Yeni Konular

En Zararlı ve Zehirli Sürüngen Türleri

En Zararlı ve Zehirli Sürüngen Türleri

Dünyamızın çok tehlike oluşturan Sürünerek giden hayvanları söylemeden önce sürünerek giden sürüngen ne anlama gelmektedir açıklamakta yarar var. Sürüngen türleri omurgalı olan (latince; vertebrata) canlılar klasmanına girmektedirler. Sürüngen türleri yumurtlama yöntemi ile doğurmaktadırlar. Bazi sürüngen türlerinde ise yumurta bırakma dişi olanın gövdesinde oluşmaktadır. Pek çok sürünerek giden sürüngen türü sulak yerde olur ve bununla birlikte kıvraklığı ile yer yüzeyinde çok sıkıntısız hayatını sürdürmektedir. Tüm sürüngen türlerinin benzer niteliklerinden birisi de ısısı dik olan havalardan hoşlanmalarıdır. Sürüngen türleri zararlı canlılar klasmanına dahildir. Sürüngen türleri denilen aile klasmanına girmiş olan canlılar yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar bununla birlikte timsahlardır. Tüm bu sürünerek giden sürüngen canlıların beden şekli pul ile örtülüdür. Vücutları çokça eğilmeye ve bükülmeye müsait olduğundan çok sıkıntısız kıvrak olabilecek şekildedirler. Kas şekli ise öbür hayvan türlerine göre çokça daha kuvvetlidir. Tarihte çok fazla daha önceki sürüngenleri olarak biliniyor olan dinozorlar ise türü yok olmuş harikulade sürüngen türleri halinde biliniyor. Şimdi hepimiz birlikte zarar verebilecek potansiyeli olan sürüngen türlerini birlikte açıklığa kavuşturalım.

 

1. Yılanlar

04-10-2015_185632

Herkesin bilmiş olduğu benzeri yılanlar oldukça korkulu sürüngenlerdendir. Sürüngen isminin ismini tam anlamıyla verici dinamik türlerinden bir tanesidir. Pullarla kaplı omurgası yardımıyla ensek bir sürünebilme şekli vardır. Kertenkeleler yılanların atası olduğu söylenmektedir. Yılanlar oldukça çok cinsi olan canlılardır. Bu cinsleri 16 (ON ALTI) ayrı grupta incelemek mümkündür. Uzunlukları da değişmekte olarak bu canlılar oldukça zararlıdırlar. Yılanların gözleri 3 mt. sonrasını görmese de koklama becerileri muhteşem gelişmiştir. Yılanlar etçil sürüngenler olduğunda eşit bir avcı potansiyeli olarak canlılardır. Pekçok canlının yaşamı sırasında onun avı olmak var. Dişi yılanların doğum vakti 2 ay kadardır. Kimileri yumurtlayarak doğursa da kimileri dişinin karşında gelişip yetişir.

 

a) Kral Kobra:

04-10-2015_185701

Dünyamızın en tehlikeli sürüngeni biçimde malum Kral Kobranın uzunluk miktarı 7 metre civarındadır. Ağırlığı ise maksimum 9 kg kadardır. Kral Kobra kendisinin sınıfından olan yılanlarla gereken besinleri alabildiğinden yılan yiyici unvanını de almıştır. Oldukça zehirli olarak sürüngenin zehiri çok güçlüdür. Tek bir ısırığı 20 insanın ölümüne eş değerdir.

 

b) Siyah Mamba:

04-10-2015_185748

Bir öbür tehlikeli sürüngen yeniden tek yılan familyasındandır. Oldukça zararlı olan Siyah Mamma’ nın en mühim özelliği saldırabilme yapıda olmasıdır. Minik durmasına karşın hiçbir dinamik onunile karşın karşıya kalmak istemez. Yaklaşık boyu yetişkin Siyah Mamba Yılanlarında 4, 5 olduğunda olgunluğa erişmemiş Siyah Mamba Yılanlarında ise 2, 5 metre civarındadır. Oldukça atik olmasıyla da malum bu sürüngenler tek bir ısırması ile anında hemen 100 kişiyi hayatını son verecek bir potansiyel zehir dışarıya sıvı madde salgılayabilir. Anında müdahale edilmezse ölüm kaçınılmaz olur. Dişi Siyah Mamba Yılanı her yumurtladığında 9 yardımıyla 14 aralarında yumurta oluşturabilmektedir.

 

c) Büyük Patron Yılanı:

04-10-2015_185825

Sürüngenlerin belki de en zarar vereni olarak teşkil eden Kocaman Patron yılanı Kral Kobra ve Siyah Mamba’dan daha kocaman tek tehlike verebilecek potansiyellidir. Ana vatanı Avustralya olan Kocaman Patron Yılanı tek ısığırın de 130 bireyin hayatını son verecek ağır bir zehir salabilmektedir. Kocaman Patronun zehiri felç olmaya bununla birlikte kas yapılarının işlevinin tam anlamıyla mahaline getirememesine neden olabilir . Bu şekildeBu biçimde  yemini kendisini koruyamayacak şekle getirebilmektedir. Zehirini çevresine bırakması yeteri kadar kadardır. Kocaman Patron Yılanının öldürücü zehir 5 mt. ileriden tesir yapabilecek güçtedir. Dünyamızın çok fazla korkulu sürüngeni olarak 1. sırasında bulunacak seviyede tehlike arz eder.

 

2- Timsahlar

 

Dünyamızın en zararlı sürüngen türlerinden birisi de timsahlardır .  Timsahlar ,  çoğunlukla ısısı yüksek meydana gelen hava şartlarında olmayı seçim eden ve bundan hoşlanan işlek türüdür .  Timsahlar çoğunlukla sıcaklığı bir sürü yüksek veya bir sürü düşük olmayan yerlerin bataklık kısımlarında veya su yamaçlarında hayatını sürdürmektedirler .  Timsahlarında benzer yılanlar benzeri beden şekilleri pullarla örtülüdür .  Timsahlar bir sürü fazla iri gösteren sürüngenler halinde söylenmektedirler .  Göze çarpan bir Göze çarpan bir   olarak kuşlarla akrabalık grubuna de dahildir .  İlk atalarınınİlk atalarının  da dinozorlar olmuş olduğu da söylenmektedir .  Hem yer yüzeyinde benzer zamanda sulak yerde yaşayabilen bu hayvanlar koca tek kertenkeleyi anımsakmatadırlar .  Kuvvetli dişleri ve çene yapıları ile parçalama oranı çokça zararlıdırlar .  Avlayacağı şeyin Avlayacağı şeyin  1 ,  5 ila 2 mt .  civarına gelmesi bir timsah amaçlı yeteri civarı olabilir .  Adam ve dişi hayvan veya nebat hücreleri döllenmek amaçlı bir araya geldikten hemen sonrasında dişi meydana gelen timsah yer yüzeyine yumurtalarını bırakır kumun içerisine yerleştirir .  Bir yumurtlamada en bir sürü az 50 yumurta doğurabilen dişi meydana gelen timsah 90 gün süresince doğum bekleme zamanına girer .  Yepyeni doğmuş yavrularınYeni doğmuş yavruların  20 metre üzere tek uzaklıktan anne timsaha ses dalgaları yollayabildiği gözlemlenmiştir .  Bu biçimde dişisel timsah bebeklerini gömmüş olduğu kumlar içerisinden çıkartıp ortama bırakır .

 

a )  Tuzlu Su Timsahı:

04-10-2015_185906

Timsah türlerinden en tehlikeli sürüngenlerden birisi de Tuzlu Su Timsahıdır .  Boyutları 4 ,  5 metre dolaylarında meydana gelen bu sürüngenlerin erkekleri dişilere oranda daha iri gösteren yapıda olurlar .  Ağırlıkları adam timsahlarda 1500 kilogram civarı çıkarken dişi timsahlarda 450 kilogram olmaktadır .  Tuzlu su timsahlarının eşit bir avlama kimliği var .  Çoğunlukla avlarını pusuya düşürerek beslenirler .  Sulak yerde ve yer yüzeyinde tam tek avcı olduğundan bütün hayvanlar amaçlı zararlı teşkil eder .  Bazen vatandaşları avladığı bile görülmüştür .

 

b )  Nil Timsahı:

04-10-2015_185934

Tuzlu su timsahlarından sonrasında en korkulu sürüngenlerden biri meydana gelen Nil Timsahının boy oranı 5 ila 6 metre dolaylarındadır .  Ağırlıkları değişkenlik gösterse da erişkin adam bir Nil Timsahı 500 kilo dolaylarındadır .  Tabiki ki daha iri yapıda olanları da bulunmaktadır .  Dişiler erkeklere nispeten daha küçüktür .  Çene kasları bir sürü kuvvetli olmasa da enteresan bir olarak avını ağzının içerisinde tek hamlede parçalayacak kuvvettedir .  Dişleri oldukça keskindir .  5 santim boyunda olarak kuvvetli dişlerin ava yüklediği basınç şiddetlidir .  Bir Bir Sürü Kez yer yüzeyinde dolaşıp ısınması bu canlılar amaçlı zararlıdırlar .  Bu yüzden suya girme gereksinimi hissederek beden ısısını dengeler .  Avını kıtır ve bundan hoşlanan Nil Timsahı bir bir sürü kez avlandığından tehlikeli tek sürüngen cinsidir .

 

3 .  Kertenkeleler

04-10-2015_185957

Tehlikeli sürünerek giden sürüngen cinslerinden olarak bir diğer işlek ise Kertenkeleler’ dir .  Kertenkelelerin hiçbir cinsi var .  Kayıtlara geçen 3000 nesli olduğu biliniyor .  Kertenkele ısısı yüksek meydana gelen iklimlerin canlısıdır .  Soğuk havalara oldukça dayanıksız olduğundan kurak yerlerde yaşamaktadır .  Kertenkelelerin 3000 türü olduğundan bahsetmiştik .  Bu 3000 türünün içerisinde ayrı özellikler gösteren kertenkeleler mevcuttur .  Bir Takım cinsler uçabilirken kimileri suda yüzebilir özelliktedir .  Bazılarında da renk değişme niteliği mevcuttur .  Kertenkelelerde tehlikeli sürüngen türleri içinde yerini meydan canlılardandır .

 

a )  Gila Canavarı:

04-10-2015_190026

Kertenkele cinsinden olarak bu hayvan dünyanın bir sürü fazla korkulu sürüngeni biri biçimde bilinmektedir .  Adından da anlaşıldığı benzeri canavar denmesi da bu yüzdendir .  Gila canavarları çoğunlukla ısısı yüksek meydana gelen iklimlerde yaşar .  Bilhassa çöller onun niçin ideal yaşam koşullarıdır .  Tek 47 santim meydana gelen bu hayvan yemini zehirlediğinde diyaframa felç tesiri yaratır .  Böylelikle av nefessiz kalarak ölür .  Gila Canavarının ağırlığı 1 ,  5 kilogram kadardır .  Renkleri pembe ,  sarıdır .  Bununla birlikte üstünde kara lekeler bulunmaktadır .  Ağır tek hayvan durmasına karşın yemini kıstırmak amaçlı kuvvetli ıslığıyla güç toplayarak savaşır .  Çitfleşme amaçlı ısısı yüksek meydana gelen ayları seçim ederler .

 

b )  Boncuklu Kertenkele:

04-10-2015_190117

Kertenkele familyasından bir diğer tehlikeli sürünerek giden sürüngen ise Boncuklu Kertenkeledir .  Gila canavarı yardımıyla birbirine benzeyen bu kertenkele türünün anavatanı Meksika’dır .  Boncuklu kertenkele vücudunda yer meydan pulların boncuk su şekli yardımıyla bu ismi kapmıştır .  Boncuklu kertenkele 80 santim boyutundadır .  Renkleri siyahtır bununla birlikte üstünde pembe sarı lekeler bulunur .  Kuyruk kısımlarında sarı şeritler var .  Tat duyusu oldukça evrimleşmiştir .  Ağır davranış ederler .  Yemini yakaladığında de pes etmeden savaşırlar .  Zehirleri alt çenelerindedir .  Zehri etkili kılması amaçlı bir ısırıktan bir sürü daha fazlasını gerektirir .  Bir Boncuklu kertenkelenin avını zehirlemesi amaçlı dişleri dolaylarıda sıkıca baskı uygulaması gerekir .  Zehir çiğneye daha etkili hale gelmiştir .

