Mumyalama nedir? Eski Mısır mumyaları nasıl yapılır

22 Mayıs 2010 2.002 views

Mumyalama çok eski bir cenaze töresidir, özellikle ilkçağ’da Mısırlı’lar, İnkalar tarafından uygunlanmıştır; bugün bazı Afrika kabilelerincede uygulanır: cesetleri ateşte veya dumanda kurutmaktan ibarettir.Mısır mumyalarının hazırlanması çok daha karışık bir işti.Ölünün vücudu(yüreği ve böbrekleri dışında), bütün içorganları boşaltılarak bir kaç ay natron içinde yatırılırdı. Doğal sodyum karbonat olan natron,kurutucu bir mineraldir.

Sonra ölü ilaçlayıcısı, cesedi reçineyle, kokulu otlarla doldurur ve yüzeyine de (Baş hariç) hoş kokulu yağlar sürer, en sonunda da her yanını ince keten şeritlerle sarardı. Yüz dikkatle boyanırve canlı gibi görünmesi için emaydan gözler takılırdı. Sonra mumya, tam kalıbına uyan bir tahta tabuta yerleştirilip, taş bir mezar odasına bırakılırdı. Bu uygulama, ruhun ölmediği ve bir gün vücuda dönerek onu yeniden yaşatacağı inancına dayanıyordu.

Kokmaktan ve çürümekten koruyabilmek, bozulmaksızın yüzyıllarca saklayabilmek için özel eczalarla muamele edilen ve özel yerlerde (lâhid) saklanan cesetlere verilen ad. Bu usulü eski Mısırlılar icat etmişler ve onlar uygulamışlardır. Mısırlılar, insan öldükten sonra ruhunun yaşadığına ve o ruhun kendi vücudunu aradığına inandıklarından, mumya yapımına önem vermişlerdir. Bu sebeple, eski Mısır Firavunlarının üç bin yıllık mumyaları, daha yeni mezara konmuş gibi bulunmuştur.

Google'da ara
Mumyalama nedir? Eski Mısır mumyaları nasıl yapılır

Etiketler: , , ,

Arkadasinla paylas:
Facebook'ta paylas

Bir yorum yazabilir, sitenizden takip edebilir ya da RSS kaynagi ile yeni icerikleri takip edebilirsiniz.

1 Yorum »

  • fadime diyor ki:

    bence muhteşem admlar nasıl akıl etmişler ve bunu nasıl becermişler pes dpğrusu hayatı boyuca mısırı çok gizemli bulmuşumdur bence harika bir kent…

(Bu habere yorum yaz...)

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Maçlar hangi kanalda Eylül 2014