Mikroskobik canlılar nedir Zararları ve faydaları nelerdir

11 Şubat 2012 20.361 views

Mikroskobik canlılarÇevremizde yaşayan gözle göremediğimiz canlıları ancak mikroskop yardımıyla görürüz.Bu nedenle bu canlılara mikroskobik canlılar denir. Bu canlılar havada, karada (toprakta), suda ve diğer canlıların vücutlarında yaşarlar. Hem faydalı hemde zararlı olanları vardır.Mikroskobik canlılar çıplak gözle görülemeyen ancak mikroskop ile görülebilen organizmaların genel adıdır.Mikroorganizmalar tek hücreli olsalar da çok hücreli olanları da vardır. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar, protistler olarak adlandırılır.

Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler, viroidler, prionlardır. Canlıların bilimsel olarak sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.
Mikroorganizmaları inceleyen bilim dalına mikrobiyoloji denir.

Mikroskobik canlıların faydalarıMikrop adı, ilim dünyasına ilk defa 1878′de Fransız cerrahı Charles Sédillot tarafından getirilmiştir. Sédillot, mikropların kendilerine özgü bir dünyası olduğunu bulmuştur. Mikrobiyoloji ilim dalı beş ana kısma ayrılmıştır: Viroloji, bakteriyoloji, protozooloji, algoloji ve mikoloji. Bunlara ilave olarak moleküler ve hücresel biyoloji, biyokimya, fizyoloji, ekoloji, botanik ve zoolojiyle de yakından ilgilidir.

1-) Sütten peynir elde edilmesi
2-) Üzüm suyundan sirke üretilmesi
3-) Turşu yapımı
4-) Topraktaki canlı atıklarının çürütülmesi yani mantarlarla birlikte parçalanmasını sağlayarak minarellerin oluşmasında ve toprağa karışımında görev alırlar.

Mikroskobik Canlıların Zararları Nelerdir?

1-) Tifo, Kolera, Verem, Tetanoz, Sıtma gibi hastalıklara neden olur.
2-) Besinlerin bozulmasına neden olur.

Mikroskobik canlıların isimleri nelerdir

bakteriler, virüsler, viroidler, prionlardır, mantarlar, arkea, ökaryotlar, protistler, Cyanobacteria, simbiyotik, saprofitler

Bakteriler, canlılar aleminde “Prokaryotlar” olarak adlandırılıyorlar. Bitkilerin ve hayvanların yaşamsal işlevlerinin birçoğu, bu prokaryotik hücrelerin etkinliklerine bağlı olarak gerçekleşir. Atmosferdeki oksijenin yarısından fazlasını fotosentez yapan Cyanobacteria adı verilen gruba ait bakteriler üretir. Bu bakteriler önemli bir miktarda karbon dioksit ve azot gazlarının organik bileşik olarak bağlanmasına da yardım ederler. Atmosferle yer ve canlılar arasındaki azot döngüsünde, havadaki serbest azotun canlılar tarafından bağlanmasına yönelik tek mekanizma, baklagillerin köklerinde özel yumrucuklar içinde yaşayan, yumrucuk bakterileri ya da cins adı Rhizobium olan bakteriler tarafından sağlanıyor. Bakterilerin, baklagillerle olduğu gibi başka canlılarla da simbiyotik (ortak yaşam biçiminde) ilişkileri var. Bu ilişkilerde karşılıklı yararlanmalar söz konusu. Örneğin, bazı böceklerde yavruların cinsiyetini, simbiyotik ilişki içinde olduğu bakteriler belirliyor. Geviş getiren hayvanlarda ise, sindirimi oldukça zor olan selüloz, bağırsaklarda yaşayan bakteriler tarafından parçalanıyor. Hastalık yapan bakterilerin konaklarıyla olan ilişkisi ise asalaklık biçiminde (parazitik) bir yaşam olarak değerlendirilebilir. Toprakta yaşayan bakteriler de toprakların verimliliğine katkıda bulunur. Çürükçüller (saprofitler) adı verilen bu bakteriler ölmüş canlıları parçalayarak, onların proteinlerinde bağlı olarak bulunan azotun ve diğer minerallerin toprağa geçmesini ve yeniden azot döngüsüne katılmasını sağlar. Bakteriler azot ve oksijen döngülerine katıldıkları gibi, karbon ve kükürt döngülerine de etkin olarak katılırlar.

Google'da ara
Mikroskobik canlılar nedir Zararları ve faydaları nelerdir
Arkadasinla paylas:
Facebook'ta paylas

Bir yorum yazabilir, sitenizden takip edebilir ya da RSS kaynagi ile yeni icerikleri takip edebilirsiniz.

18 Yorum »

 • hilal nur diyor ki:

  çok iğrenç midem bulandı.yaaaaa

 • mert diyor ki:

  aynen öyle hilal nur

 • sude diyor ki:

  hilal ablaya katılıyorum çok iğrenç ama bilgili oldu ödevimde yardımcı bir bilgi ı am sudeeeeee good by

 • ayşegül diyor ki:

  ben hiç birine katılmıyorum bu bilgiler çok iyi bana göre yanlış söylüyorlar good by

 • Ayşegül diyor ki:

  ben hiç birine katılmıyorum bu bilgiler çok iyi bana göre yanlış söylüyorlar good by!!!

 • maria diyor ki:

  bence çok bilgili şeyler mamama burdan selamlar optum selam hollandadan

 • merve diyor ki:

  çok teşekkürler ödevimde yardımcı oldu

 • alp diyor ki:

  çok teşekür aderim ödevime çok yardımcı oldu

 • ece diyor ki:

  bence hiç iğrenç değil bilimsel olarak mikroskopik canlılara bayılıyorummm


  A

 • aylin diyor ki:

  bence çok güzel ödevimde çok yardımcı oldu ve çok bilgili :)

 • pınar diyor ki:

  çok gzl çok bilgili ödevim de çok yardımcı oldu

 • pınar diyor ki:

  tşk

 • bahadır diyor ki:

  katılıyorum arkadaşlar miydem yerinden kalktı resmen .)

 • BaHaR diyor ki:

  HERKES DOĞRU SÖLÜOLAR SONUÇTA HERKS KENDİ DÜŞÜNCESİNİ SÖLÜOLAR

 • BaHaR diyor ki:

  :D

 • mustafa diyor ki:

  ama ödev ödev dir
  :D

 • apo diyor ki:

  slm

 • sudenaz diyor ki:

  harıka vala cok yardımcı oldu

(Bu habere yorum yaz...)

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Maçlar hangi kanalda Eylül 2014