Yeni Konular

Güneş Nedir ve Sonsuz Enerji Kaynağı mı?

Güneş Nedir ve Sonsuz Enerji Kaynağı mı?
Güneş Nedir ve Sonsuz Enerji Kaynağı mı?

Güneşin Çapı 1.4 milyon km dir.Yaşı ise 5 milyar olduğu tahmin edilen , ışık ısı ve enerji kaynağıdır. Yapısının tamamına yakını  Helyum ve Hidrojen gazları oluşmaktadır. Hacmi dünyadan 1.3 milyon kat daha fazladır ve ağırlığı  dünyanın 332.000 katıdır. Dünyaya en yakın yıldızdır ve dünyadan uzaklığı 149.500.000 km?dir. Güneş kendi etrafında 70.000 km hızla hareket eder ve bir turunu 25 günde tamamlıyor.

Güneşte hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında büyük bir enerji ortaya çıkar. Saniye de 600 milyon ton hidrojen, helyuma dönüşmektedir. Bu dönüşüm sırasında kırmızımsı bir alev 15-20 bin km ilerler.Biz bu olayı güneş fırtınası diye adlandırıyoruz. Güneşin ısısı 6000 °C ve merkezindeki ısı ise 1.5 milyon °C tır. Güneş ışınları 8 dakikada yeryüzüne varmaktadır ve güneşin üç günde yaydığı enerji dünyadaki tüm enerjilerin toplamından fazladır.

Çoğu kişi Güneş’in bitmeyeceğini zanneder.Taa ki büyük sona kadar… Büyük sonun başlangıcı işte bu olabilir.Bilim insanları güneşin sıcaklıklarını araştırdıklarında şu sonucu bulmuşlardır. Güneş’in yüzey sıcaklığı yaklasik 6000 °C , merkez sıcaklığı ise en az 15 milyon derecedir.Dünya nasıl güneşten kopup soğudu ise güneşinde sonu birgün böyle olabilir.Sonuç olarak güneşimiz eriyor ve bir gün bu kaynakta  bitebilir.

Yazan:Emre SALMAN

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

9 yorumlar

 1. süperrrrrrrr

 2. bence çok yararlı 1 site

 3. çok güzel ama bu sitede dalga geçilmez

 4. umut berke alkış

  ben sınıfım için proje hazırlıyodum burdan yararlandım:)

 5. isimsiz sanneee

  bnce güneş bitmez …. ama yararlı bir site amahiç güzeldiel

 6. çok yararlı bir sit hyr güneş olmasın bn güneş i sevmiyorum

  adım:hande
  yaşım:8

 7. güzel bir site saoln

 8. çok işime yaradı

 9. Başlangıcı olan herşeyin bir sonu vardır.Başlangıcı ve sonu olmayan birtek ALLAH.’tır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir