Yeni Konular

Hipnoz Nedir Nasıl Yapılır

14-10-2015_220217Hipnoz yüzyıllar boyunca, bir çok toplumun büyük törenlerinde kullanıldı.Bugün bile, bazı dinsel topluluklar(özellikle vodu),bir inanmışlar grubunun tanrısal güçlerle bağlantı kurmasını sağlamak için bu kendinden geçme yönteminden yararlanır.

Batı Avrupa’da bu olay 1773’e doğru Franz Anton Mesmer adında bir Avusturyalı  hekim tarafından, ruhun manyetizması adıyla moda haline getirildi. Bu hekim her hastalığı tedavi bahanesiyle, gösterişler oturumlar düzenliyordu ve bu toplantılar, aslında gerçek bir tıbbi tedaviden çok, panayır gösterişlerini andırıyordu.

Sonradan ruhun manyetizması kuramı,hipnotizma adıyla,bilimsel olarak yeniden ele alındı. Frued’dan önce Fransız Charcot (1825-1893) akıl ve sinir hastalıklarının teşhiz ve tedavisinde bu yöntemi kullandı.

Hipnoz haline gelme durumu, hipnotizmacının kendine özgü niteliklerinden yararlanan büyüleme ve telkin teknikleriyle (sabit bakışlar, sözle telkin ve benzeri) yaratılır.Uyutulan yani hipnotize edilen kişi, ne kadar çabuk etkileniyorsa ve gerginlikten uzak biriyse o kadar kolay hipnoz haline girer. Hipnoz uykusunda üç evre görülür: Göz ve bakışın sabitleşmesi  veya göz kapaklarına bastırılarak sağlanan letarji; parlak ışık veya büyük gürültüyle sağlanan katalepsi; ve nihayet uyurgezerlik evreleri.

Böylece hipnoz olgusu hipnotizmacı bakımından bazı özel verileri, hipnotize edilen bakımından ise, bu işe çok iyi hazırlanmış bir psikolojik ortamı gerektirir. Ancak bu yolla, bazılarının mantıkla açıklanması zor olan sonuçlar elde edilir: bu kişiler hipnozu, en olmayacak emirlerle boğun eğdirmek sözgelimi acıya karşı duyarsızlık  sağlamak gibi yerlerde kullanırlar. Tıp, hipnozu ancak pek olağan üstü ve belirli durumlarda, özellikle nöropsikiyatride kullanır.Hastalara Hipnoz ile zayıflama ve hipnozla sigara bırakma gibi yöntemler kullanılmaktadır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir