Yeni Konular
Anasayfa / Eğitim - Bilgi / Tarihi ve Ünlü Yapılar - Gezilecek Yerler / Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber Türkiye’nin Venediği olmuştur. Turistler özellikle Eskişehir ilimizin yeni yerlerini görmeyi sonradan planlanan ve geliştirilen Şatolarından gondol gezilerine kadar en ufak detayına kadar gezip görmek için gelmektedirler. Eskişehir halkının yaşama şeklide dışarıdan gelen insanlara o kadar sıcak ve samimi görüntü vermiştir ki Eskişehir’e turist çekmek için ekstra çabaya girmeye gerek yoktur. Gösterdiği bu gelişme ile beraber 2013 Kültür başkenti seçilen Eskişehir bunu sonuna kadar hak etmiş ve çeşitli sosyalleşme programları ile de halkını sürekli kalkındırmaya devam etmiştir.

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Bundan yaklaşık 10 yıl önce ismi bile duyulmayan Eskişehir’in son dönemlerde bu kadar ilerleyip gelişmesi yine belediyesi ile iç içe olan halkı ile beraber tasarlayıp onların fikrinin alınmasına borçludur. Halkın bir takım istekleri doğrultusunda nüfusu 5 yılda tam 300.000 artan Eskişehir’in şuan ki nüfusu 1 milyonu aşmış durumdadır. Dizi ve film sektörünün son zamanlarda Eskişehir’e ilgi göstermesi gezip görülmesi gereken yerlerini kareye alması doğal olarak dıştan insanların da ilgisini çekmiş mükemmel bir ilerleme ile Türkiye’de Yaşanılması gereken ilk 5 şehir arasında kendine yer bulmuştur. Halkın tabiri ile Aşk- ı şehir olarak adlandırılan Eskişehir adeta aşk şehri olarak gözlemleniyor. Sokakta gezen genç çiftlerinden tutunda sokak hayvanlarına kadar her canlı o kadar sıcak ki Eskişehir ilk bakışta kendini size âşık ediyor. Eskişehir Belediye Başkanı Profesör Doktor Yılmaz Büyükerşen ise Eskişehir’in son 3 yılda öğrenci nüfusunun artmasına dikkat çekerek Türkiye artık bizi üniversite şehri olarak tanıyor demesi de aslında ne kadar büyüleyici bir memleket olduğunu kanıtlıyor. 2 adet üniversitesi bulunan Eskişehir ilimizin öğrenci kapasitesi ile nüfus iki katına çıkmış duruma gelmektedir. Adalarda gondol sefası için çevre şehirlerden tutunda yurt dışından gelen insanları bile görmek o kadar güzel ve o kadar değişik bir duyguya kapılıyorsunuz ki giderken bir hüzün çöktüğünde anlıyorsunuz bunu. Eskişehir’in en önemli özelliklerinden birisi de Masal Şatosu. 2 yıl önce halka açılan masal şatosu Rusyadakine benzer şekilde tasarlanmış ve Türkiyede en önemli 7 kulenin simgesi olarak 7 adet kule olarak tasarlanmıştır. En büyük Kule Galata Kulesini temsili olarak bulunan Masal Şatosu şimdiki adı ile Sazova bilim ve kültür parkında halkın ziyaretine sunulmaktadır. Şatonun içine girdiğinizde 70’li ve 80’li yıllara girdiğinizi adeta zaman makinesi ile eskiye göç ettiğinizi hissediyorsunuz. Bunun akabinde Adile Naşit’in ‘’ Kuzucuklarım ‘’ adlı program yine 80’li yılların siyah beyaz televizyonu ile çocuklarınıza masal anlatıyor ve sizin yaşadığınız zamanındaki mutluluğu ve huzuru çocuklarınızda tatmış oluyor. Sazova bilim ve kültür parkının hemen içinde bulunan su altı akvaryumu ise küçük Eskişehir’in bir diğer önemli özelliklerini taşıyor. Balıkların yüzdüğü havuz şeklinde tasarlanan akvaryumun içinde Eskişehir’den birer parça olarak eşsiz özellikler bulabiliyorsunuz. Bununla beraber antik kültür parkı olan Kent Park ise denizi olmayan Eskişehirlilerin ayağına denizi getirmiş durumda. Özel bir şekilde plaj kumları yurt dışından getirilen ve suları özel tuzlu su olan bir yapay plaja sahip olan Eskişehir halkı denizi olmamasına rağmen yapay deniz sayesinde oldukça ön plana çıkmış ve Avrupa’da çeşitli yerel kanallarda haber olmuş durumda. Venedik de ki gondol sefalarını bilmeyeniniz yoktur. Eskişehir bu gondol sefasını Porsuk çayının eşsiz kokusu ile sizlere yaşatıyor. Her gondolda aşıklar birbirlerine sarılarak Eskişehir’in o eşsiz havasını solumaktadırlar.

eskisehir-gondol

Gondol sefalarının yanı sıra ise eşsiz yemeğe sahip olan Eskişehir Çiğ börek ile adını Türkiye’ye duyurmuş Diyarbakır, Mardin, Hakkâri gibi doğu illerinden bile bu lezzeti tatmak için gelenlerin yanı sıra Yurtdışından bu lezzeti yerinde tatmak isteyen kişiler çok fazladır. Eskişehir’in Üniversite Caddesi ise öğrencilerin tabiri ile en büyük aşkların bittiği yer olarak adlandırılmaktadır. Bütün aşkların burada bittiği düşüncesi ile bir küçük kilit ağacı bulunmaktadır. Bu ağaca üzerinde sevgiliniz ve sizin isminizin olduğu iki kiliti birbirine bağlayıp astığınızda hiç ayrılmayacaklarını düşündükleri inanç sistemini yaymışlar ve kısa sürede binlerce insanın akınına sahne olmuştur. Yemek kültürü Eskişehir’de o kadar gelişmiştir ki her yöreden yemek bulabileceğiniz eşsiz lokantalar bulunmaktadır. Bu lokantalar çeşitli illerden gelen kişilere özel yemekler sunup bu şekilde kaliteyi ön planda tutmuşlardır. Tam bir futbol şehri olan Eskişehir’in en önemli özelliklerinden biriside her türlü olumsuzluğa rağmen yıkılmayan stadyumudur. Eskişehir taraftarının adeta kutsal yer olarak gördüğü stadyum çeşitli günlerde dışarıdan gelen seyircilere açılıp fotoğraf çekinme imkânı sağlamaktadır. Çarşamba pazarı o kadar meşhurdur ki Türkiye’deki en ünlü pazarlardan birisidir. Tüm ucuz ürünleri aslında ucuz diye aldığınızdan daha ucuz ürünlerin olduğu bu Pazar halkın adeta akınına uğramakta çevre iller olan Afyon, Bursa ve Kütahya’da binlerce insan bu pazara akın etmektedir ve Türkiye’nin en büyük pazarlarından birisidir. Eskişehir’in anlatmaya kelimeler yetmez. Başta da söylediğimiz gibi Eskişehir’in güzelliğini gelip gezip gittikten sonra o içinize çöken bir hüzün ile açıklayabiliriz. Bunun içinde bizim anlatmamız değil de aksine sizin bu aşk-ı şehri yaşamanız gerekmektedir. Aşk şehri her sene gelişmesini devam ettirmektedir ve 2016 Kültür başkenti olma konusunda tekrar aday olmuştur.

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yenikapı Tarihi

Yenikapı Tarihi

Dünya’ nın birçok yerinde kentler, kasabalar, köyler, mahalleler, caddeler, sokakların isimlerinin geçmişle ilgisi olduğu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir