Yeni Konular

En Büyük İnternet Saldırıları

en-buyuk-hackler

Daha önce iCloud ile ilgili hack olayını yazmıştık. Apple ve fanatikleri için büyük bir şok yarattı. Şimdi daha büyük firmaların milyonlarca dolar zarara uğratan hack olaylarını anlatalım. Neden bankaların, alışveriş sitelerinin ve e-ticaret portalı olan sitelerin sizi daha iyi şifre almak için bir büyük harf, bir küçük harf, dokuz karakter gibi şifre aldırdıklarını anlayacaksınız.

 

adobe-hack

Adobe

Adobe geçen yıllarda internet korsanların saldırısın auğradı ve kredi kartı bilgilerini alan hackerlar 35 ile 160 milyon arası tahmin edilen kredi kartı bilgilerine ulaşıp ele geçirdi. Bu da yetmedi bir de Adobe kaynak kodlarını da ele geçirdiler. Bu saldırıyı kimin yaptığı bilinmemek ile beraber Adobe anında bankalar ile irtibata geçti ve büyük zarardan döndü. Daha sonra birçok şifrenin basit olmasından dolayı çalındığı ifade edildi.

    ebay-saldiri

Ebay

Ebay bilmeyeniniz yok gibidir. Önceden daha çok arama motorlarında karşımıza çıkmak ile beraber internet sitelerinin çoğalması ile biraz daha az ulaşılır oldu. Ancak yine en büyük alışveriş ağlarından biridir. E-Bay bu yıl içinde 150 milyon kişinin hesabı ele geçirilmişti. Finansal bilgileri çalınmayan eBay için bu iyi haberdi ve bundan sonra tüm kullanıcıların şifreleri değiştirmeleri istendi.

 tjx-hack

Tjx

Amerika’nın en büyük ev ve giyim eşya satış sitesi olan Tjx 2005-2006 yılında en büyük saldırıyı yaşadı. Şirketin kablosuz bağlantı ağına ulaşan hackerlar oraya bir malware yerleştirdi ve kredi kartlarını çaldı. Yaklaşık 95 milyon kredi kartı bilgisi ele geçiren hackerlar Tjx ile beraber ona bağlı çalışan diğer site şirketlerini de zarara soktu. Zarar yaklaşık 175 milyon dolardı…  Daha sonra suçluların kimlikleri ele geçirildi. Saldırıyı düzenleyen Albert Gonzales ve arkadaşları olan hackerlar yakalandı ve 20 yıl hapis cezası verildi.

 nasdaq-hac

Nasdaq

Nasdaq Amerika’da teknoloji hisseleri işlemlerin yapıldığı dev borsa… Rus, Ukrayna hackerlar ile birlikte sistemlere giriş yaptılar. 160 Milyon kredi kartı ele geçirdiler ve 300 milyon zarara uğrattılar. Hackerlardan biri olan Vladamir Drinkman Hollanda’da yakalandı fakat ilginç olan ise Abd ve Rusya tarafından iadesi talep edilmişti. Yargılanması sürüyor.

 -hack

Nsa – Amerikan İstihbarat Servisi

Edward Snowden Nsa’da çalışan olarak bilgileri sızdırarak gizli belgeleri yayınlamıştı.

 

chelsea-manning-hack

Nsa sızıntısı 2

Yine daha önceden bir Nsa sızıntısı da yapılmıştı. Chelsea Manning isimli asker diplomatik ve askeri bilgileri yayınladı olaydan sonra halk ve internette kahraman ilan edildi. 35 yıl hapse mahkum edildi.

 Utah Software Engineer Mints Physical Bitcoins

Bitcoin

Bankalardan ve resmi kurumların denetiminden tamamen bağımsız bir elektronik para birimiydi. Popülaritesi inanılmazdı ancak burası da hackerların saldırısına uğradı ve Tokyo merkezli Bitcoin bürolarından biri olan Mt. Gox saldırıya uğruyor ve sistemden 860.000 bitcoin çalmayı başarıyor ve bundan sonra toparlanamayan Mt. Gox iflasını açıklıyor.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir