Yeni Konular

Gitar Tarihi ve Gitar Çeşitleri

05-10-2015_221430Gitar, parmakla ya da penayla çalınabilen ve sekiz şekline benzeyen yanlarının iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgıdır. Gitarlarda genelde altı tel bulunur ve değişik ağaç türlerinden yapılanları vardır.

Folklor olsun, klasik müzik olsun, caz olsun, her tür müzik gitara uygulanabilir.Gitar, eksiksiz bir çalgıdır ve birçok besteciye esin kaynağı olmuştur.Kolayca taşınabildiğinden, gezgin çalgıcıların tercih ettiği bir eşlik çalgısıdır.

İlk gitarlar, XII.yy da ispanyada yapıldı.Bunlar o zaman sadece çeşitli Arap çalgılarının batı müziği normlarına uydurulmuş taklitlerinden ibaretti uzun süre değişen tel sayısı sonunda altı olarak saptandı.

Gitar çalmayı öğrenmeye yarayan ilk el kitapları XVI. Ve XVII. Yy da yazılmıştır; ama gitar ancak XIX. Yy da İspanyol Fernando Sors ve Francisco Tarage Eixea gibi klasik bestecilere esin kaynağı oldu; en yeni besteciler arasında ise, gene İspanyol Alexandre Lagoya, Manuel de Falla’yı da sayabiliriz.

Gerçekte, Gitarı asıl tanıtan, folklor müziği olmuş, gitar İspanyol Çingenelerinin ünlü Flamenkolarıyla bir defa daha onur yerini almıştır.

Ama daha birçok ülke, gitar seslerini kendi folkloruna uydurabilmiştir.Portekiz, İtalya, Macaristan, Latin Amerika, ABD.Caz’da bu çalgıdan yararlandı ve New Orleans şarkıcılarından günümüz pop müzik yorumcularına kadar özellikle Çingene Django Reinhardt gibi pek çok sanatçı, gitar eşliğinde müzik yaptılar.

Bu çalgının gençler arasında olağanüstü bir sevgi kazanmasındaki en büyük etken, oldukça basit bir çalgı olmasıdır: Gitarın sapındaki, notaların yerinde altı teli (mi,la,re,sol,si,mi) sol el bastırırken, sağ elde bu telleri titreştirir.

Gitar çeşitleri şunlardır: Akustik gitar, Elektro gitar,Bas gitar,Lap steel gitar,Perdesiz gitar,7 Telli Gitar,Weissenborn gitar.

Gitarla çalınmış güzel bir slow şarkı ”Dön ne olur” eminim çok beğeneceksiniz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir