ana sayfa > Kültür ve sanat > Edirne Selimiye cami ve özellikleri

Edirne Selimiye cami ve özellikleri

Perşembe, 03 Eyl 2009 yorum ekle yorumlara git

selimiye-camiiKanuni Süleyman’ın oğlu Selim II tarafından Edirne’de ünlü mimar Sinan’a yaptırılan Selimiye camii, selatin camilerinin en ünlülerinden biridir. Yapımı 1569’dan 1675’e kadar 6 yıl sürmüş ve yaptıran padişahın adıyla anılması için de Selimiye adı verilmiştir.

 Mimar Sinan bu camiyi yaparken o zamana kadar hiç bir mimarın başaramadığı bir iş başarmış, önceki büyük cami ve kiliselerde görülmemiş bir ustalıkla bütün camii büyük bir kubbeyle örtebilmiştir. Bu yüzden Mimar Sinan’ın şöyle dediği söylenir: “Şehzade Camii’ni çıraklığımda, Süleymaniye Camii’ni kalfalığımda, Selimiye Camii’ni ustalığımda yaptım.”

 Gerçekten de o zamana kadar bu gibi eserlerde ana kubbe kademeli olarak yarım kubbelerin üstünde yükselirdi. Sinan, bu camide ana kubbeyi 8 filayağına dayanan sekiz köşeli bir kasnak üzerine oturtmuş. Kasnak filayaklarına, filayakları da dış desteklere kemerle bağlanmıştır.Kubbenin yüksekliği 15,86 m’dir.(Ayasofya’nın kubbesinden 1 m daha yüksek). Caminin içi İznik çinileriyle süslenmiştir,  Caminin dört köşesinde yer alan dört minarenin dördü de üç şerefelidir. Giriş kapısının iki yanındaki minarelerin üç şerefelerine üç ayrı merdivenle çıkılır. Her birinin yüksekliği 70,889 m’dir. Minarelerin kubbeye yakınlığı camiye ayrı bir estetik güzellik vermektedir.  Selimiye bir külliye olarak yapılmıştır. Taş duvarlarla sınırlı avlunun içinde darülsıbyan (çocuk okulu), darülkurra (Kur’an kursu) ve medrese vardı. Ortasında oymalarla süslü bir şadırvan bulunan revaklarla çevrili Selimiye medresesi şimdi müze haline getirilmiştir. Caminin cümle kapısı mermer sarkıtlarla süslenmiştir. Avlunun dış kapısında bile ince bir işçilik göze çarpar.

 Edirne Selimiye cami videosu

Doğan Kuban Selimiye Cami’ni Anlatıyor
Categories: Kültür ve sanat
 1. burak
  Pazar, 20 Ara 2009 zamanında 18:11 | #1

  alah sizden razı olsun sayenizde dosyamı tamaladım tekrar teşekkür ederim:):) xd xd

 2. yunus
  Çarşamba, 11 Ağu 2010 zamanında 11:22 | #2

  ”’saolun çok guzel bi video guzel anlatmış Doğan Kuban ağzına sağlık büyük önder”’ M:kemal Atatürk demiş :’Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol…”
  Mustafa Kemal ATATÜRK

 3. ÜMİT
  Pazartesi, 03 Oca 2011 zamanında 21:25 | #3

  saolun

 4. eylül
  Salı, 01 Mar 2011 zamanında 18:44 | #4

  çok güzel bir site.ödevimi yapmamda çokk yardımcı olduuu.teşekkür ederim………….

 5. cem
  Cumartesi, 26 May 2012 zamanında 11:08 | #5

  keşke minarenin içinide gösterseydi ama neyse elinize sağlık

 6. Serdar
  Salı, 12 Şub 2013 zamanında 18:36 | #6

  Çok sağolun teşekkür ederim ödevimi bitirdim sizin sayenizde

 7. emircan
  Cumartesi, 14 Ara 2013 zamanında 20:01 | #7

  hata yapmışsınız alıyıl diyor amam 1569 dan1675 diyor orsı aslında 1575 olmalı

 1. şimdilik geri bağlantı yok