 

Görüldüğü üzere benzeri dünyanın bir sürü fazla korkulu sürüngenlerini tehlikeli yapan bir sürü fazla müşterek olan özellikleri zehirli olmalarıdır .

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

96 yorumlar

 1. Fastidious answer back in return of this difficulty with
  real arguments and telling everything about that.

 2. Please let me know if you’re looking for a article author for your site.

  You have some really great articles and I think I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an email if interested. Kudos!

 3. Magnificent web site. A lot of helpful information here.
  I’m sending it to some friends ans also sharing in delicious.
  And of course, thanks in your effort!

 4. I every time used to read post in news papers but now as I am
  a user of net so from now I am using net for
  content, thanks to web.

 5. Hi it’s me, I am also visiting this website on a
  regular basis, this website is actually fastidious
  and the people are genuinely sharing nice thoughts.

 6. Excellent post! We will be linking to this particularly great content on our website.
  Keep up the good writing.

 7. Thanks , I have just been searching for info approximately this topic for a while and yours
  is the best I’ve found out so far. But, what about the conclusion? Are you sure in regards to the source?

 8. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog!

  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about this site with
  my Facebook group. Talk soon!

 9. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It
  truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back
  and help others like you aided me.

 10. Excellent, what a web site it is! This web
  site presents helpful facts to us, keep it up.

 11. Asking questions are actually fastidious thing if you are not understanding something totally, but this article
  offers good understanding even.

 12. Hey There. I found your weblog using msn. That
  is a really smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to
  learn more of your useful information. Thank you for the post.
  I’ll certainly return.

 13. Hello there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally
  recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this
  website.

 14. You have made some decent points there. I looked on the web
  to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this
  site.

 15. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 16. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast due to the fact
  that I discovered it for him… lol. So let me reword
  this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your web page.

 17. I believe this internet site has got very excellent pent articles blog posts.

 18. Magnificent site. Lots of helpful information here.
  I’m sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thank you on your sweat!

 19. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be
  book-marking and checking back frequently!

 20. As soon as I found this website I went on reddit to share some of the love with them.

 21. Hello, its pleasant piece of writing regarding media
  print, we all be familiar with media is a enormous source of facts.

 22. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this blog
  with my Facebook group. Chat soon!

 23. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 24. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have
  created some nice practices and we are looking to swap techniques with others, why not shoot me an email
  if interested.

 25. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or
  blog posts in this sort of house . Exploring
  in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am satisfied
  to show that I have an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed.
  I such a lot without a doubt will make certain to do
  not disregard this site and give it a look
  on a continuing basis.

 26. Thank you for the good writeup. It in fact was
  a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from
  you! By the way, how can we communicate?

 27. Terrific article! This is the kind of information that are
  meant to be shared across the net. Disgrace on Google for
  now not positioning this post upper! Come on over and talk over with my web site .
  Thanks =)

 28. I am no longer certain the place you are getting
  your information, however good topic. I must spend a while studying
  much more or working out more. Thanks for fantastic info
  I was in search of this information for my mission.

 29. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let
  alone the content!

 30. We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable task and
  our whole neighborhood can be thankful to you.

 31. I’m not sure why but this web site is loading very slow for me.

  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 32. Hi there, this weekend is good in favor of me, as this point
  in time i am reading this impressive informative piece
  of writing here at my house.

 33. I have fun with, lead to I found exactly what
  I was having a look for. You have ended my four day long hunt!

  God Bless you man. Have a great day. Bye

 34. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot
  often inside case you shield this hike.

 35. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post
  is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
  You are amazing! Thanks!

 36. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess
  I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any points for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.

 37. Hi it’s me, I am also visiting this website on a regular basis, this site is in fact fastidious and the
  users are actually sharing nice thoughts.

 38. Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s website link on your page at suitable place and other person will also do similar
  in favor of you.

 39. I used to be able to find good advice from your blog posts.

 40. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing problems
  with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else getting the same RSS problems?
  Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 41. That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one.
  A must read article!

