Yeni Konular

Dizel Motorlar Verimli İken Niçin Benzinli Motorlar Halen Kullanılıyor?

benzinli-motor-dizel-motoDizel motorlar geçtiğimiz yıllarda gerçek manada hiç popüler olmadı. 1970′li yılların sonlarında, OPEC’in petrole koyduğu ambargo sayesinde dizel motorların satışları patladı (Amerika’da yarım milyondan fazla satıldı.) Bu dizel motorlarda bilinen en büyük patlamaydı. Dizel motorlar her ne kadar daha verimli olsa da geçmişten gelen 8 ana problemle karşımıza çıkmaktadır:

1. Dizel motorlar yüksek sıkıştırma oranlarından dolayı aynı özellikteki benzinli motora göre daha ağır bir eğilim gösterir. (Dizel motor 20:1 gibi bir sıkıştırma oranına sahipken benzinli motor 8:1 gibi bir orana sahip olabilmektedir.)

2. Dizel motorlar benzinli motorlardan daha pahalıdır.

3. Dizel motorların yüksek sıkıştırma oranları ve ağırlığından dolayı maksimum devir aralığı benzinli motorlara göre daha düşüktür. Bu dizel motorlara yüksek motor gücünden ziyada yüksek tork sağlar. Bu da dizel motorların ivmelenmesinin daha düşük olmasını sağlar. Dizel turbo motorlar bu eksikliği giderme amacıyla doğmuştur.

4. Dizel motorlar  direkt yakıt püskürtme sistemine sahiptirler. Bu sistem önceleri pahalı ve çok sağlam değildi. Pahalı olması hala geçerliliğini korumaktadır.

5. Dizel motorlar daha fazla duman ve zararlı emisyon salınımı yaparlar.  Dizel motorların emisyon kontrol sistemleri benzinli motorlara göre çok daha komplekstir.

6. Dizel motorlar soğuk havalarda daha zor çalışırlar.Eğer ısıtma bujilerine sahipse motoru başlatmadan bir müddet beklemeniz gerekecektir.

7. Dizel motorlar gürültülü ve titreşimli çalışırlar.

8. Dizel enjektörler ve yakıt pompası gibi dizel motorlara özgün parçalar oldukça pahalıdır.

Dizel motor tercih edilirken hepimizin önceliği yakıt açısından ekonomik olmasıdır. Fakat bu avantajı düşünürken en çok dikkat edilmesi gereken gerçekten dizel yakıttan tasarruf edebilecek kadar aracınızı kullanıyor musunuz?

benzinli-motor-dizel-moto

Basit bir hesap yaparsak:

4,5lt/100 km yakıt tüketimi olan bir dizel motor 100 km’de 18 TL yakıt harcar (4,01 TL/lt alınmıştır.)

6,5lt/100 km yakıt tüketimi olan bir benzinli motor 100 km’de 30 TL yakıt harcar (4,67 TL/lt alınmıştır.)

100 km’de dizel motor benzinli motordan 30-18 =12 TL daha az yakıt harcar.

Aylık ortalama 500 km yol yapırsanız 5×12=60 TL’lik bir kazancınız olacaktır.

Yıllık düşünürsek 60×12=720 TL karınız olacaktır.

Kısacası 5 sene kullandığınız bir aracınızdan 3600 TL lik bir kazancınız olacaktır. Dizel motorların benzinli motorlara göre daha pahalı olması ve periyodik bakımlarını da göze alırsak, normal bir kullanıcı için dizel motor alırken bir kez daha düşünülmesi gerekecektir.

Bunun haricinde eğer ayda 1000 km ve üzeri yol yapıyorsanız ciddi avantaj elde edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz 8 madde genel olarak dizel motorların tarihinden beri gelen kronik problemlerden bahsetmektedir. Günümüzde yeni geliştirilen dizel motorlar daha sessiz olması, duman seviyesinin ve titreşimin düşürülmesi, emisyonların azaltılması için bilgisayar destekli sistemleri kullanmaktadır. İleride bu alanda yapılan çalışmaların dizel motorları daha yaygın hale getireceğini tahmin etmek çok zor değildir.Günümüzde de bu seviyede yaygınlaşması yeni teknolojilerin bir getirisidir.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir