Yeni Konular

Gülağacı nedir nerelerde bulunur

Gül Ağacı Birçok türü olan gül çiçeklerin büyük ve gösterşli halidir. Orta güneşli, killi-kumlu ve kırmızı toprakları çok sever. Yediveren, Bodur, Sadberk, Sarmaşıktır türleri vardır.Gül dünyanın dört köşesine yayılmış, gayet meşhur bir çiçektir. Gerek kokusu, gerek renklerinin güzelliği itibarile, eskiden beri pek sevilmiş, çok beğenilmiş, kitaplara, romanlara,www.aymoli.net tarihlere ve şiirlere geçmiştir.. Güzel kokusu ve göz alıcı renklerile bahçelere, bağlara, evlere süs olmuştur. Hâlâ da insanlar arasında, bu tarihî ehemmiyetini muhafaza etmektedir.

Güllerin çeşitleri pek çoktur: Eski ve yeni nebat kitapları iklime, memlekete göre bir çok gül çeşitlerini sayıp dökerler. Güllerin kırlarda, kendi kendine yetişen, yalınkat yabani cinsleri olduğu gibi, özel surette, bağlarda, bahçelerde serlerde yetiştirilen katmerli cinsleri de vardır.
Biz burada en meşhurlarını sayacağız: Her yerde en çok bulunan gül, katmerli kırmızı güldür. Rengi ve kokusu pek güzeldir.

Bundan başka: Beyaz gül, Sarı gül, Pembe gül, Menekşe gülü, Kanarya gülü, Şam gülü, Yabani gül, Tüylü gül, Sadberk gülü, Tarçın gülü, Kayısı gülü, Ateş gülü. Misk gülü gibi çeşitleri en ziyade tanınmış olanlarıdır.
Memleketimizde güller mayıs ayından itibaren açılmağa başlarlar.
İlâç olarak kullanılan, yeri çiçek kısmı ve burçu teşkil eden renkli yapracıklardır.
Güller konca halinde iken toplanırlarsa, hassaları daha fazla olur.
Toplandıktan sonra sıcak bir yerde veyahut özel bir fırında kurutulup saklanırlar. Karanlık, kapalı bir yerde muhafaza edilirse uzun müddet koku ve tesirlerini kaybetmezler. Gülün kokusu, içinde güzel esanslar mevcut olmasındandır.

Güllerden çıkarılan (Gülyağı), bundan dolayı gayet güzel kokuludur.
Yurdumuzda Isparta ve dolaylarında yetişen güllerden dünyanın en makbul gül yağları çıkarılır. Bu bakımdan gülyağlarımız, dünyanın her yerinde, pek büyük bir şöhret ve itibar kazanmıştır.
Gülyağı ve gül esansları krem, pudra, diş macunu, dudak boyası, saç suyu, gülsuyu, briyantin vesaire gibi parfümeri işlerinde pek ziyade kullanılırlar.

Evlerde gülden (Gül şurubu, gül şerbeti, gül reçeli) gibi nefis tatlılar ve içilecek maddeler yapmak mümkündür.
Hekimlikte en ziyade kırmızı gül kullanılır. Terkibinde (Tanin) denilen bir madde bulunduğu için peklik verir. 20 gram gül, bir litre suda çay gibi haşlanarak kahve fincanı ile, içilirse, sürgünü keser, bağırsaklara rahatlık verir. Bu su ile gargara yapılırsa boğazda bademcikler üzerinde hasıl olan iltihaplar ve nezleler çabucak iyi olurlar.
Gözlerde kanlanma ve nezle hallerinde, bu su ile göze banyo yapılmasının büyük fayda verdiği yazılmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir Yorum

  1. Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir