Yeni Konular

Hastalıklardan ve gripten nasıl korunuruz

Hastalıklardan ve gripten nasıl korunuruz
Hastalıklardan ve gripten nasıl korunuruz

Kasım ayı içinde havaların devamlı şekilde değişiyor.Gündüz güneş görürken akşam yağmur yağıyor.Sabah lodos varken hava yumuşak fakat  gece fırtına başlıyor ve poyraza çaviriyor. Havalar bir ısınıp bir soğuyor. Gün içinde deüişen bu ısı değişiklikleri pek çoğumuzu hasta ediyor.

Yurt genelinde sıcaklığın inip çıkması insan hayatını tehdit ediyor. Ani hava değişimleri insanların  adaptasyon mekanizmasını bozduğundan bunu önlemek için çare bulmalıyız. Sağlıklı kalmanın en güvenilir yolu ise dengeli beslenme ve doğru giyinmekten kaynaklanıyor.

Güne taze meyve suyu ile başlamak her zaman avantajlıdır. Tüketilmesi gereken gıdalar öncelikle doğal olmalı. C vitamini açısından zengin gıdalar ilk önerimiz. Güne yeşil ve sarı renkli meyvelerin taze sıkılmış sularıyla başlayabilirsiniz. Boğazınız acıyorsa ya da öksürüğünüz varsa bu içeceklere biraz bal koyabilirsiniz.Ayrıca doktorların tavsiyesi bol bol ılık su içilmelidir.

Evde ve işyerinde  bitki çayı tercih edilmelidir. Günün büyük bölümünü işyerinde geçiriyoruz.Eğer imkanımız varsa işyerinde yoksa ise evde hazırlayacağınız zencefil, kuşburnu, ıhlamur, papatya karışımını sıkça içmeliyiz.

Sabahları kahvaltı yapmak çok önemlidir.Keçiboynuzu pekmezi demir ve enerji kaynağıdırPekmez ve bal oldukça yararlıdır. Özellikle antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır. İçinde karışım maddesi olmayan organik olarak hazırlanmış keçiboynuzu pekmezi size sabahları hem enerji verir, hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hem de ekstra demir kaynağınız olur. Balı ise hazırladığınız bitki çaylarının içinde tatlandırıcı olarak ya da üst ve alt solunum yollarını yumuşatmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Günde en az 7-8 saat uyuyun. Sabah dinç kalkmak istiyorsanız, uyku sürenizin ve kalitesinin çok iyi olması gerekir. Unutmayın ki; vücut uyku sırasında dinlenir, enerji toplar ve yenilenir. Uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, diğer uyku bozuklukları, burun deviasyonundan kaynaklanan solunum problemleri gibi uyku kalitesini bozan problemlerin olmaması gerekir. Bu tür sorunlarınız varsa mutlaka uzman yardımı alın.

Akşam duşu sizi rahat bir uykuya, sabah duşu da güne hazırlar. Uyuduğunuz ortamın özellikleri de çok önemli. Çok sıcak, çok soğuk, nemli, tozlu, iyi havalandırılmamış ortamlar uyku kalitenizi düşürerek bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Her gün en az 1 saat odanızı havalandırın. Mutlaka uyku düzeninizi sağlamak için akşamları veya sabah kalktığınızda kan akışınızı hızlandırarak sizi zinde tutacak bir ılık duş almayı unutmayın.

Yoğun ve ani hava değişimi dönemlerinde C vitamini takviyesi alın. Kış mevsiminde özellikle B ve C vitaminleri mutlaka alınması gereken vitaminlerdir. En doğru olan bu vitaminlerin doğal yolla alınmasıdır. Sarı, yeşil ve kırmızı renkli meyvelerden bol bol tüketebilirsiniz. Yapılan bilimsel çalışmalar 1000 mg C vitaminini sadece meyvelerden alamayacağınızı gösteriyor. Hava değişimlerinin çok belirgin olduğu dönemlerde dışarıdan 1000-2000 mg civarında bir C vitamini desteği almak önemli.

Su vücudunuz için koruyucu bir kalkandır. Savunma sisteminizin güçlü olması, burun ve ağızdan başlayan giriş yollarının sağlam çalışmasına bağlıdır. Bu yollarda bulunan küçük savunma hücrelerinin temizlenmesi ve iyi çalışması bol su tüketilmesine bağlı. Ortalama 2-3 litre günlük su tüketimi çok önemli.

Yaşamın devamı için insan bedeninin belli bir derece olması gerekiyor. Bu ısı 36,5-37 derecedir. Isı, basınç, rüzgâr gibi dış hava koşullarının değişmesi vücudunuzdaki ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedeni olabilirler. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci düşebilir. Özellikle mevsim geçişleri ani hava değişikliklerinin yaşandığı dönemlerdir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

2 yorumlar

  1. busenur aygör

    MERHABA BEN ASLI DELİKKAYA BEN BUNA ÇOK KATILIYORUM BUSENUR DELİKTAŞ ADINA YAZIYORUM BENİM ARKADAŞIM 29 YAŞINDADIR ARKADAŞIMDA KATILIYOR.

  2. cccccccccccooooooooooookkkkkkkkkk iiyi şeyler vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir