Yeni Konular

Kenelerden yeni kurtulma çaresi keneleri kısırlaştırma

KeneBaşlatılan bu yeni Projeyle göre kısırlaştırılan erkek kenelerle çiftleşen KKKA virüsü taşıyan dişi kenelerin yumurtalarından canlı yavru çıkmamasına dayanıyor.Bu şekilde  kene sayısının kontrol edilmesi planlanıyor.Kene kısırlaştırma projesini ,Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezindeki bilim adamları uygulamaya aldılar.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesinin desteği ile  2 yıldır sürdürülen projenin amacı  KKKA virüsü taşıyan erkek kenelerin, gama radyasyon ışınları verilerek kısırlaştırılmasına uğraşılıyor.

Dozun fazla verilmesi halinde kenenin öldüğünü, az verilmesi durumunda da kenenin kısırlaşmıyor.Uygun dozu bulmak için çalıştıklarını ifade eden yetkililer, projenin 2010 yılında bitirileceğini açıkladılar .Laboratuvar sonuçlarının olumlu sonuçlanması halinde, bunun dünyada bir ilk olacağı bildirildi.

kenelerin, kan emmeye başladığı dönem yani aktif ömürleri yaklaşık 5 ay sürüyor. Dişi keneler bu 5 ay süresince 7 ile 10 bin arasında yumurta bırakıyor.Yaşadıkları süre içinde sadece bir kez yumurtluyorlar.Bunlar da kontrol altına alınınca yumurtaları döllenemeyecek ve üremeleri engellenecek.Deneylerde kullanılan erkek kenelerin laboratuvarda üretilen steril yani herhangi bir hastalık taşımayan keneler.

Kenelerin, canlılar üzerinde kalma süreleri 15 gündür.Yılın 350 gününü ya toprak altında, ya duvar çatlaklarında uyku halinde geçirirler.Prof. Dr. Karaer, ”Kenelerin kan emmediği süre içinde nerelerde bulunduğu tespit edilirse ki orada hareketsizdir ve korunmasızdır. İşte oralarda imha işlemleri daha rahat yapılabilir” dedi

KKKA virüsü taşıyan kenelerin daha çok Temmuz-Ağustos aylarında aktif hale geldiğini söyleyen Prof. Dr. Karaer, ”Çünkü gece-gündüz arası sıcaklık farkı azaldı. Yağmurlu geçen günlerin ardından havalar ısınmaya başlamasıyla önümüzdeki 2 ay içinde kene aktiviteleri artacak. Buna bağlı olarak KKKA vakalarında artış yaşanabilir” dedi.

2009 yılında 1 Ocak-24 Temmuz tarihleri arasında resmi kayıtlara göre Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı saptanan toplam 969 kişiden 45’i yaşamını yitirdi. Türkiye’de her gün ortalama 4 kişiye KKKA hastalığı teşhisi konuluyor ve istatistiklere göre 4 günde 1 kişi keneden bulaşan virüs nedeniyle yaşamını yitiriyor

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir Yorum

 1. First off I would like to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to
  15 minutes are generally wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Many thanks!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir