Edirne Selimiye cami ve özellikleri

7
03 Eylül 2009 at 23:36  •  Kategori Kültür ve sanat by  •  7 Yorum

selimiye-camiiKanuni Süleyman’ın oğlu Selim II tarafından Edirne’de ünlü mimar Sinan’a yaptırılan Selimiye camii, selatin camilerinin en ünlülerinden biridir. Yapımı 1569’dan 1675’e kadar 6 yıl sürmüş ve yaptıran padişahın adıyla anılması için de Selimiye adı verilmiştir.

 Mimar Sinan bu camiyi yaparken o zamana kadar hiç bir mimarın başaramadığı bir iş başarmış, önceki büyük cami ve kiliselerde görülmemiş bir ustalıkla bütün camii büyük bir kubbeyle örtebilmiştir. Bu yüzden Mimar Sinan’ın şöyle dediği söylenir: “Şehzade Camii’ni çıraklığımda, Süleymaniye Camii’ni kalfalığımda, Selimiye Camii’ni ustalığımda yaptım.”

 Gerçekten de o zamana kadar bu gibi eserlerde ana kubbe kademeli olarak yarım kubbelerin üstünde yükselirdi. Sinan, bu camide ana kubbeyi 8 filayağına dayanan sekiz köşeli bir kasnak üzerine oturtmuş. Kasnak filayaklarına, filayakları da dış desteklere kemerle bağlanmıştır.Kubbenin yüksekliği 15,86 m’dir.(Ayasofya’nın kubbesinden 1 m daha yüksek). Caminin içi İznik çinileriyle süslenmiştir,  Caminin dört köşesinde yer alan dört minarenin dördü de üç şerefelidir. Giriş kapısının iki yanındaki minarelerin üç şerefelerine üç ayrı merdivenle çıkılır. Her birinin yüksekliği 70,889 m’dir. Minarelerin kubbeye yakınlığı camiye ayrı bir estetik güzellik vermektedir.  Selimiye bir külliye olarak yapılmıştır. Taş duvarlarla sınırlı avlunun içinde darülsıbyan (çocuk okulu), darülkurra (Kur’an kursu) ve medrese vardı. Ortasında oymalarla süslü bir şadırvan bulunan revaklarla çevrili Selimiye medresesi şimdi müze haline getirilmiştir. Caminin cümle kapısı mermer sarkıtlarla süslenmiştir. Avlunun dış kapısında bile ince bir işçilik göze çarpar.

 Edirne Selimiye cami videosu

Doğan Kuban Selimiye Cami’ni Anlatıyor

7 Yorum

 1. burak / 20 Aralık 2009 at 18:11 /

  alah sizden razı olsun sayenizde dosyamı tamaladım tekrar teşekkür ederim:):) xd xd

 2. yunus / 11 Ağustos 2010 at 11:22 /

  ”’saolun çok guzel bi video guzel anlatmış Doğan Kuban ağzına sağlık büyük önder”’ M:kemal Atatürk demiş :’Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol…”
  Mustafa Kemal ATATÜRK

 3. ÜMİT / 03 Ocak 2011 at 21:25 /

  saolun

 4. eylül / 01 Mart 2011 at 18:44 /

  çok güzel bir site.ödevimi yapmamda çokk yardımcı olduuu.teşekkür ederim………….

 5. cem / 26 Mayıs 2012 at 11:08 /

  keşke minarenin içinide gösterseydi ama neyse elinize sağlık

 6. Serdar / 12 Şubat 2013 at 18:36 /

  Çok sağolun teşekkür ederim ödevimi bitirdim sizin sayenizde

 7. emircan / 14 Aralık 2013 at 20:01 /

  hata yapmışsınız alıyıl diyor amam 1569 dan1675 diyor orsı aslında 1575 olmalı

Yorum yazmak istermisiniz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>