bir küp şeker 16 kalori içerir. Günde iki küp şekerli 5 bardak çay içseniz sadece çayın şekerinden 160 kalori alırsınız.

Bisküvi Tarzı Abur-Cuburlara Elveda

Marketlerde satılan her türlü paketlenmiş abur-cubur atıştırmalıklar doymuş yağ içerir ve bu nedenle vücutta yakılamadığından kilo olarak karşınıza çıkar. Bu nedenle bisküvi, şekerlemeler ve çikolatalara elveda demenin zamanı geldi.

Fast Food Beslenmekten Kaçının

Her türlü Fast Food beslenme ürünleri doymuş yağ açısından zengindir. Bu yağ türleri de kilonun en samimi dostudur. Günlük ihtiyacınız olan yağları doymamış yağlardan elde etmelisiniz. En iyi doymamış yağlar; fıstık, avokado, fındık, somon balığı, Zeytinyağı ve kanola yağında bulunur.

Su İçmenin Önemi

Sağlıklı her birey günlük ortalama 2litre su içmelidir. Peki, neden su içmek bu kadar önemlidir? Vücudun günlük ihtiyacı karşılanmazsa neler olur? Yeryüzünün ¾’ü su olduğu gibi insan vücudunun da ¾’ü sudur. Ve su oranının %2’si eksildiğinde vücut susama hissi duyar, %3’ü eksildiğinde baş ağrısı veya ateş belirtileri başlar, %5’i eksildiğinde kişi şoka girebilir. Bu nedenle susama belirtisi vücuttaki suyun azaldığının belirtisidir. Susamadan su takviyesinin yapılması gerekir. Vücutta su eksilince yerini yağ hücreleri tamamlar ve eksikliği gidermeye çalışır. Bu nedenle sağlıklı yaşamak ve formunuzu korumak istiyorsanız yağ dokularının oluşmasına müsaade etmemek için susamadan su içmelisiniz. Özellikle suyun ılık içilmesinde fayda vardır. Çünkü vücut ısısına yakın ılıklıkta içilen su yağları daha rahat çözer. Aynen şunun gibi; Yağlı tencereyi ılık su ile yıkasanız ne kadar yağı çözer ve soğuk su ile yıkasanız ne kadar yağı çözer? İnsan vücudundaki mantık da aynı bu şekilde işler.

Her Sabah Egzersiz

İdeal kilonuza kavuşmak istiyorsanız beslenme alışkanlığını değiştirmenin yanında egzersizi de hayatınıza katmalısınız. Ama nasıl ve ne zaman egzersiz yapmalısınız? Gece emilmeden biriken yağlar en güzel sabah aç karnına yakılır. Bu nedenle sabah kahvaltısından önce mutlaka en az 20 dakika terleyerek egzersiz yapmalısınız. İlk 10 dakika vücut ısınana kadar yağ yakmaz. 10 dk sonra vücut ısındıktan sonra yağ yakmaya başlarsınız. Mümkünde 45 dakika egzersiz yapın. 45 dakika ritmik egzersiz yapmanız 270 kalori yakmanız demektir. Bu da kahvaltıda alacağınız kalorinin yarısından fazlasını peşinen yakmanız anlamına gelir. 1 Saat de akşam egzersiz yapmış olsanız toplam 540 kalori sadece egzersizle yakmış olacaksınız.

Şayet aç kalmadan kilo vermeyi düşünüyorsanız yukarıda okuduğunuz tavsiyeleri mutlaka eksiksiz uygulayarak beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekiyor. Hangi öğünlerde hangi besinleri tercih edeceğinize dair bir diyet listesi istiyorsanız bir diyet uzmanına görünerek diyet listesi alabilirsiniz. Diyet uzmanı yapacağı kan tahliline göre vücudunuzda protein, yağ ve karbonhidrat miktarına bakarak eksik veya fazla olan yöne göre size bir diyet listesi hazırlayacaktır. Vücudunuzda karbonhidrat fazlalığı varsa karbonhidratı eksilten diğerlerini artıran bir diyet programı hazırlayacaktır. Bu nedenle birine uygun gelen diyet bir başkasına uygun olmayabilir. Bunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

(Dengeli beslenme nedir? Hızlı kilo verdiren diyetler sağlıklı mıdır? Günlük alınması gereken kalori miktarı ve içeriğindeki besinlerin oranı ne olmalıdır? Yaş, boy ve kiloya göre günlük kaç kalori alınmalıdır ve kilo vermek için ne kadar günlük kalori eksiltilmelidir? Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar nelerdir. Ara öğünler neden önemlidir? Diyette sabah kahvaltısının ve egzersiz saatinin önemi nelerdir? Uyumadan önce ne yapmalısınız ve hangi pozisyonda uyumalısınız? Şeker kaç kaloridir? Tüm bu sorulara bu makalede cevap verilmiştir.)
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir