Yeni Konular

Mikroplar Küçük Canlılar ve Büyük Etkiler

Mikroplar Küçük Canlılar ve Büyük Etkiler
Mikroplar Küçük Canlılar ve Büyük Etkiler

Mikrop sözcüğü belirli hiç bir varlığı tanımlamaz,çünkü çeşitli organizmalardan oluşan çok geniş  bir canlılar dünyasını belirtir.Bazı mikroplar bir hücreliler grubundandır ve hayvandır. Diğerleri ise mantarlara yakın tek hücreli bitkilerdir(bira mayaları ve küfler ).Bakteri denilen bir takımıysa ne hayvan ne bitkidir ,ayrı bir grup meydana getirir.Virüslere gelince ,bayağı mikroskopla görülmeyen bu varlıklar hiç bir zaman canlı varlık sayılmazlar.

Mikrobiyoloji,biyolojinin mikroplarını inceleyen dalıdır. Kuduz virüsünü bulan Fransız bilgini Pasteur ile verem mikrobunu bulan Alman bilgini Koch’un çalışmalarıyla başlamıştır.

Bir mikrop kendine uygun bir ortamda bulunduğu zaman hücrelerin bölünmesiyle çoğalır.Mikroplar çoğalırken içinde yaşadıkları ortamı değiştirirler.Çoğalmaları için gerekli olanları oradan alıp artıklarını ya da zehirlerini (toksin)oraya atarlar.Bu da vücutta organik bozukluklara ,ateş yükselmesine yol açar.Böylece mikroplar bulaşıcı hastalıklara sebep olur.Her an bize çeşitli hastalıklar bulaştırabilecek mikroplarla temas halindeyiz.Neyse ki deri ve mukoza bunların girmesini önleyen bir çeşit engel meydana getirirler.Ama bazı mikroplar gene de bu engeli aşar.Örnek tetanos basili gibi basit bir sıyrıktan bulaşabilir.O zaman organizma ikinci bir savunma aracına başvurur.Mikrop kapan kısma yığılan akyuvarlar,istenmeyen mikropları yutarak sindirirler.

Üçüncü olarak ta organizma gerktiğinde mikropların etkisini yok eden maddeeler,yani antikor üretirler.Eskiden korkunç zaralara yol açan hastalık mikropları (veba,kolero,tifo,çocuk felci)sağlıklı beslenme ve aşı sayesinde en az seviyeye inmiştir.

Mikroplarla sürekli temas halinde yaşıyoruz ve çok sık kullandığımız eşyada bile çok miktarda mikrop bulunur.Bir eldivende 1400 milyon,diş fırçasında 300 milyon mikrop barınmaktadır.Ama bütün mikroplar tehlikeli değildir.Örneğin Bazıları sindirim sistemimizde yaşar ve besinlerin sindirilmesinde yardımcı olur.Bazıları da mayalanma olaylarına sebep olurlar. Peynir,yoğurt,tereyağ,şarap,bira,antibiyotikler, gibi bir çok besin ve ilaç üretilmesinde de kullanılır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

3 yorumlar

  1. Beyler ne zaman geldigini önemi yok bence saat önemi yok siteye giris yaptiktan sonra geliyor mu geliyor bosverin gerisini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir