Yeni Konular
Anasayfa / Eğitim - Bilgi / Biyografiler - Ünlüler / Lester Willis Young Kimdir

Lester Willis Young Kimdir

2015-04-13_223208Lester Willis Young Kimdir

(Doğumu : 27 Ağustos 1909, Woodville, Mississippi – Ölümü : 15 Mart 1959, New York kenti, ABD), ABD’li tenor saksofoncu.

 

 

Caz dünyasına 1930’ların ortalarında Missouri’nin Kansas kentinde Count Basie’nin topluluğuyla katılmış, doğaçlama konusundaki yaklaşımıyla modern solo anlayışına bazı temel katkılarda bulunmuştur.

Lester Willis Young Kimdir
Lester Willis Young Kimdir

Saksofonda dönemin alışılmış hızlı vibratolu, dolgun, koyu ve boğuk sesi yerine ağır vibratolu, duru ve hafif renkli tonlan kullanmayı seçti. Doğaçlamalarıyla yarattığı canlı, ritmik duygu 1930’larda cazın alışılmış etkisinden çok daha yumuşak ve zarifti. Müzik cümleleri akıcı, mantıklı ve çok melodikti.

Lester Willis Young Biyografisi
Lester Willis Young Biyografisi

Charlie Parker, Stan Getz ve John Coltrane gibi birbirinden çok değişik caz sanatçıları tarafından beğenilmesi üslubunun yaygın etkisini kanıtlıyordu. Batı. kıyısının cool jazz üslubu büyük ölçüde Lester Young’ın yaklaşımından gelişti; birçok saksofoncunun notası notasına onun müzik cümlelerini çaldıkları görüldü.

Lester Willis Young Fotoğrafı
Lester Willis Young Fotoğrafı

Saksofoncu olarak büyük önem taşıyan Young şarkıcı Billie Holiday tarafından tenor saksofoncuların başkanı (president) olarak nitelendi ve kısaca Pres (ya da Prez) lakabıyla anıldı. Yaşam öyküsü Lewis R. Porter’ın Lester Young (1981) adlı kitabına konu oldu.

Lester Willis Young Fotoğrafı Radyoda iken
Lester Willis Young Fotoğrafı Radyoda iken

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Mencius ve Felsefesi

Mencius ve Felsefesi

Mencius MÖ 372-289 yılları arasında bugünkü Shandong Eyaleti sınırları içerisinde yer alan Zou bölgesinde yaşadı.Babasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir