Yeni Konular

Jupiter deki Dünya Büyüklüğündeki Çarpışma Fotoğrafları

Avustralyalı amatör astronom Anthony Wesley tarafından 19 Temmuz tarihinde  Jüpiter üzerinde Dünya Büyüklüğünde bir  iz bırakmasına sebep  olan bir çarpışmayı keşfetti.

Avustralyalı amatör astronom Anthony Wesley, teleskobuyla Jüpiter’deki kıyamet anını yakaladı. Canberra şehrinin Murrumbateman Köyü’ndeki küçük gözlemevinde Jüpiter’i gözlemleyen Wesley, güneş sisteminin en büyük gezegenine dünya büyüklüğündeki bir göktaşı ya da kuyruklu yıldızın çarpmış olduğunu gözlemledi.Çekilen resimlerle de bu çarpmadan sonra Jupiterdeki izleri görüntüledi. Bu çarpan cisim kuyrukluyıldız ya da asteroit olduğu tahmin ediliyor.

Amerikan Uzay Kurumu Nasa internet sitesinden bu olayı doğruladı. Nasa  Kızılötesi Teleskopu ile çektiği Fotoğrafta Da, Güneş Sistemi’nin En Büyük Gezegeni olan Jupiterin Güney Kutup Bölgesindeki Dev Çarpışmanın etkisiyle Koyu Renkli çarpma  İzi Görülüyor.

Resimde görülen çukur daire için bilim adamları, üst atmosferde ve amonyak gaz tespit edildi ilave olarak emisyon ile üst troposfer bir ısınma parlak parçacık olduğunu söylediler.

Daha önce de Jupiter’e Shomaker-Levy 9 Kuyrukluyıldızından Kopan 21 Parça Temmuz 1994’te çarparak iz bırakmıştı.Jupitere 15 yıldan beri ilk defa bir cisim çarpıyor.

Fotoğrafları çeken amatör araştırmacıların bu resimler ile ilgili yorumları şu şekilde olmuştur

22 Temmuz saat 13.30 da Mauna Kea’daki Gemini Kuzey teleskobu ile orta-kızılötesi dalga boyunda çekilen bui resimde çarpışma bölgesi Jüpiter diskinin alt ortasında bulunan parlak sarı bölgededir.

Yukarıdaki resim birincisi mavi renkli 8,7 mikron diğeri ise sarı renkli 9,7 mikron dalga boylarında çekilmiş iki resmin üstüste bindirilmesi ile elde edilmiştir. Gemini’nin mükemmel kaliteli fotoğrafı ile görüntülenen çarpışma bölgesinin morfolojisinin 1994 de Jüpitere çarpan daha büyük bir kuyruklu yıldız olan Shoemaker-Levy 9’un çarpışma bölgesini andırdığı ortaya çıkmıştır.

Michelle spektrografı(tayfçeker) / görüntüleyicisi ile alınmış Gemini resimleri 7 farklı orta-kızılötesi dalga boyunda çekilerek birleştirilmiş resimlerden oluşmaktadır, Alaska Üniversitesinden Travis Rector tarafından iki resim(8.7 ve 9.7 micron dalga boyunda) ters renkte bir son resim oluşturmak için renkli bir kompozit resim oluşturularak birleştirilmiştir. 8 – 18 micron dalga boylarında çekilen Gemini resimlerinin tamamı kullanılarak, araştırma ekibi, sıcaklık etkilerini , amonyum fazlalığını ve üst atmosferdeki aerosol içeriğini çözümleyebilecektir. Eski ve sonradan gelecek başka resimleride inceleyerek ekip, Jüpiterin güçlü rüzgarları bu yapıyı dağıtmadan evvel evrimi hakkında bilgi edinmeyi beklemektedirler.

İşte jupiter’deki çarpışma sonrası resimleri:

2438_m 2_jupiter_pia18469.adapt.1190.1 background

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir Yorum

  1. fotoğraflar güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir