Yeni Konular

Masatenisi Tarihi Özellikleri Ölçüleri

XIX. yy. sonlarına doğru İngiliz­ler salon tenisini icat ettiler. Bir ma­sanın üstünde oyuncular mantar bir topu birbirlerine atıyorlardı. Daha sonra top, selüloitten olacak ve belir­li kurallara bağlanacaktır. Bu oyuna o zamanlar topun rakete vurdukça çıkardığı ping ve masaya vurduk­ça çıkardığı pong sesinden esinle­nerek Ping pong dendi. Bugün ise masatenisi deyimi kullanılıyor.

Tenis gibi bu oyun da tek veya iki­şer kişi olarak oynanır. Yeşile boyan­mış bir masanın iki ucuna (274 cm uzunluk, 152 cm genişlik ve 76 cm yükseklikte) geçen oyuncular masa­nın ortasına gerili bir ağ üzerinden küçük bir raketle topu birbirlerine atarlar.

Masatenisi Tarihi Özellikleri Ölçüleri
Masatenisi Tarihi Özellikleri Ölçüleri

Oyunlar, 21’er sayılık üç veya beş set halinde oynanır. Bir seti almak için iki sayı fark yapmak gerekir. Te­niste olduğu gibi oyuncular sağ vu­ruş, küt, yarı vole vuruşlar yaparlar; ama vole yasaktır (top her zaman zıplamalıdır). İyi bir oyuncu, topu, keserek rakibini yanıltmağa uğraşacaktır. Günümüzde, her iki yılda bir şampiyonası yapılan bu oyunda Japonlar ve Çinliler öndedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir