Yeni Konular

Marmara Denizi Zehirli Denizanası İstilasına Uğradı

Yaz geldi Marmara da denize girenler dikkat. Marmara Denizi zehirli deniz anaları istilasına uğradı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alparslan, Çanakkale’de görülmeye başlayan denizanalarının olduğu  yerlerde denize girilmemesi gerektiğini söyledi. Mürefte sahillerinde görülen deniz analarının, değişik çok farklı ve büyük olduğunu belirtti.

Çanakkale’den sonra İzmit Körfezi ve Tekirdağ kıyılarında görülen denizanalarının zehirli ‘Pusa Denizanası’ olduklarını belirten Alparslan, “Zehirli denizanaları olmaları özelliğinden dolayı bunlara, kesinlikle elimizi, yüzümüzü özellikle de üreme organlarımızın olduğu bölgeler ve gözler kesinlikle uzak tutulmalıdır. Yoksa  gözlerde körlüğe sebep olabilecek  yoğun zehire sahiptirler. Ölüsünün bile vücudumuza temas etmesi halinde şunları yapabiliriz. Önce sirke ve amonyak ile bu yaraların olduğu yer temizlemeliyiz. Kesinlikle o bölge tatlı su ile yıkanmamalı. Esasında planktonik canlılardır. Bunlar çok büyük  boyutlarda olabilir, özellikle derin bölgelerde 42 metre uzunluklarında dev denizanalarının olduğunu biliyoruz.” dedi.

Marmara kıyılarında genellikle kahverengi ve uzunluğu 2.5 metreyi bulan ”chrysaora mediterranea” türü zehirli deniz anası olduğunu ifade eden Alparslan, deniz analarının özellikle hipertansiyon hastalarını tehdit ettiğini söyledi.

Bu türün oldukça zehirli olduğunu bildiren Prof. Dr. Alparslan, şöyle devam etti:”Özellikle bahar aylarından başlayıp yaz periyodunu izleyerek eylüle kadar bu türün geçişi devam ediyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kahverengi ve mor renklerdeki bu türün vücudumuzun herhangi bir yeriyle temas etmemesidir.

Bu türün yanı sıra ”maviş” diye adlandırılan, şirin görünümlü ”rhizostuma pulmo”nun da oldukça tehlikeli bir deniz anası olduğunu söyleyen  Alparslan, vatandaşların mavi renkteki bu deniz anası karşısında dikkatli olmamız gerektiğini, ölü deniz analarının organizmasında zehrin etkisinin sürdüğünü unutmamız gerektiğini kaydetti.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir