Yeni Konular

Haberal ve Balbay için mahkeme tahliye talebini reddetti

Haberal ve Balbay için şok karar açıklandı İstanbul 13. Ceza Mahkemesi, CHP’den milletvekili seçilen, tutuklu Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın tahliye talebini reddetti.
Mahkeme kararı oy çokluğu ile aldı. Karara mahkeme başkanı Köksal Şengün muhalefet şerhi koydu.

GEREKÇELİ KARAR

Başkan Şengün ret kararına şu gerekçelerle katılmadı: “Kaçma, saklanma ve delilleri karartma ihtimali yok. Sebahat Tuncel kararı emsal olarak alınmalıdır.”

Haberal ve Balbay’a ret kararının gerekçeleri ise şöyle: ?Delillerin tamamen toplanmamış olması, dosyadaki belge ve raporlar, kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi, sanıkları isnat olunan suçlar, bir kısım sanıkların savunmalarının halen alınmamış olması, CMK 103. maddesindeki katalog suçlardan olması?

Kararda ayrıca sık sık Anayasa’nın 14. maddesine atıfta bulunuluyor. 14. maddenin içeriği genel anlamda “bölücülük” ve anayasal düzeni karşı eylemleri kapsıyor.

Yine gerekçeli kararda, sanıkların kaçma ihtimali olmadığı düşüncesinin de subjektif bir değerlendirme olduğu söyleniyor.

GAZETECİLER VE HUKUKÇULAR KARARI DEĞERLENDİRDİ

Kararı Habertürk ekranlarında değerlendiren Milliyet yazarı Taha Akyol ise kararı değerlendirirken iki yönlü düşünmek gerektiğinin altını çizdi. Akyol şunları söyledi: “Vekiller hakkında karar verilirken CMK’ya tabii ki bakılmalı. Kanunen delilleri karartma karartmama, kaçma gibi durumlar göz önünde bulundurulacaktuır. Ama bunun yanında vekil seçildikleri için yeni bir durum daha ortaya çıkmıştır. Bu kişiler parlemantoya gidecekler ve yasama organında çalışacaklardır. Siz bu insanları tutuklu halde tutmaya devam ederseniz halkın seçtiği vekillerin yasama çalışmalarını engellemiş olursunuz.”

ENGİN ALAN HAKKINDAKİ KARAR DA BUGÜN VERİLECEK

Balyoz Davası’ndan tutuklu yargılanan MHP milletvekili Engin Alan hakkındaki kararı ise İstanbul 10. ceza Mahkemesi verecek. Alan hakkındaki kararın da bugün verilmesi bekleniyor. Savcılık mahkemeye, Alan hakkındaki tahliye talebinin reddi konusunda görüş bildirmişti.

CHP MYK OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tahliye kararının ret edilmesi sonrasında olağanüstü toplandı. Toplantıda CHP MYK’nın karar sonrasında bir yol haritası belirlemesi bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay karar sonrası yaptığı ilk açıklamada kararın bir hukuk garabeti olduğunu söyledi. Altay, kararla birlikte milli iradeye ipotek koyulduğunu da belirtti.

CHP’nin hukukçu milletvekili Emine Ülker Tarhan ise kararı şöyle değerlendirdi: “Özel yetkili mahkemeler büyüklerine karşı rüştünü ispatladı. Karar hukuki değil siyasi bir karardı

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın