Yeni Konular

Kedi Eğitimi

Kedi Eğitimi Evet kedi eğitimi dediğimde “kedi eğitilir mi? ” Dediğinizi duyar gibiyim .
Ama biraz sabır ve yeteri kadar çaba ile bir köpek kadar olmasa da bazı temel eğitimleri verebilirsiniz.
Öncesinde bu kadar asi olduklarını bende bilmezdim ama Maviş’im ile tanışınca herşey değişti.
İlk olarak oturma eğitiminden başlayabilirsiniz. Bunun için gerekler ; en sevdiği ödül maması ve biraz sabır .

 

Önce mamayı kedinizin kafasının üstünde tutmalısınız ve ismini söyleyerek otur demelisiniz ve her başarılı harakette mutlaka ödüllendirmelisiniz ki oturma eylemini her yaptığında mama vereceğinizi düşünsün .Ve mutlaka hergün tekrarlamalısınız ve bu komutu öğrenmeden başka komuta geçmemelisiniz.
Eğer kediniz oturma eğitimini başarılı tamamladıysa ozaman yatma eğitimine geçebiliriz.
Bu eğitimimizde de aynı işlemi yapıyoruz yalnız bu sefer mamamızı kedimizin başının üstüne değil de önüne doğru tutuyoruz ve yat konutunu veriyoruz kedimiz bu komuta uyana kadar hergün tekrarlıyoruz ve mutlaka her başarılı denemede ödüllendiriyoruz.
Eminim biraz sabır ve sevgi ile sizbu komutları daha da çeşitlendirebilirsiniz.

Kedi Eğitimi Nasıl Olmalı
Kedi Eğitimi Nasıl Verilir

Kedime Nasıl Tuvalet Eğitimi Verebilirim?

Kedi eğitimden kaçsa da ve hatta eğitim ve kedi birbirine ters kavramlar benzerinde gözükse de, sevinçli bir birliktelik amaçlı şansımızı denemekte yarar var. Kediyi öbür evcil hayvanlardan ayıran ve bizi kendilerine hayran bırakan en mühim özelliği bağımsızlığı olsa da, bu onu eğitmemize mani değildir. Elbet ki eğitim derken köpekte meydana geldiği benzeri otur, kalk, getir benzeri komutları kedimizin mahaline getirmesini bekleyivermek saflık olacaktır. Kedi eğitiminde basit emelimiz , ona bir birşeyler yaptırmak değil mümkün berbat alışkanlıkların önüne geçmek olacaktır. Bunu sağlamak içinse, bir aslan terbiyecisinden daha çok sabra, vakte ve talihe ihtiyacımız olacaktır. Sabır, süre tamam da baht nedir diye soracak olursanız, değme kuşun eti yenmediği benzeri değme kedinin eğitilemeyeceği gerçeğini bilmeniz gerekir. Yalnızca siz arzu ediyorsunuz diye kedinizi eğitemezsiniz. En az sizin civarı kedinizin de bunun amaçlı istekli olması gerekir. Bu Benzeri kedi var mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim ama değme şeye nazaran , enbaşta söylediğim benzeri olarak bahtınızı denemekte yarar var ancak garanti olur diye de birşey diyemiyorum.

18-09-2015_223416

Yavru kedicilerin gözünü korkutmamak amaçlı , kedi kursu benzeri zor bir konuya en kolayından başlamakta yarar var. Esasında birçoğumuzun bildiği benzeri bu gibi bir eğitime kedimizin gereksinimi yoktur. Kediler bu kursu , doğumlarını takiben en yüksek 6-7 hafta içerisinde annelerinden alırlar ve bize yapacak bir birşey kalmaz. Esasen kedici olmayan normal vatandaşlar amaçlı , kediyi tercih etmemizin en akılcı sebebi de budur. Bu sözümden kedilere bakmamız amaçlı yabancı akılcı ne sebeple yokmuş benzeri bir mana çıkabilir ama gerçek sevgide mantık aranmaz.

18-09-2015_223315
İşin felsefi bölümünü bırakalım ve gerçek konumuzdan devam edelim yani kedi meselesinden… Nadir olsa da bir takım kediler tuvalet eğitimini almamış olabilirler. Bunun basit sebebi annelerinden çok minik yaşta boşanmış olmalarıdır. Bu Gibi bir vaziyetle karşılaştığınızda önce yapacağınız birşey , ona kedi kumunu koyduğumuz tuvalet kabının yerini göstermek olmalıdır. Bu mekanı bir defa belirleyin ve yerini zaruri olmadıkça değiştirmeyin. Burası çok göz önünde olmamalıdır. Kedilerde bizim benzeri bu ihtiyaçlarını giderirken tek olmak isterler. Kediniz kumla önce karşılaştığında elinizle kumu eşeleme hareketi inşa ederek ona burayı tuvalet amaçlı sıkması gerektiğinin işaretini verebilirsiniz. Genellikle bir defa tecrübeyle bu eğitim tamamlanmış olacaktır. Ardından kumunun gündelik temizliği ve kum kabının haftalık dezenfeksiyonunu uygulamak dışarısında özel bir işleme sebep kalmayacaktır. Kediler yeniden bizim benzeri , bu özel yerin her süre temiz olmasını beklerler. Ansızın pek kedimiz varsa herkes amaçlı ayrı kap kullanmakta yarar vardır. Bu konuda kediler çoğu şeyde meydana geldiği benzeri paylaşımcı değildir.
Kullandığınız kumun markasını da değiştirmemenizde yarar olacaktır.

18-09-2015_223514
Birçok kedi bundan hoşlanmaz. Zaruri kalırsak eskiyen ile yeniyi karıştırarak bu geçiş dönemini meselesiz atlatabiliriz. Nihai olarak bir takım kediler vardır ki hakikaten çoğu insan benzeri hareketler ederler. Bu kediler insan amaçlı tasarım edilmiş tuvaletleri mükemmel kullanabilirler. Askerliğini yapmış çok Türk erkeği amaçlı , bu çoğu insan benzeri kelimesi pek iyimser gelebilir ama bir takım kediler bu konuyla alakalı benzersiz derecede yetenekliler. Bunun eğitimini ne türlü aldıklarını tam anlamıyla çözemedimse de, bu zeki kedilerin sahiplerini taklit ettiklerini düşünmekteyim.  Ne var ki unutmayınız her süre isteğiniz yere ihtiyacını yapmayabilir. Bilhassa lavabo ve küvetler de bu iş amaçlı kedilerce kullanılabiliyor. Çok sağlıklı olmasa bile bu kurs sizi hatırı sayılır kum masrafından kurtaracaktır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir