Yeni Konular

Domuz gribinden ölen 20 kişide kronik hastalık çıkmadı

 

domuz-gribi-asisi-bulunduTürkiye’de domuz gribinden  ölen40 kişiden, 20’sinde altta yatan başka bir hastalık olmadığı tespit edildi. Hayatını kaybeden vatandaşlardan 16’sı ise 25-44 yaş aralığında bulunuyor.Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, domuz gribi nedeniyle 5, 13 ve 26 yaşlarında 3 kişi ve 1 yaşından küçük bir bebek olmak üzere toplam 4 vatandaşın daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Açıklamaya göre domuz gribinden ölen insan sayısı son vefatlarda beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 40 oldu.

Halen pandemik grip nedeniyle hastanelerde yatan hasta sayısının 145 olduğu kaydedilen açıklamada, bunların 33’ünün takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğü, 9 hastanın ise solunum cihazına bağlı olarak takip ediliyor.

Hayatını kaybedenlerden 19 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, bir kişide gebelik olduğu tespit edildiği ifade edildi. Toplam 20 kişide ise altta yatan bir hastalık olmadığı kaydedildi. Altta yatan kronik hastalığı bulunmayan 20 kişiden 2’sinin sağlık çalışanı, 10’unun ise 25 yaşından küçük olduğu belirtildi.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, hayatını kaybeden vatandaşlardan 6’sı 0-4 yaş, 9’u 5-14 yaş, 2’si 15-24 yaş,16’sı 25-44 yaş, 4’ü 45-65 yaş ve 3’ü 65 yaş ve üstü grupta yer aldı.

Öte yandan, sağlık personeli ve hacı adaylarının aşılamaları devam ediyor. 16 Kasım Pazartesi gününden itibaren 5 yaş altındaki çocuklara ve pandemik grip açısından risk taşıyan kronik hastalığı bulunanlara aşı uygulamasını başlanacak. Uygulama sağlık ocakları ve aile sağlığı merkezlerinde yapılacak.

Diğer yaş ve risk gruplarıyla ilgili aşı takvimi, Pandemi Bilim Kurulu’nun alacağı kararlar doğrultusunda bakanlıkça paylaşılacak.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir