Yeni Konular

Kanal İstanbul nereden geçiyor video izle

Başbakan Tayyip Erdoğan “çılgın” Kanalİstanbul Projesi’ni açıkladı, bölgenin kimyası değişti. Güzergahın açıklanmamasına rağmen, henüz satışlar değil ama satılık arazi ilanları patladı. Dönümü 20 bin lira olan tarlaların fiyatı da 100 bin liraya kadar fırladı. Özellikle Silivri’de konuşulan tek konu Kanalİstanbul oldu. Kanlİstanbulun güzergahı ise Çatalca dana başlayıp Silivri Kılıçlı seymen ve Kınalı arasında olması planlanıyor.Evlerde ve kahvelerde makineler alındı, hesaplar yapılmaya başlandı. 24 saat geçmeden de ilanlar coştu, emlakçıların telefonları susmak bilmedi. İnternette verilen ilanlarda mutlaka “çılgın” bir vurgu yapıldı. İşte ilanlara yansıyan çılgın beklentiler:


‘PARİS GİBİ OLACAĞIZ’
Bayram yapan Silivri’deki birçok köyün muhtarı da, halkın sözcüsü oldu! “Başbakanımız Çılgın Proje dediğinde, bu kadar çılgın bir projeyi hiç beklemiyorduk” diyen muhtarlar, Silivri’nin yeni Paris olacağını savundu. Bölgedeki herkes kesesinin kabaracağını düşünürken “Bir karış toprak vermem” diyenler de çoktu! Bazı arazi sahipleri, “Boğazdan yalı verseler evimi, arsamı satmam” diye konuştu.

FİNANSÖR YENİ ŞEHİR
Projenin finansörü de yine kanalın hemen çevresinde kurulacak yeni şehir olacak. Hazırlanan planlarda yeni kentin gelişim seyrine ilişkin düzenlemeler de yeraldı. Buna göre 3. köprü ile direkt bağlanacak olan yeni şehir, üzerinde kruvaziyer limanı, dev teknoloji üssü, dev golf sahası, lüks ticaret, konut ve hizmet alanları gibi çevreye uyumlu mega projelerden oluşacak. Uluslararası ulaşımın hızlı ve konforlu sağlanabilmesi için deniz kıyısına bir havalimanı inşa edilecek. 100 milyar dolarlık (150 milyar TL) yatırımın öngörüldüğü şehir ve kanal projesiyle ilgili bütçe, özel teşebbüs eliyle karşılanacak. Körfez sermayesinin ilgilendiği yeni yatırım alanında hazineye ait bin 900 hektarlık arazinin satılarak kanal projesine finansman sağlanması öngörülüyor. Bölgede bu şekilde turist ve çalışan yoğunluğu da artacak.

UZAYDAN GÖRÜLECEK
Kente yeni soluk getirecek olan proje, şehrin uzaydan görünümü de değiştirecek. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Cankut Örmeci, 50 kilometre uzunluğunda 150 metre genişliğindeki kanalın uzaydan çıplak gözle görülebileceğini söyledi. Örmeci, şu bilgileri verdi: “Uydu cihazlarıyla kanal çok rahatlıkla görülebilir. Çıplak gözle de görülebileceğini tahmin ediyorum. Nasıl İstanbul Boğazı, Süveyş Kanalı, Panama Kanalı görülüyorsa Kanalistanbul da görülebilir.” Bu arada, proje, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve “İstanbul’un Anayasası” olarak bilinen planlara, etüd ve yer tespitinin ardından ancak 2 yıl sonra girecek.

FACEBOOK
Çılgın proje, facebook’un 1 numaralı gündemi oldu:
Korkusuz Başbakandan korkusuz proje…
Tarihin en büyük projesine imza atılacak. Kıskananlar çatlasın.
Kanal İstanbul projesinin başına ÖSYM Başkanı geçsin…
Çılgın Proje çılgın İstanbul’a yakışırdı. Artık Ada sakini oluyorum.
Sessiz ve derinde yükselen bir ülke Türkiye. Avrupa’yı kıskandıracak.
Türkiye, Nihat Doğan’ın Çılgın Proje hakkındaki yorumlarını merak ediyor.

FİKRİM FİRARDA!
Projeye bir “sahip” de Çanakkale’den çıktı. Gökçeada’da organik tarım yapan emekli inşaat mühendisi Nusret Avcı (70) ‘Kanalİstanbul’ fikrinin kendisine ait olduğunu iddia etti. Avcı, “1991’de ben bunu anlatmıştım” dedi. Projenin kendilerine ait olduğunu savunan SP lideri Mustafa Kamalak ise “Bu çılgın proje değildir, çalgın projedir” dedi

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir