Yeni Konular

İnternet Bağlantı Çeşitleri

İnternet Bağlantı Çeşitleri
İnternet Bağlantı Çeşitleri

İnternet Bağlantı Çeşitleri ülkemizin internetle tanışmasından bu yana birçok değişime uğramış, gelişme göstermiştir. İlk olarak 1986 yılında Ege Üniversitesi aracılığıyla Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Ağı “TÜVEKA” kuruldu. Bu ağın servis sağlayıcısı BITNET ve EARN ortaklığıydı. Beş yıl bu Ağ kullanıldı ve 1991 yılında yerli servis sağlayıcı projesi kapsamında ODTÜ ve TÜBİTAK “TR-NET”  adıyla yeni ağ çalışması başlatıldı. 1992 yılında yine bu proje ile Hollanda’ya bağlantı gerçekleştirildi. Projenin olumlu sonuç vermesiyle PTT üzerinden kiralanmış ilk hat bağlantısı ile 12 Nisan 1993’te Ankara – Washington arası bağlantı sağlanmış oldu. Bu bağlantının hızı 64 Kbit olmasına karşın ülkemizde İnternet Bağlantısının dönüm noktası olmuştur.

İnternet Bağlantısı ülkemizdeki teknoloji çağının adeta uçarcasına ilerlediği ve bilgisayar dünyasının her geçen gün biraz daha genişlemeye devam etmesiyle beraber mevcut bağlantı çeşitlerinin bir yere kadar hızlı bağlantıya izin verir hale geldi. Yani birçok internet erişim noktasında “Ama bu donuyor.” Şeklinde şikayetler artmaya başladı. İnternet bağlantısının sağlamış olduğu kolaylıkların artmasıyla beraber, ilk başlarda sadece Üniversite ve Devlet Kurumlarında bulunan internet ağ yapısı ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Tabii bu konuda Web sitelerinin her geçen gün daha çok alan adlarına sahip olmaları, birçok medya ve görsel içeriğe izin vermeleri, mail ve sosyal paylaşım alışkanlıklarının gelişmesi de alt yapıyı zorunlu değişimlere götürdü. Bağlantı hızlarındaki artış başlarda kullanıcılar için ilk dönemlerde dudak uçuklatan rakamlara ulaşmasına rağmen teknolojik gelişmelerin daha az maliyetli altyapıların yaygınlaşmasıyla beraber internet günümüzde her eve kadar ulaşmış oldu. Bu bağlantı şekillerini ele alacak olursak; Dial-Up, ISDN, ADSL, KabloNET, FİBER, GPRS, UMTS, HSDPA olarak sayabiliriz. Gelelim bu bağlantıları anlamlandırmaya.

İnternet Bağlantısının ülkemizdeki atası olarak kabul edilen Dial-Up yani namı diğer “Çevirmeli Bağlantı”. Birçok kullanıcının tanıştığı dönemde “Bilgisayar bi yeri arıyor, sessiz ol bakalım kimse çıkacak mı?” tarzında cümle kurulmasına maruz kalmış adı üzerinde çevirmeli bağlantıdır. Yani Türk Telekom Servis Sağlayıcısına telefon hattınızın bağlı olduğu modem vasıtasıyla özel bir erişim numarası çevrilerek ulaşılan ve kullanıcı adı, şifre girilerek erişim sağlanan bağlantıdır. Tabii şifreniz doğru olsa iyi olur yoksa ertesi gün mesai başlama saatinde Telekom önünde bekler halde bulabilirsiniz kendinizi. Bağlı kaldığınız sürece faturalandırılan ve aynı anda telefonu kullanmadığınız bu bağlantı 28Kbit, 33Kbit ve 56Kbit hızlarına sahiptir. Tarifenize göre değişen hızınız faturanıza yansır ve kopma durumlarında internet keyfiniz sınırlı hale gelebilir ya da Telekom’a yakın bir yere taşınarak sorunsuz bağlanabilirsiniz. ISDN “Integrated Services Digital Network” bağlantı ,  internetinizin tamamen uydu vasıtasıyla sağlanması teknolojisine verilen addır. Çok üst seviye indirme hızları sağlayabilen, her yerde kurulumu sağlanabilen bu bağlantı şekli günümüzde çok maliyetli ve henüz çok fazla yaygınlaşan bir hizmet olmamakla beraber kötü hava şartlarından da etkilenebiliyor olması henüz yeni ve geliştirilebilir dönemde olduğu anlamına geliyor.

İnternet Bağlantısının gelişmesinde en önemli rolü şüphesiz ADSL bağlantı şekli oynamaktadır. ADSL “Asymmetric Digital Subscriber Line” aslında DSL bağlantı ailesinin bir bireyidir ve birçok farklı yapı, hız ve iletişim protokolünde çalışan çeşidi vardır. Telefon altyapısı kullanılarak ses, görüntü ve veri iletişimi aynı anda sağlayan harici modem teknolojisi de denilebilir. Sayısal verileme mantığına göre çalışan bu bağlantı şekli maliyetine göre daha iyi bir verime ulaşılması sonucu günümüzün en çok tercih edilen İnternet Bağlantı Çeşididir. Sadece bir servis sağlayıcı tarafından destek verilmesi en büyük dezavantaj olmasının yanında GDSL, VDSL, HDSL, SDSL gibi birçok kendi içinde sunucu bulunduran kuruluş ve ticari kesim için çözümleri vardır. Bu bağlantı şeklinin mantığına uygun olarak da yerel birçok santral teknolojisinde Sayısal Santral altyapısına zorunlu geçiş yapılmıştır.

İnternet Bağlantı Çeşidinin genelde Büyük Şehir gibi merkezi yerlerde hızla yaygınlaşan KabloNET olarak bilinen bağlantı şekli, Kablolu TV ile aynı hat üzerinden erişim sağlamaktadır. Donanım gereksinimi olarak Ethernet Kartı ve bağlantı yapısına özel Modem yeterli olucaktır. 40 Mbit hızlara ulaşılmasına imkan sağlayan bu bağlantı şekli birçok servis sağlayıcının hizmet vermesi ve yaygınlaşan altyapı sayesinde gün geçtikçe daha çok kullanıcıya ulaşmaktadır. Fiber Bağlantı şeklide tamamen üst seviye bir hız sağlayan ve Fiber Optik Kablo altyapısı sayesinde tam anlamıyla ışık hızında gerçekleşen bir bağlantı şeklidir. Günümüzün en hızlı internet bağlantı şeklidir. Gün geçtikçe bağlantı maliyetlerinin düşmesi yine KabloNET bağlantısı gibi daha çok internet kullanıcısına ulaşacaktır. GPRS “General Packet Radio Service” bağlantı şekli cep telefonu şebekeleri üzerinden veri alış verişi sağlayan teknolojidir. Kullanılmaya başlandığı günden beri yüksek maliyetinin koruyan bu bağlantı şekli, teknolojisine izin veren cep telefonlar sayesinde iletişim sağlanabilmekte ve hız açısından bir süre daha gelişmesi gereken bir bağlantı şekli olarak görülmektedir.

İnternet Bağlantı Çeşitlerinden UMTS “Universal Mobile Technology System” yani 3G olarak bilinen teknolojiyle GSM teknolojinin bileşkesi de denilebilir. Taşınabilir modemler ve GSM servis sağlayıcıları üzerinden yapılan iletişim protokolleri sayesinde taşınabilir bilgisayar ve telefon teknolojileri telefon şebekesine ulaşılabilen her yerden 2 Mbit hıza ulaşan internet bağlantısı imkanı sunarlar. HSDPA “High Speed Downlink Pocket Access” bağlantı şekli ise Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme Erişimi olarak bilinen 3G bağlantı standardından daha hızlı bir bağlantı şeklini ifade eder. Teknolojinin mobil cihazlar tarafından destek verilebilmesi sayesinde yüksek hızlı bir mobil internet erişimi sağlanmış olur.

Hangi bağlantı şeklini kullanacağımız genellikle maliyet/etkin durumuna bağlı olarak değişeceği kesin olmakla beraber her geçen gün “online olma” gereksinimi hayatımızın en önemli alışkanlıkları arasında yerini almaktadır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir Yorum

  1. Hello. And Bye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir