Yeni Konular

En Zararlı ve Zehirli Sürüngen Türleri

En Zararlı ve Zehirli Sürüngen Türleri

Dünyamızın çok tehlike oluşturan Sürünerek giden hayvanları söylemeden önce sürünerek giden sürüngen ne anlama gelmektedir açıklamakta yarar var. Sürüngen türleri omurgalı olan (latince; vertebrata) canlılar klasmanına girmektedirler. Sürüngen türleri yumurtlama yöntemi ile doğurmaktadırlar. Bazi sürüngen türlerinde ise yumurta bırakma dişi olanın gövdesinde oluşmaktadır. Pek çok sürünerek giden sürüngen türü sulak yerde olur ve bununla birlikte kıvraklığı ile yer yüzeyinde çok sıkıntısız hayatını sürdürmektedir. Tüm sürüngen türlerinin benzer niteliklerinden birisi de ısısı dik olan havalardan hoşlanmalarıdır. Sürüngen türleri zararlı canlılar klasmanına dahildir. Sürüngen türleri denilen aile klasmanına girmiş olan canlılar yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar bununla birlikte timsahlardır. Tüm bu sürünerek giden sürüngen canlıların beden şekli pul ile örtülüdür. Vücutları çokça eğilmeye ve bükülmeye müsait olduğundan çok sıkıntısız kıvrak olabilecek şekildedirler. Kas şekli ise öbür hayvan türlerine göre çokça daha kuvvetlidir. Tarihte çok fazla daha önceki sürüngenleri olarak biliniyor olan dinozorlar ise türü yok olmuş harikulade sürüngen türleri halinde biliniyor. Şimdi hepimiz birlikte zarar verebilecek potansiyeli olan sürüngen türlerini birlikte açıklığa kavuşturalım.

 

1. Yılanlar

04-10-2015_185632

Herkesin bilmiş olduğu benzeri yılanlar oldukça korkulu sürüngenlerdendir. Sürüngen isminin ismini tam anlamıyla verici dinamik türlerinden bir tanesidir. Pullarla kaplı omurgası yardımıyla ensek bir sürünebilme şekli vardır. Kertenkeleler yılanların atası olduğu söylenmektedir. Yılanlar oldukça çok cinsi olan canlılardır. Bu cinsleri 16 (ON ALTI) ayrı grupta incelemek mümkündür. Uzunlukları da değişmekte olarak bu canlılar oldukça zararlıdırlar. Yılanların gözleri 3 mt. sonrasını görmese de koklama becerileri muhteşem gelişmiştir. Yılanlar etçil sürüngenler olduğunda eşit bir avcı potansiyeli olarak canlılardır. Pekçok canlının yaşamı sırasında onun avı olmak var. Dişi yılanların doğum vakti 2 ay kadardır. Kimileri yumurtlayarak doğursa da kimileri dişinin karşında gelişip yetişir.

 

a) Kral Kobra:

04-10-2015_185701

Dünyamızın en tehlikeli sürüngeni biçimde malum Kral Kobranın uzunluk miktarı 7 metre civarındadır. Ağırlığı ise maksimum 9 kg kadardır. Kral Kobra kendisinin sınıfından olan yılanlarla gereken besinleri alabildiğinden yılan yiyici unvanını de almıştır. Oldukça zehirli olarak sürüngenin zehiri çok güçlüdür. Tek bir ısırığı 20 insanın ölümüne eş değerdir.

 

b) Siyah Mamba:

04-10-2015_185748

Bir öbür tehlikeli sürüngen yeniden tek yılan familyasındandır. Oldukça zararlı olan Siyah Mamma’ nın en mühim özelliği saldırabilme yapıda olmasıdır. Minik durmasına karşın hiçbir dinamik onunile karşın karşıya kalmak istemez. Yaklaşık boyu yetişkin Siyah Mamba Yılanlarında 4, 5 olduğunda olgunluğa erişmemiş Siyah Mamba Yılanlarında ise 2, 5 metre civarındadır. Oldukça atik olmasıyla da malum bu sürüngenler tek bir ısırması ile anında hemen 100 kişiyi hayatını son verecek bir potansiyel zehir dışarıya sıvı madde salgılayabilir. Anında müdahale edilmezse ölüm kaçınılmaz olur. Dişi Siyah Mamba Yılanı her yumurtladığında 9 yardımıyla 14 aralarında yumurta oluşturabilmektedir.

 

c) Büyük Patron Yılanı:

04-10-2015_185825

Sürüngenlerin belki de en zarar vereni olarak teşkil eden Kocaman Patron yılanı Kral Kobra ve Siyah Mamba’dan daha kocaman tek tehlike verebilecek potansiyellidir. Ana vatanı Avustralya olan Kocaman Patron Yılanı tek ısığırın de 130 bireyin hayatını son verecek ağır bir zehir salabilmektedir. Kocaman Patronun zehiri felç olmaya bununla birlikte kas yapılarının işlevinin tam anlamıyla mahaline getirememesine neden olabilir . Bu şekildeBu biçimde  yemini kendisini koruyamayacak şekle getirebilmektedir. Zehirini çevresine bırakması yeteri kadar kadardır. Kocaman Patron Yılanının öldürücü zehir 5 mt. ileriden tesir yapabilecek güçtedir. Dünyamızın çok fazla korkulu sürüngeni olarak 1. sırasında bulunacak seviyede tehlike arz eder.

 

2- Timsahlar

 

Dünyamızın en zararlı sürüngen türlerinden birisi de timsahlardır .  Timsahlar ,  çoğunlukla ısısı yüksek meydana gelen hava şartlarında olmayı seçim eden ve bundan hoşlanan işlek türüdür .  Timsahlar çoğunlukla sıcaklığı bir sürü yüksek veya bir sürü düşük olmayan yerlerin bataklık kısımlarında veya su yamaçlarında hayatını sürdürmektedirler .  Timsahlarında benzer yılanlar benzeri beden şekilleri pullarla örtülüdür .  Timsahlar bir sürü fazla iri gösteren sürüngenler halinde söylenmektedirler .  Göze çarpan bir Göze çarpan bir   olarak kuşlarla akrabalık grubuna de dahildir .  İlk atalarınınİlk atalarının  da dinozorlar olmuş olduğu da söylenmektedir .  Hem yer yüzeyinde benzer zamanda sulak yerde yaşayabilen bu hayvanlar koca tek kertenkeleyi anımsakmatadırlar .  Kuvvetli dişleri ve çene yapıları ile parçalama oranı çokça zararlıdırlar .  Avlayacağı şeyin Avlayacağı şeyin  1 ,  5 ila 2 mt .  civarına gelmesi bir timsah amaçlı yeteri civarı olabilir .  Adam ve dişi hayvan veya nebat hücreleri döllenmek amaçlı bir araya geldikten hemen sonrasında dişi meydana gelen timsah yer yüzeyine yumurtalarını bırakır kumun içerisine yerleştirir .  Bir yumurtlamada en bir sürü az 50 yumurta doğurabilen dişi meydana gelen timsah 90 gün süresince doğum bekleme zamanına girer .  Yepyeni doğmuş yavrularınYeni doğmuş yavruların  20 metre üzere tek uzaklıktan anne timsaha ses dalgaları yollayabildiği gözlemlenmiştir .  Bu biçimde dişisel timsah bebeklerini gömmüş olduğu kumlar içerisinden çıkartıp ortama bırakır .

 

a )  Tuzlu Su Timsahı:

04-10-2015_185906

Timsah türlerinden en tehlikeli sürüngenlerden birisi de Tuzlu Su Timsahıdır .  Boyutları 4 ,  5 metre dolaylarında meydana gelen bu sürüngenlerin erkekleri dişilere oranda daha iri gösteren yapıda olurlar .  Ağırlıkları adam timsahlarda 1500 kilogram civarı çıkarken dişi timsahlarda 450 kilogram olmaktadır .  Tuzlu su timsahlarının eşit bir avlama kimliği var .  Çoğunlukla avlarını pusuya düşürerek beslenirler .  Sulak yerde ve yer yüzeyinde tam tek avcı olduğundan bütün hayvanlar amaçlı zararlı teşkil eder .  Bazen vatandaşları avladığı bile görülmüştür .

 

b )  Nil Timsahı:

04-10-2015_185934

Tuzlu su timsahlarından sonrasında en korkulu sürüngenlerden biri meydana gelen Nil Timsahının boy oranı 5 ila 6 metre dolaylarındadır .  Ağırlıkları değişkenlik gösterse da erişkin adam bir Nil Timsahı 500 kilo dolaylarındadır .  Tabiki ki daha iri yapıda olanları da bulunmaktadır .  Dişiler erkeklere nispeten daha küçüktür .  Çene kasları bir sürü kuvvetli olmasa da enteresan bir olarak avını ağzının içerisinde tek hamlede parçalayacak kuvvettedir .  Dişleri oldukça keskindir .  5 santim boyunda olarak kuvvetli dişlerin ava yüklediği basınç şiddetlidir .  Bir Bir Sürü Kez yer yüzeyinde dolaşıp ısınması bu canlılar amaçlı zararlıdırlar .  Bu yüzden suya girme gereksinimi hissederek beden ısısını dengeler .  Avını kıtır ve bundan hoşlanan Nil Timsahı bir bir sürü kez avlandığından tehlikeli tek sürüngen cinsidir .

 

3 .  Kertenkeleler

04-10-2015_185957

Tehlikeli sürünerek giden sürüngen cinslerinden olarak bir diğer işlek ise Kertenkeleler’ dir .  Kertenkelelerin hiçbir cinsi var .  Kayıtlara geçen 3000 nesli olduğu biliniyor .  Kertenkele ısısı yüksek meydana gelen iklimlerin canlısıdır .  Soğuk havalara oldukça dayanıksız olduğundan kurak yerlerde yaşamaktadır .  Kertenkelelerin 3000 türü olduğundan bahsetmiştik .  Bu 3000 türünün içerisinde ayrı özellikler gösteren kertenkeleler mevcuttur .  Bir Takım cinsler uçabilirken kimileri suda yüzebilir özelliktedir .  Bazılarında da renk değişme niteliği mevcuttur .  Kertenkelelerde tehlikeli sürüngen türleri içinde yerini meydan canlılardandır .

 

a )  Gila Canavarı:

04-10-2015_190026

Kertenkele cinsinden olarak bu hayvan dünyanın bir sürü fazla korkulu sürüngeni biri biçimde bilinmektedir .  Adından da anlaşıldığı benzeri canavar denmesi da bu yüzdendir .  Gila canavarları çoğunlukla ısısı yüksek meydana gelen iklimlerde yaşar .  Bilhassa çöller onun niçin ideal yaşam koşullarıdır .  Tek 47 santim meydana gelen bu hayvan yemini zehirlediğinde diyaframa felç tesiri yaratır .  Böylelikle av nefessiz kalarak ölür .  Gila Canavarının ağırlığı 1 ,  5 kilogram kadardır .  Renkleri pembe ,  sarıdır .  Bununla birlikte üstünde kara lekeler bulunmaktadır .  Ağır tek hayvan durmasına karşın yemini kıstırmak amaçlı kuvvetli ıslığıyla güç toplayarak savaşır .  Çitfleşme amaçlı ısısı yüksek meydana gelen ayları seçim ederler .

 

b )  Boncuklu Kertenkele:

04-10-2015_190117

Kertenkele familyasından bir diğer tehlikeli sürünerek giden sürüngen ise Boncuklu Kertenkeledir .  Gila canavarı yardımıyla birbirine benzeyen bu kertenkele türünün anavatanı Meksika’dır .  Boncuklu kertenkele vücudunda yer meydan pulların boncuk su şekli yardımıyla bu ismi kapmıştır .  Boncuklu kertenkele 80 santim boyutundadır .  Renkleri siyahtır bununla birlikte üstünde pembe sarı lekeler bulunur .  Kuyruk kısımlarında sarı şeritler var .  Tat duyusu oldukça evrimleşmiştir .  Ağır davranış ederler .  Yemini yakaladığında de pes etmeden savaşırlar .  Zehirleri alt çenelerindedir .  Zehri etkili kılması amaçlı bir ısırıktan bir sürü daha fazlasını gerektirir .  Bir Boncuklu kertenkelenin avını zehirlemesi amaçlı dişleri dolaylarıda sıkıca baskı uygulaması gerekir .  Zehir çiğneye daha etkili hale gelmiştir .

 

Görüldüğü üzere benzeri dünyanın bir sürü fazla korkulu sürüngenlerini tehlikeli yapan bir sürü fazla müşterek olan özellikleri zehirli olmalarıdır .

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir