Yeni Konular

Marmara Denizinde Turizmin Gözdesi Avşa Adası (Türkeli adası)

Avsa-Adasi-Turkeli-AdasiMarmara denizinde Marmara takımadalarına bağlı bir adadır.Adadaki Türkeli ve Yiğitler köyleri Balıkesir ilinin Erdek ilçesi Marmara adasına bağlıdır.Yüzölçümü 20,6 km2 dir.Kıyılarının toplam uzunluğu 27,5 km dir.Adanın kuzeyinde Ekinlik Adası ,kuzeydoğusunda Marmara Adası ,doğusunda ise Koyun Adası ve Paşalimanı Adası bulunur.

Avşa adası genelde basık görünümlü,alçak bir adadır,En yüksek noktası 191metrelik Aliler Tepesidir.Adanın kuzey ve kuzeydoğusu yüksektir.Kuzey ve doğu bölümü genellikle denize dik inen kayalık bir görünümdedir.Alçak batı kıyılarında ise oldukça geniş ve çok sayıda turist çeken kumsallar bulunur.

Türkeli adlı yerleşim merkezi kuzeydoğu ve güneybatı kıyılarına kadar yayılmıştır.Burada yazlık evler,turistik tesisler,ve pansiyonlar vardır.Adanın doğu ve güneydoğu kıyılarındaki Yiğitler (Araplar) köyü ise,adanın ikinci büyük plajını oluşturur.Burada da çeşitli tesisler bulunur.

Doğal bitki örtüsü bakımından çıplak denilebilecek kadar boş olan adanın yalnızca güneybatısında seyrek makiler vardır.Ama oldukça geniş alanlara yayılan v e genellikle adanın güney bölümünde toplanan üzüm bağları adaya ayrı bir yeşil görünüm kazandırır.Turizmin yanı sıra şarapçılığıyla da ünlü olan adada Avşa,Bortaçina ve Yiğitler şarabı üretilir.

Avşa adasında en önemli ekonomik etkinlik turizmdir.Yazın binlerce turistin geldiği adada nüfus 15-20 kat artar.Avşa adasına Deniz otobüsü ve feribot ve özel teknelerle ulaşmak mümkündür.Yerli halk turizm dışında balıkçılık,bağcılık ve şarapçılık ile uğraşır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

2 yorumlar

  1. Avşa adası ile ilgili güncel konu ve haberler için adres öneriyorum ayrıca sitede en güzel avşa resimleri ve konaklama mekanları yer alıyor.

  2. Bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir