Yeni Konular

Kabızlık – Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Kabızlık
Kabızlık

Kabızlık

Kabızlık, modern yaşamda sık kaşımıza çıkan bir durumdur. Genellikle hatalı beslenme sonucu olmakla beraber bazen de genetik veya psikolojik kökenli meydana gelebilir. Son yıllarda özellikle stres altında atıştırmanın artmasıyla ve fazla kırmızı et tüketimiyle bağırsaklarda aşırı yükleme olur.Lifli ve posalı gıdaların tüketimi azalırken, rafine edilmiş

3 beyaz yüklü gıdaların ve asitli içeklerin tüketiminin artması bunun yanında hareketliliğin azalmasından dolayı kabızlık vakalarında artış görülmektedir.

Kabızlığa gideren bitki çayları nelerdir?

Rezene ve sinameki bağırsak çalıştırma konusunda en çok tercih edilen çaylardır. Ancak sinameki uzun süre tek başına içildiğinde, yanlış dem ve miktar ayarı yapıldığında, belirli bir süre sonra bağırsak yüzeyindeki bazı oluşumları olumsuz etkileyip bağırsaklarda problemlere yol açabilir.

Bu nedenle sinamekiyi tek başına tüketmek yerine rezeneyle karıştırıp içmek daha uygundur. Tek başına içilen sinamekinin karın ağrısı ve gaz yaptığı da bilinir.

Kabızlık için beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler

En önemli konu bol su tüketmektir. Ilık ya da sıcak olarak tercih etmeniz gerek su, yaz aylarında 2.5 normal zamanda en az 2 litre olmalıdır. Kepekli ürünler, kabuklu pirinç gibi çeperleriyle yenen gıdalar bağırsak dostudur. Çavdar ve çavdarlı ürünler de bu konuda katkıda bulunurlar. Bundan başka mercimek, fasulye, nohut ve börülce gibi gıdaları da kabızlık sorunundan kurtulmak için tüketmenizi öneririz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir