Yeni Konular

İncir nasıl yetişir ve incirin faydaları

İncirİncir 8-10 m boyunda, yumuşak odunlu bir ağaçtır. Anayurdu Önasya ve Akdeniz dolaylarıdır. Taşlı ve kurak yerlerde yetişir. Çiçekleri bir evciklidir. Dişi ve erkek çiçekler tor­ba biçiminde bir çiçekliğin iç yüzü­ne dizilidir. Torbanın tepesinde, yani sapın tam karşısına gelen geniş tara­fında göz denen bir delik bulunur. Çiçekler döllendikten sonra çiçeklik gelişip etlenir ve ballanır.

Lop incir denen kurutmalık incirin tozlaşması çok ilgi çekicidir. Bu in­cirlerde erkek çiçekler güdük kalmış, dişi çiçekler gelişmiştir. Çiçektozla­rı kendiliğinden saçılıp dişi çiçekle­re ulaşamaz. Bu tozlaşma işini ilek sineği (Blastophaga psenes) sağlar.

İlek inciri denen yabanî incirlerde yaşayan bu sinek, incirin gözünden girer, yumurtlama iğnesini dişi çiçek­lerin dişicik borusuna sokarak yumurtalarını çiçeğin yumurtalığına bı­rakır. Ancak lop incirde dişicik bo­rusu oldukça uzundur. İlek sineği iğ­nesini bunun yumurtalığına kadar sokamayınca bırakıp ilek inciri ara­mağa koyulur; böyle böyle birçok in­ciri dolaşır, girip çıkarken üzerine bu­laşan çiçek tozlarını lop incirin dişi­cik tepesine bırakmış olur.

İlek sineği Türkiye’de yaşar. Ame­rikalılar üretmek için ilek sineğini Kaliforniya’ya götürdüler, ama aldık­ları sonuç pek başarılı olmadı.

İncirin Türkiye’deki üretim ve ihracatı

Türkiye’de yetişen incirlerin en önemlisi İzmir inciridir. Bunun da başlıca çeşitleri sarı lop incir, lop incir, kasaba ve bardacık inciridir. Türkiye’de 6 milyondan fazla incir ağacı vardır. Bunlardan yılda ortalama 200 000 ton yaş incir elde edilir. Her yıl ihraç edilen kuru incirse 30 000 ton dolayındadır.İncir yaş iken de çok yenen bir meyvedir.

İncirin insan sağlığı için faydaları

Taze ve özellikle kuru incirin yenilmesiyle yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. 40 gramlık incirde insanın günlük ihtiyacının yüzde 6’sını karşılayacak biçimde 244 mg potasyum, 53 mg kalsiyum ve 1.2 mg demir içerir.

C vitamini dışında bütün vitaminleri bünyesinde barındıran incirin kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı, ciltteki yaraların çabuk kapanması ve kemik hastalıkları ile kansızlığı önlediği belirtildi. Fiziki ve zihni zorlanmayı ortadan kaldıran incirin vücuda enerji ve güç sağladığı, astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda tedavi edici özellik taşıdığı dile getirildi. Ayrıca kabızlığı gideren incirin bağırsaklardan toksin maddelerinin atılmasına, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine faydalı olduğu da açıklandı

Aynı zamanda vücutta kimyevi reaksiyonlarla oluşan veya dışarıdan alınan zararlı maddeleri etkisiz hale getirerek, hücrelerin tahrip olmasını engelleyen antioksidan bakımından son derece zengindir. Kuru incirin ayrıca vücutta üretilemeyen ve kolesterolün düşürülmesinde, özellikle kalp, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması açısından çok önemli bir yere sahip omega-3 ve omega-6 adlı yağ asitlerini içerdiği için çok etkilidir.Ayrıca bilinen tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğine sahip İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler.incirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir.

       İNCİRİN HEMORİT VE SİĞİL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir. İncir, içerdiği ‘benzaldehit’ adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.Kuru incirden hazırlanan infüzyon, özellikle çocuklarda korkusuzca kullanılabilen etkili bir müshildir: Bunun için iki-üç kuru incir doğranır. Üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde 2-3 bardak içilir. Körpe incir yapraklarının sütü siğile karşı etkilidir: Bu etkiyi sağlamak için körpe incir yaprağından sızan süt siğile sürülür.Körpe incir yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan yara lapası, çıbanların olgunlaştırılması ve baş verip delinmesinde etkili olur.

Kurutulmuş incir yapraklarıyla hazırlanan dekoksiyon, hemoroit (basur) ve çıbanlara karşı etkilidir: Körpe incir yaprakları, havadar ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur. Bu yapraklar parçalanır. 2-3 tatlı kaşığı kurumuş yaprak bir bardak suda 30 dakika kadar kaynatılır. Böylece hazırlanan dekoksiyonla ıslatılan bez basur memesine sürülür ya da çıbanlara sarılır. Hemoroite karşı bu dekoksiyondan günde 2-3 bardak içilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

6 yorumlar

  1. Bahattin Aktaş

    incir gerçekten çok faydalı bir meyvaymış

  2. bnce incir yetiştirmek o kadarda kolay bir iş değildir

  3. savaş ordusu nun lideri

    onebe onun icin ordumla dünyayı yok edecem

  4. Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

  5. Cialis Ipertensione Controindicazioni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir