Yeni Konular

Meyve ve Sebzelerin Kabuklarındaki Vitamin ve İlaçlar

Meyve ve Sebzelerin Kabuklarındaki Vitamin ve İlaçlar
Meyve ve Sebzelerin Kabuklarındaki Vitamin ve İlaçlar

Meyve ve sebzelerin kabuklarındaki vitamin olduğunu çoğumuz  duymuştur.Eskiler ve uzmanlar  meyve ve sebzeleri soymadan yememizi söylüyorlar. Fakat meyve ve sebzeleri kabuklu tüketmekte sağlık açısından tehlikeli olabiliyor.Üzerlerindeki ilaç ve çamurları ılık su ile iyice yıkamalıyız .

Meyve ve sebzelerde bulunan lif ve vitaminler kabuğa yakın kısımlarda saklı. Kabuklarını soyduğumuzda ciddî vitamin kaybına uğruyor. Kabuklarında bulunan lifler,şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları ve kolesterol artışını önlemeye etki ediyor. Hatta yapılan araştırmalarda, lif alımının kabızlık sorununu ortadan kaldırdığı gibi, kilo kaybında da etkili olduğu tespit edilmiştir.

 

Meyve kabukları hangi hastalığa iyi geliyor.

Elma kabuğu: İçindeki potasyum ve yüksek orandaki lif sindirim sistemine faydalı oluyor.Kabızlığa karşı elmanın kabuğuyla yenmesi iyi geliyor. Devamlı yenilen elma, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterol oranını 4 kat artırıyorKabuklu yenilen elma dişlerin temizlenmesine etki ediyor ve   diş etlerinin bağ dokularını sıklaştırıyor.

Kızılcık kabuğu: Kızılcığın kabuğu ateş düşürüp ve güçlü bir ishale iyi geliyor. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bayanların bu problemlerini çözüyor. İdrardaki asit miktarını artırıyor, böbrek taşlarının tedavisinde kullanılıyor ve idrardaki ağır kokuları kaldırıyor.

Nar kabuğu: Nar kabuğu bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsakların parazitlerden temizlenmesine yardım ediyor.

Limon kabuğu: C vitaminine fayda edenve  zengin olan limonun kabuğu etli kısmından daha değerli. Limonun kabuğunda bulunan d-limonene adlı madde tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini azaltıyor. Sinir sistemini rahatlatıyor.Llimon kabuğu aynı zamanda bakterileri öldürüp, kalbi rahatlatıyor.

Portakal kabuğu: Portakalın kabuğu selülitlerin giderilmesine iyigeliyor. Vücuttaki sarkma ve kırışma gibi dertlere çare oluyor. UV ışınlarının bir numaralı düşmanı olduğundan  kozmetik sanayiinde sıklıkla kullanılıyor.

Salatalık kabuğu: İçeriğinde neredeyse hiç kalori bulunmayan salatalığın kabuğu kırışıklığı önlüyip  doğal bir cilt bakım ürünü olarak kullanılıyor.

Patates kabuğu: Kabuğu soyularak pişirilen patates yüzde 25 oranında c vitaminini azaltıyor. Bunun için patatesin kabuğunu soymak yerine bıçak ile kazıyarak ya da temizleyerek yemek daha büyük fayda ediyor.

Ayva kabuğu : İdrar yolu iltihaplarına iyi geliyorİştahı açıyor ve böbrek ve iltihaplarını iyileştiriyor.

Patlıcan kabuğu: Patlıcan kabuğunun içinde bulunan bol miktarda beyin hücrelerinin hasar görmesini engelleyen antioksidanlar var. İçindeki potasyum sayesinde de bağışıklığı güçlendirici magnezyum ve lif ler mevcut.

Domates kabuğu: Domatesin kabuğuna kırmızı rengi veren “Lypocene” maddesi kısa sürede kolesterolü engelliyor.

Karpuz kabuğu: İçeriğinde bulunan yüzde 95 su ile vücudu temizleyici bir etkiye sahip. Karpuzun kırmızı etli kısmının altındaki beyazımsı tabaka tam bir C vitamini deposu. Cildi temizliyor ve güneş lekelerini gideriyor.

Kivi kabuğu: İnce tüylü kabuğunda bulunan bileşenler bakteri ve koli bakteri ile savaşıyor

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir