Yeni Konular

Mimar Sinan’ın hayatı ve eserleri

mimar-sinanMimar Sinan  (1490-1588)  Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya geldi. Yavuz Sul­tan Selim zamanında devşirme ola­rak İstanbul’a Yeniçeri Ocağı’na ge­tirildi (1512). Yeniçeri olarak Yavuz Sultan Selim zamanında İran ve Mı­sır, Kanunî Sultan Süleyman zama­nında Belgrat, Rodos, Mohaç, Alman­ya ve Irak seferlerine katıldı. Bu son seferde Tebriz ve Bağdat gibi bü­yük kentleri gördü.İran sanatını ya­kından tanıdı.

 Van Kalesi’nin kuşa­tılmasında, gölde asker taşımak için kalyonlar yaptı ve bunlara toplar yer­leştirdi. Sinan, bütün bu savaşlarda bir savaşçıdan çok bir istihkâmcı ola­rak çalıştı.

 1538’de yapılan Kara Boğdan (Moldavya) Seferi’nde Prut Ir­mağı üzerine 13 günde bir köprü ku­rarak padişahın övgüsünü kazandı. Bu tarihte saraya mimarbaşı atandı. Bundan sonra eserlerini İstanbul’da ve dolaylarında yaptı.

 Mimar Sinan’ın mimarbaşı olduk­tan sonra yaptığı ilk büyük eser, Ka­nunî Sultan Süleyman’ın 1543’te Ma­nisa’da ölen ve İstanbul’da gömülen oğlu şehzade Mehmet’in anısı için yaptırdığı Şehzade Camii ve külliyesidir (1544-1548). Koca Sinan’ın çıraklık  eseri saydığı bu camide, dört kaim filayağı üzerine oturan 19 m çapında büyük, bir kubbeyle dört yarım kubbe vardır.

 Bu plan daha sonra yapılan bu tipteki camiler için bir öncü oldu. Şehzade Camii, pla­nı bakımından olduğu gibi külliyeyi meydana getiren çevresindeki medre­se, imaret v.b. yapılarıyla da İstan­bul’un ilk önemli ve büyük külliyesidir. Bundan sonra padişah kendisi için. bir cami yapılmasını istedi ve böylece 1549 yılında Süleymaniye Camii’nin yapımına başladı. Bu cami­de, Ayasofya’da olduğu gibi iki ya­rım kubbe üzerine büyük kubbe pla­nını uyguladı. Cami 1556’da padişa­hın da katıldığı bir törenle açıldı. Bu yapı, çevresindeki 18 yapıyla birlikte İstanbul’un en büyük külliyesidir. Mimar Sinan’ın kendi türbesi de bu külliyenin kuzeydoğusundadır.

 Mimar Sinan’ın son ustalık  eseri Edirne’de yaptığı Selimiye Camii’dir. 6 yılda bitirilen bu cami 31,50 m çapındaki kubbesi, ince uzun 4 minaresiyle geniş mekân anlayışının şa­heser bir örneğidir. Selimiye mekân büyüklüğü, yükseklik, topluluk ve ışık etkisi bakımından dünyanın bü­yük eserleri arasında yer alır.Sinan seksen yaşındayken başlayıp (1569) seksen beş yaşında. (1974) bi­tirdiği bu eseriyle ustalığını nokta­lamıştır.

Sinan, mimarîde Osmanlılara özgü biçimi olgunluğa ulaştırdı. Bu biçimin ana özelliği yapıda temel örtü olarak kubbenin kullanılmasıdır. Ay­rıca kubbenin, Anadolu’da üç yüzyıl­lık bir denemeden sonra anıtsal ya­pıyı biçimlendirmede yaratıcı ana öğe durumuna gelmesidir. Daha önce îslâmda, Roma’da, Bizans’ta kubbe kullanılmıştır, ama bunların hiç bi­rinde kubbe, Sinan’ın eserlerinde ol­duğu gibi bütün öğeleri çevresinde toplayan bir nitelik taşımaz. Türk mimarîsi Koca Sinan sayesinde XVI. yy .da kubbeli yapı sisteminin evren­sel değer kazanmasında bir aşama yapmıştır.

Mimar Sinan’ın yapılarında mimarî öğeler, teknik görevlerinin yanı sıra bir gü­zellik kazandırma amacı da güder. Ana kubbe, yarım kubbeler, bunları taşıyan fil ayakları ve duvarlar este­tik bir bütün meydana getirir. Ana kubbe bu düzende sınırsız bir geniş­lik, bir enginlik kazanır. Kubbeyi ta­şıyan fil ayakları insana ağırlık duy­gusu vermez, çünkü bunlar hücreler ve panolarla inceltilmiş ve göze hoş görünecek bir biçime sokulmuştur. Çok yüksek olan duvarlar da ustaca kullanılan kornişler sayesinde insan boyuna indirgenmiştir.Süsleme öğeleriyse gerektiği yerde ve en uygun biçimde kullanılmıştır.

 Mimar Sinan beş hükümdar döne­mini yaşamış, doksan dokuz yaşında dünyaya gözlerini kapamıştır. Mus­tafa Saî’nin Tezkiretül Ebniye (Yapı­lar Kitabı) adlı eserine göre Mimar Sinan birçoğu selâtin camii olmak üzere 84 cami, 51 mescit, 57 medrese, 7 dârülkurra (Kur’an okuma evi), 22 türbe, 17 imaret, 3 dârüşşifa (hastahane), 5 suyolu ve sukemeri, 8 köp­rü, 18 kervansaray, 35 saray, 8 mah­zen ve 46 hamam yapmıştır. Bu eser­lerin çoğu İstanbul’dadır.

 Şehzade Camii, Saruhan valisi iken ölen şehzade Mehmet’in anısına, babası Kanunî Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından yapıldı (1544-1548); Sinan’ın ilk önemli eseridir; cami, imaret, tabhane, medrese, mektep ve türbeden oluşan bir bütündür,

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Türk Ve İslam Dünyası Edebiyatında Dinin Etkileri

Son zamanlarda aklıma sıkça takılan bir soruydu bu. Açıkçası biraz fikrim de vardı lakin araştırma …

27 yorumlar

 1. bence süper sayesinde ödev yapıyorum teşekkürler ödevin var derdin var

 2. bu site ödevime yardımcı oldu. Teşekkürler. Öncelikle bize yaptığı camiler ve köprüler çok sağlam miman koca sinan a teşekkür ederim

 3. SüPer TüRkCe ÖdEwİMe Çğk YarDıM Cı OlDU

 4. hikmet akagündüz

  bende bir kayserili olarak mimar sinandan gurur duyuyorum ALLAH ondan razı olsun mekanı cennet olsun.

 5. walla sperrrrrrrrrrr yazmıslar çok yarralandım

 6. ederiz mimar sinana…

 7. çok güzel yamışlar ödevime çok yardımcı oldu wallahi yazan kişiye teşekkürler

 8. slm ben alican msn yükleğin saygılar

 9. iyiki koymuşsunuz walla türkçe performans ödewime çoq yardım etti tekrardan SaqoL un

 10. la qardaş mimar sinan ın haayatının özeti dioz ne çıko bilqisayarın yazıcısı var ama mürekkebi bitti bunu azalara diyorum şunu az bi kısaltsınlar

 11. çoooooooooooooook teşekür ederim

 12. paylaşım için teşekkürler

 13. walla cooooook güzel olmussssss

 14. bence çok uzun ama resmi işe yaradi tşk

 15. ÖDEVİME YARDIMCI OLMADI AMA YİNEDE GÜZEL CANİM…

 16. vallaa biraz uzun kısa yapsalardı çooooooooooooook güzel olurdu lannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 17. ne biçim ya çok uzun bu

 18. mimarsinan herkezin çok sevdi bir insandır veherkeze yardımcıolan insandır bizim öğretmen mimar sinan ile ilgili birşey söyledi birgün mimar sinanın yaptırdı camiye giden bir cocuk dedikibucami yomuk diye padişaha söyledi mimarsinan o çocun hatrını kırmadı ve camiyi az yanakaydırdı evet arkadaşlar benim diyecem şey bukada iyigünler herkeze

 19. ulan ne adammış roman gibi hayatı var

 20. yuh bunu nasıl yaıcam

 21. bence yazarken göründüğü gibi uzun olmuyor ben yazdım nasıl bittiğini anlamıyor insan çok teşekkürler çok işe yaradı..:)

 22. en kötüsü daha kötüsü yok

 23. allah razı olsun mimar sinandan.öldüğühalde bile bize faydası oluyor

 24. Thank you for every other informative site.
  Where else could I am getting that kind of info written in such
  a perfect approach? I have a undertaking that I’m simply now operating on, and I’ve been at the glance out for such information.

 25. Wonderful, what a website it is! This web site presents useful facts to us, keep it up.

 26. mature adult phone chat
  [url=”http://datingsitesfirst.com/?”]christian dating sites[/url]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir