Yeni Konular

Hz. Ali Kimdir Kısaca Hayatı

2015-06-19_152837Hz. Ali Kabe’nin içinde Mekke’de 599 yılında doğdu. Recep ayının 13. Gününde doğmuştur. Hz. Osman’ın annesi Esat kızı Fatime, babası peygamberimizin amcası Ebu Talib’tir. Hz. Muhammed o dönemler amcasıyla kalıyordu ve Hz. Ali doğduğunda peygamberimiz oradaydı. Ali ismini de peygamberimiz koydu.6 yaşında Hz. Muhammed onu kendi evine götürdü ve onu kendisi terbiye etti. Hz. Muhammed’in yanındaydı ve Hz. Hatice’den sonra müslüman olan ikinci kişiydi. Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatıma ile evlenmiştir. Hasan, Hüseyin, Ümmü Gülsüm, Zeyneb, Muhsin olmak üzere beş çocukları oldu.

Hz. Muhammed’in vefatında yanındaydı ve halife olarak Ebubekir seçildiğin de Hz. Ali de peygamberimizin hücresinde tekfin ile görevliydi. Peygamberimiz öldüğünde HZ. Ali 33 yaşındaydı.

Hz. Muhammed döneminde beraber savaşlara katıldılar. Ali’nin kılıcı sayesinde birçok savaş kazanıldı. Peygamberimiz birçok sözünde Hz Ali’nin kılıcından övgüyle bahsetmiştir. Hz. Ali dördüncü halifemizdir. Hz. Muhammed hicret ettiği o gece Hz. Ali’ye benim yatağıma yat demişti ve Hz. Ali bunu hemen kabul etmişti. Mekke’nin fethinde putları beraber kırdılar. Yüksek yerdeki putları kırmak için peygamberimiz eğildi Hz. Ali onun üstüne çıkarak yükseklerdeki putları kırdı. Uhud Savaşı’nda peygamberimizi korurken kılıcı kırılmış ve peygamberimiz kendi kılıcını Hz. Ali’ye vermiştir. Bu kılıcın adı Zülfikar’dır.

Hz. Osman’ın kim taraf öldürüldüğünü öğrenmek isteyen Muaviye Hz. Ali’ye bu konuda baskı yaptı. Hz. Ali zaman istedi ama Muaviye acele etti. Müslümanlar arasında bir sürü kan döküldü. Bu yüzden müslümanlar arasında tam anlamıyla bir birlik sağlanamadı.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir