ana sayfa > Bilim - Buluş - İcat > Mumyalama nedir? Eski Mısır mumyaları nasıl yapılır

Mumyalama nedir? Eski Mısır mumyaları nasıl yapılır

Cumartesi, 22 May 2010 yorum ekle yorumlara git

Mumyalama çok eski bir cenaze töresidir, özellikle ilkçağ’da Mısırlı’lar, İnkalar tarafından uygunlanmıştır; bugün bazı Afrika kabilelerincede uygulanır: cesetleri ateşte veya dumanda kurutmaktan ibarettir.Mısır mumyalarının hazırlanması çok daha karışık bir işti.Ölünün vücudu(yüreği ve böbrekleri dışında), bütün içorganları boşaltılarak bir kaç ay natron içinde yatırılırdı. Doğal sodyum karbonat olan natron,kurutucu bir mineraldir.

Sonra ölü ilaçlayıcısı, cesedi reçineyle, kokulu otlarla doldurur ve yüzeyine de (Baş hariç) hoş kokulu yağlar sürer, en sonunda da her yanını ince keten şeritlerle sarardı. Yüz dikkatle boyanırve canlı gibi görünmesi için emaydan gözler takılırdı. Sonra mumya, tam kalıbına uyan bir tahta tabuta yerleştirilip, taş bir mezar odasına bırakılırdı. Bu uygulama, ruhun ölmediği ve bir gün vücuda dönerek onu yeniden yaşatacağı inancına dayanıyordu.

Kokmaktan ve çürümekten koruyabilmek, bozulmaksızın yüzyıllarca saklayabilmek için özel eczalarla muamele edilen ve özel yerlerde (lâhid) saklanan cesetlere verilen ad. Bu usulü eski Mısırlılar icat etmişler ve onlar uygulamışlardır. Mısırlılar, insan öldükten sonra ruhunun yaşadığına ve o ruhun kendi vücudunu aradığına inandıklarından, mumya yapımına önem vermişlerdir. Bu sebeple, eski Mısır Firavunlarının üç bin yıllık mumyaları, daha yeni mezara konmuş gibi bulunmuştur.

  1. fadime
    Pazartesi, 02 Ağu 2010 zamanında 20:12 | #1

    bence muhteşem admlar nasıl akıl etmişler ve bunu nasıl becermişler pes dpğrusu hayatı boyuca mısırı çok gizemli bulmuşumdur bence harika bir kent…

  1. şimdilik geri bağlantı yok