 42. When someone writes an piece of writing he/she retains the plan of a user in his/her mind that
  how a user can know it. Therefore that’s why this piece of writing is amazing.
  Thanks!

 43. I visited several web pages however the audio feature for audio songs present
  at this web page is genuinely marvelous.

 44. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest
  of the site is also really good.

 45. Undeniably believe that that you stated. Your favourite reason appeared to be at the
  web the easiest factor to bear in mind of. I say to
  you, I certainly get irked at the same time
  as people think about concerns that they plainly don’t understand
  about. You managed to hit the nail upon the top as neatly as outlined out the entire thing without having side-effects
  , folks could take a signal. Will likely be back
  to get more. Thank you

 46. It’s hard to find educated people on this subject, however, you
  sound like you know what you’re talking about! Thanks

 47. Can I simply say what a comfort to discover someone that truly
  understands what they are talking about on the web.

  You actually know how to bring an issue to light and make it important.
  More people really need to read this and understand this side of the
  story. I was surprised that you’re not more popular because
  you most certainly possess the gift.

 48. It’s really very complex in this busy life to listen news on TV, therefore I simply use the web for that purpose, and get the most recent news.

 49. What’s up, everything is going well here and ofcourse every one is sharing data, that’s actually excellent, keep up
  writing.

 50. Truly when someone doesn’t know afterward its up to other visitors that
  they will assist, so here it takes place.

 51. Great blog right here! Additionally your web site a lot up fast!

  What host are you the use of? Can I get your associate hyperlink
  to your host? I wish my web site loaded up as fast as
  yours lol

 52. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds
  me of my previous room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this post to him. Pretty sure he will have
  a good read. Many thanks for sharing!

 53. Everything is very open with a clear description of the challenges.

  It was truly informative. Your website is useful. Many thanks
  for sharing!

 54. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
  you’re a great author. I will make certain to bookmark your blog
  and will eventually come back someday. I want
  to encourage one to continue your great work, have a nice day!

 55. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…

  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted
  to say superb blog!

 56. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through
  some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be
  bookmarking and checking back often!

 57. Why do copyright holders only allow people from certain countries to view their content?

 58. Great blog post.Really looking forward to read more. Will read on…

 59. Thank you ever so for you article.Really thank you! Great.

 60. Thank you ever so for you article.Much thanks again. Really Great.

 61. I think this is a real great blog article. Want more.

 62. Say, you got a nice article.Much thanks again. Really Cool.

 63. I really like and appreciate your article.Really thank you! Awesome.

 64. Awesome blog post.Thanks Again. Will read on…

 65. Im thankful for the article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 66. Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Really Cool.

 67. I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Really Cool.

 68. I value the article post.Really thank you! Fantastic.

 69. I appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Awesome.

 70. I loved your blog.Really thank you! Great.

 71. Thanks so much for the article post. Cool.

 72. Im obliged for the article post.Really thank you! Cool.

 73. Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 74. This is one awesome post.Thanks Again. Keep writing.

 75. Im grateful for the article post.Much thanks again. Fantastic.

 76. Thank you for your blog post. Much obliged.

 77. Major thankies for the article. Will read on…

 78. Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Much obliged.

 79. Very informative article.Really thank you! Really Great.

 80. Very good blog.Really thank you! Much obliged.

 81. Great blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 82. Major thankies for the blog article. Will read on…

 83. Very informative article.Thanks Again. Really Great.

 84. Major thanks for the article.Thanks Again. Keep writing.

 85. I really liked your article post.Much thanks again. Much obliged.

 86. Major thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 87. I truly appreciate this post.Really thank you! Great.

 88. Major thanks for the blog article.Really looking forward to read more.

 89. Great, thanks for sharing this blog post.Much thanks again. Really Cool.

 90. I really like and appreciate your blog post.

 91. This is one awesome blog.Much thanks again. Keep writing.

 92. Im thankful for the post.Really thank you! Will read on…

 93. Thank you ever so for you article post. Cool.

 94. Thanks so much for the post.Thanks Again. Keep writing.

 95. Muchos Gracias for your article.Really looking forward to read more. Will read on…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir