Yeni Konular

Dünyada Hayatın Nasıl Varlık Bulduğu Üzerine Ünlü Teori

Dünyada hayatın nasıl varlık bulduğu üzerine geliştirilen teorinin ilkel çorba deneyi
Hayatın nasıl başladığını cevaplamak için yapılan çaşlışmalar, 1800 lü yıllardan daha öncelerine dayanır. Bilim adamları canlı organizmaların dünyanın oluşumu esnasında en uygun şartlarda ortaya çıktığını düşünmüşlerdir.

Bildiğiniz gibi dünyanın ortalama yaşı 4,5-5 milyar yıldır.Bu süreç içerisinde yer küre, sürekli bir devinim geçirmiştir ve tahminen 2,5-3 milyar yıl öncede şu anki en uygun halini almıştır. Dolayısıyla uygun şartların bir araya gelmesiyle ilkel canlı organizmaların ortaya çıktığı ve uzun bir evolüsyon sürecinde değişerek günümüz canlı türlerini oluşturduğu ileri sürülmüştür.
İLKEL ÇORBA DENEYİ
Stainley Miller 1950 li yıllarda amino asit sentezi için bir dizi deney gerçekleştirdi. Çoğu kimse bilmemektedir fakat Stainley Miller ilkel atmosferi taklit etmek için kurduğu düzenek içerisine H, N ve CH3 gazlarını katmıyordu. Halbuki daha sonra deneylerine bu gazlarıda ilave edecekti ancak amino asitleri yapay yollarla sentez edene kadar saydığımız bu gazları kullanmadı.

Çünkü Stainley Miller’in deneylerini yaptığı yıllarda jeologlar ilkel atmosferin CO2 ve Oksijen bakımından zengin olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca o zamanlarda evrende en fazla bulunan elementlerin H ve He olduğu biliniyordu. Çalışmalarını bu bulgulara göre yönlendiren Miller amino asitleri oksijen ve CO2 gazı varlığında sentezleyemeyince yukarıda belirttiğimiz H, N ve Metan gazlarınıda deneye dahil etmeye karar verdi. Deneylerin sonunda 3 temel amino asiti sentezlemeyi başardı. Bunun üzerine dünyanın çeşitli yerlerindeki laboratuvarlarda yapılan çalışmalarla canlılarda bulunan 20 amino asitin tamamı sentezlenmiştir. Bu noktaya kadar elde edilen sonuçlar evrim teorisi için iyi bir gidişhat sergiledi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın